Авторские Кадровий облік

Декретна відпустка в 2015 р

Друк

Піти в декретну відпустку мають право особі які:

 1. Перебувають у трудових відносинах з роботодавцем;
 2. Беруть участь у загальнообов’язковому державному соціальному страхуванні.

Якщо людина відповідає цим двом умовам то вона може отримувати допомогу у зв’язку з вагітністю та пологами за місцем їх роботи за рахунок фонду страхування з непрацездатності.

А ось засновники підприємства, та особи які працюють за цивільно-правовими договорами оформити декретну відпустку не мають право. Зробити вони це зможуть, якщо будуть перебувати у трудових відносинах.

Але не слід засмучуватись, допомогу вони отримають, але не від роботодавця, а від органів соціального захисту населення.

На таку допомогу мають право усі жінки України, в тому числі й неповнолітні.

Тривалість декретної відпустки

Тривалість такої відпустки може бути різною і визначається вона лікарем, який зазначає її тривалість у лікарняному, потім вагітна надає його роботодавцю, який на його підставі має надати відпустку.

У загальному випадку така відпустка має тривалість 126 календарних днів (70 днів до пологів та 56 після них). У такому разі такий лікарняний видається жінці на 30 тижні вагітності.

Жінкам, які не перебувають у трудових відносинах видається не лікарняний, а довідку за формою 147/о і на підставі неї жінка може отримати допомогу у органів соцзахисту.

До уваги. Чорнобильцям 4 категорії з 1 січня 2015 р. лікарняний видають як і всім на 126 к.д.

Якщо декретна відпустка збігається з іншими неробочими періодами

Декретна відпустка є пріоритетною: її не відкладають і не переносять.

 • Жінка перебувала на лікарняному – старий лікарняний закривають і відкривають новий у зв’язку з вагітністю та пологами;
 • Працівник був у щорічній відпустці, у відпустці без збереження заробітної плати – відпустка переривається і жінка іде в декретну відпустку;
 • Підприємство не працює (простій не з вини працівника) – декретні надають на загальних підставах;
 • Жінка перебувала у відпустці по догляду за дитиною до трьох років – жінка іде у декретну відпустку, але відпустку по догляду за дитиною не переривають і виплати по ній не відміняють.

Розмір допомоги по вагітності та пологам

100% середньої заробітної плати незалежно від стажу роботи. Середню заробітну плату обчислюють згідно порядку №1266.

Обмеження: розмір допомоги має бути не більше максимальної бази нарахування єдиного внеску (17 мінімальних заробітних плат) і не менше мінімальної заробітної плати на момент настання страхового випадку.

Як правильно розрахувати суму декретних

Для цього необхідно:

 • Визначаємо розрахунковий період – 6 календарних місяців, що передують місяцю виходу в декретну відпустку. Якщо жінка пропрацювала менше – беріть фактично відпрацьований час.
 • Обчислюємо зарплату за розрахунковий період – сюди включаємо всі виплати працівнику, на які нараховувався єдиний соціальний внесок (лікарняні не включаємо);
 • Рахуємо кількість календарних днів у розрахунковому періоді – включаємо всі дні окрім тих коли жінка перебувала: на лікарняному, у відпустці у зв’язку з пологами та вагітністю, у відпустці по догляду за дитиною до трьох років.
 • Розраховуємо середньоденний заробіток: кількість нарахованих виплат ділимо на кількість календарних днів (у розрахунковому періоді).
 • Порівнюємо отриманий результат з сумою отриманої в результаті ділення 17 мінзарплат на 30,44, і в розрахунок беремо меншу суму.
 • Підраховуємо розмір допомоги – множимо середньоденний заробіток на кількість календарних днів декретної відпустки.

Як правильно оформити декретну відпустку

Перш за все слід отримати лікарняний в якому буде все зазначено. а також рішення комісії з соцстрахування. Якщо жінка хоче піти у таку відпустку трохи пізніше терміну зазначеного в лікарняному, то їй слід написати заяву із зазначенням дати, коли вона піде у таку відпустку. При цьому вона втратить частину декретних. Піти раніше терміну зазначеного в лікарняному не можна.

На підставі поданих документів керівництво видає відповідний наказ.

Нагадаємо:  комісія із соцстрахування повинна дати згоду на виплату допомоги. Ця комісія перевіряє правильність поданих даних, розрахунку, відповідність дат тощо. На все це йї дається 10 днів із моменту надходження документів. Якщо все добре комісія пише висновок на зворотньому боці лікарняного і складає рішення про призначення допомоги.

Автор статті : експерт сайту Бухгалтер24, бухгалтер-експерт ТОВ “БУХКОНСАЛТ”  Піскун А.Є.

Наша розсилка

Цікаве відео

Випадкова цитата

Лучше уверенность в хорошем результате, чем надежда на замечательный результат

PUSH-повідомлення

Підпишись на оперативні сповіщення про оновлення на нашому сайті. Натисни дзвіночок в правому нижньому кутку і натисни ОК. Підтримується браузер Chrome та Firefox

Декретна відпустка в 2015 р

Час читання: 7 min
0