Головна » Юристу » Юридичні консультації » Допомога по безробіттю 2020: умови отримання і розмір виплат
Юридичні консультації

Допомога по безробіттю 2020: умови отримання і розмір виплат

Поділіться з друзями - підтримайте проект

Print Friendly, PDF & Email

Згідно із законодавством кожен українець, який залишився без роботи, має право на отримання державної компенсації у вигляді допомоги по безробіттю. При цьому, далеко не кожен знає, як стати на облік в Центр зайнятості, розрахувати суму виплат і отримати грошову допомогу по безробіттю. Інформація особливо актуальна через звільнення у зв’язку з пандемією вірусу COVID-19.

«Юридичний портал» розібрався в новій процедурі та умовах надання допомоги з безробіття, а також механізмі обчислення страхового стажу для встановлення розміру грошових виплат і підставах їх припинення. Крім того, адвокат з трудового права розповів про нову держпрограму від служби зайнятості щодо матеріальної підтримки непрацевлаштованих громадян.

Хто буде отримувати допомогу по безробіттю у 2020 році?

Допомога по безробіттю надається тільки тим громадянам України, хто отримав офіційний статус безробітного. Матеріальна допомога при звільненні працівника виплачується при дотриманні умов, які регламентовані законом про загальнообов’язкове державне соцстрахування (подробиці в статті).
Зверніть увагу, що за незаконне звільнення у зв’язку з карантином через коронавірус передбачена кримінальна відповідальність за статтею 172 КК (грубе порушення законодавства про працю). За розірвання трудового договору з ініціативи роботодавця у зв’язку з коронавірусною інфекцією настає покарання у вигляді штрафу від 34 до 51 тисячі гривень або виправних робіт на строк до двох років. Таким чином, працівнику не потрібно писати заяву на звільнення за власним бажанням через карантинні заходи, пов’язані з коронавірусом.

Відповідно до ч. 1 ст. 43 Закону України «Про зайнятість населення» статус безробітного надається:

  • особам працездатного віку до призначення пенсії (зокрема на пільгових умовах або за вислугу років), які через відсутність роботи не мають заробітку, готові та здатні приступити до трудової діяльності
  • особам, молодше 16 років, які працювали і були звільнені у зв’язку з припиненням або перепрофілюванням підприємств, скороченням чисельності штату
  • інвалідам, які не досягли пенсійного віку і отримують пенсію з інвалідності або соцдопомогу
Як стати на облік в Центрі зайнятості і отримати статус безробітного?

Отримати офіційний статус безробітного в Україні можна вставши на облік в центр зайнятості. Реєстрація безробітних, які звертаються за сприянням у працевлаштуванні, проводиться незалежно від зареєстрованого місця проживання чи перебування, оскільки в Україні діє Єдина інформаційно-аналітична система державної служби зайнятості.

Процедура постановки на облік на біржу праці і отримання статусу безробітного передбачає збір всіх необхідних документів (перелік наведено нижче в статті) і звернення в найближчий ЦЗ.
Під час карантину в зв’язку з коронавірусом зареєструватися в службі зайнятості можна в онлайн-режимі. Для оформлення допомоги по безробіттю потрібно відправити фото або скан-копії документів на адресу електронної пошти ДЦЗ (як це працює — пишіть і дивіться в коментарях).
При цьому, згідно Постанови Кабміну № 613, повторна постановка на облік в Центрі зайнятості і виплата безробітному допомоги можлива в тих випадках, коли раніше призначена допомога виплачувалась менше 360 днів (для безробітних передпенсійного віку — 720 днів) протягом 2-х років з моменту першого отримання виплати з безробіття.

 

При взятті безробітного на облік, на нього заводиться персональна картка, в якій вказуються особисті дані (прізвище, ім’я та по батькові, число, місяць і рік народження, зареєстроване місце проживання або перебування, ІПН або серія та номер паспорта, відомості про останнє місце роботи або вид діяльності, підстава для припинення трудових відносин відповідно до запису в трудовій книжці або іншого виду діяльності, що підтверджено документально).

Які документи потрібні для центру зайнятості?

Реєстрація безробітних в центрі зайнятості проводиться при подачі наступного пакета документів:

  • паспорт громадянина України
  • облікова картка платника податків
  • трудова книжка або цивільно-правовий договір
  • документ про освіту (диплом, свідоцтво, сертифікат і т.д.)
  • військовий квиток із зазначенням дати взяття на облік (в разі необхідності)
  • довідка з останнього місця роботи про розмір заробітної плати (потрібно, якщо страховий стаж за останні 12 місяців становить не менше півроку)

Додатково до основного переліку документів, необхідних для прийняття на облік безробітного, співробітники біржі праці можуть попросити надати ряд довідок. Так, інваліди, які не досягли пенсійного віку і отримують відповідну пенсію або соцдопомогу, подають копію довідки до акта огляду МСЕК та при наявності пред’являють індивідуальну програму реабілітації.

Для іноземців, які постійно проживають в Україні, передбачена необхідність у пред’явленні посвідки (дозволу) на проживання. Непрацюючі переселенці пред’являють довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи і подають її копію. При цьому, якщо у переселенця відсутні документи, що підтверджують факт його звільнення, в ЦЗ також пред’являють:

  • заяву про припинення трудових відносин, справжність підпису на якій нотаріально завірена, або документ, що підтверджує факт припинення зайнятості (цивільно-правовий договір, виписка з Єдиного державного реєстру юридичних та фізичних осіб — підприємців), або відповідне рішення суду — в разі припинення трудових відносин в судовому порядку
  • розрахунковий документ (квитанцію), що підтверджує направлення зазначеної заяви роботодавцю рекомендованим листом з описом вкладення

Відвідування центру зайнятості та підбір підходящої роботи

Після присвоєння статусу безробітного потрібно відвідувати ЦЗ не рідше одного разу в 30 календарних днів і очікувати поки співробітники біржі праці підберуть підходящу вакансію. При цьому, відповідно до законодавства, підходящою роботою вважається та, яка відповідає вашій освіті, професійним навичкам і досвіду роботи кандидата на посаду.

Інвалідам підходяща посада підбирається відповідно до їх професійних знань і навичок, а також з урахуванням довідки медико-соціальної експертної комісії з висновком про умови та характер праці, індивідуальної програми реабілітації та побажань самого інваліда щодо умов роботи.

Якщо протягом 6 місяців з дня реєстрації безробітному не змогли знайти роботу за фахом, йому запропонують пройти перенавчання на іншу професію з урахуванням його здоров’я, здібностей і потреб ринку праці. При зміні професії за направленням ЦЗ, пошук роботи здійснюється як за новою, так і за попередньою спеціальністю.

Дворазова відмова від запропонованої роботи є підставою для зняття з реєстрації в центрі зайнятості та позбавлення статусу безробітного. Повторна реєстрація на біржі праці можлива не раніше ніж через 90 днів з моменту зняття з обліку. В цей тримісячний період ЦЗ надаватиме лише консультаційні послуги, а виплата допомоги по безробіттю проводитися не буде.

Зверніть увагу, що пропуск призначеної дати відвідування центру зайнятості без поважної причини тягне за собою скорочення виплат і/або зняття з обліку. Згідно Постанови Кабінету Міністрів України № 792 від 19.09.2018 «Про Порядок реєстрації, перереєстрації безробітних та ведення обліку осіб, які шукають роботу», поважними причинами неявки до ЦЗ є:

  • перебування безробітного на лікарняному
  • смерть членів сім’ї або інших родичів
  • догляд за хворою дитиною (до 14 років)
  • виклик до судових і правоохоронних органів, військкоматів
  • інші обставини, що об’єктивно перешкоджають явці у ЦЗ

Наявність поважної причини має бути підтверджено документально.

Порядок нарахування і виплати допомоги по безробіттю у 2020 році

Коли починають здійснювати виплату допомоги по безробіттю? Мабуть, це питання цікавить безробітних в першу чергу. Згідно ЗУ «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», грошова допомога призначається з 8-го дня після реєстрації в державній службі зайнятості. Безробітним, які звільнені з останнього місця роботи за власним бажанням без поважних причин (стаття 38 КЗпП) або за порушення трудової дисципліни, грошові виплати з безробіття нараховуються лише на 91-й день.

Як довго виплачують допомогу з безробіття в Україні?

Відповідно до українського законодавства загальна тривалість виплати допомоги по безробіттю не може перевищувати 360 календарних днів протягом двох років. Однак, існує ряд нюансів (зокрема стаття звільнення), які впливають на тривалість надання фінансової допомоги безробітним. Так, періоди грошових виплат з безробіття наступні:

  • 720 днів – для осіб передпенсійного віку (за 2 роки до настання права на пенсію)
  • 360 днів – стандартна тривалість виплат для більшості непрацюючих громадян
  • 270 днів – при звільненні з останнього місця роботи за власним бажанням без поважних причин, за згодою сторін, а також по пунктах 3, 4, 7, 8 статті 40 і статтями 41 і 45 Кодексу законів про працю України
  • 180 днів – для переселенців, а також молоді, яка закінчила або припинила навчання у загальноосвітніх, професійно-технічних і вищих навчальних закладах, звільнилася зі строкової військової служби
Який розмір виплати по безробіттю у 2020 році?

Максимальна сума допомоги по безробіттю на 2020 рік:

  • з 01.01.2020 — 8408 гривень
  • з 01.07.2020 — 8788 гривень
  • з 01.12.2020 — 9080 гривень

Мінімальна сума допомоги по безробіттю в Україні в 2020 році становить 610 гривень (Постанова Правління фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування на випадок безробіття № 175 від 12.09.2018). У мінімальному розмірі допомога виплачується непрацюючим громадянам, які за останній календарний рік мають страховий стаж менше шести місяців або звільнені з останньої роботи з підстав, передбачених пунктами 3, 4, 7 і 8 статей 40, 41 і 45 КЗпП, а також переселенцям, випускникам навчальних закладів (без досвіду роботи) і демобілізованим зі служби в армії.

Безробітним, страховий стаж яких за останні 12 місяців до реєстрації на біржі праці перевищує півроку або які мають перерву в роботі з поважних причин (строкова військова служба, навчання, догляд за інвалідом I групи або дитиною-інвалідом віком до 18 років або пенсіонером, який потребує постійного стороннього догляду) розмір виплат по безробіттю розраховується в процентному співвідношенні до їх середнього доходу (зарплати) в залежності від страхового стажу, але не менше мінімального розміру допомоги по безробіттю, встановленого для цієї категорії (1630 грн.):

Суми допомоги з безробіття

Сума грошових виплат безробітним плавно зменшується, в залежності від тривалості відсутності офіційного працевлаштування. Так, в перші 90 днів безробітний отримує 100% призначеної йому грошової допомоги, наступні 3 місяці — 80%, а в період, що залишився, виплати становлять 70%.

Зверніть увагу, що максимальний розмір фінансової допомоги з безробіття на може перевищувати 4 прожиткових мінімумів для працездатних осіб.

Калькулятор розрахунку допомоги по безробіттю онлайн

Для розрахунку допомоги безробітним за допомогою онлайн-калькулятора потрібно вказати:

  • кількість років загального трудового стажу
  • розмір страхового стажу за останній (один) рік
  • кількість років до пенсії (більше або менше двох)
  • сума середньоденної зарплати за попередні 12 місяців
  • причина звільнення (угода сторін, власне бажання, скорочення штату)

Після введення усіх необхідних даних калькулятор розрахує розмір і тривалість виплат в Центрі зайнятості з урахуванням стажу та зарплати, а також з якого числа будуть виплачувати допомогу по безробіттю. У разі наявності підстав для скорочення тривалості виплат, безробітний отримає додаткове онлайн-повідомлення.

За допомогою калькулятора центру зайнятості можна дізнатися суму допомоги, яка буде виплачуватися безробітному в перші три місяці з моменту звільнення і взяття на облік в ЦЗ, а також розмір наступних виплат, з інтервалом 90 днів.

Кредит на бізнес від держави

У 2020 році Президент України Володимир Зеленський оголосив про запуск державної програми видачі кредитів безробітним на відкриття бізнесу. Крім непрацюючих громадян, фінансова підтримка передбачена і для діючих підприємців. Для початку повноцінного функціонування проекту знадобилось лише два місяці.

Максимальна сума кредиту, яку можна отримати на розвиток середнього і малого бізнесу в Україні, становить 2 млн грн. При цьому середній розмір кредитів, виданих державою безробітним громадянам на створення бізнесу з нуля, дорівнює 46 тисячам гривень (відгуки дивіться і пишіть в коментарях).

Умови кредитування

Ставки по «кредитах від Зеленського» складають від 5 до 9 відсотків:

  • 5% — кредит на відкриття бізнесу з нуля при запланованій кількості найманих працівників 2 і більше осіб
  • 7% — кредит для працюючого і нового бізнесу без найманих працівників, з річним оборотом до 25 млн грн.
  • 9% — кредит на розвиток малого і середнього бізнесу з щорічним доходом від 25 до 50 мільйонів гривень

Максимальний строк погашення грошових зобов’язань залежить від інвестиційного проекту, однак не може перевищувати 5 років.

Держпрограма доступного кредитування за ставками 5-7-9% поширюється як на діючих, так і на майбутніх підприємців, проте найбільший інтерес бізнес-кредити становлять для безробітних, які перебувають на обліку в Центрі зайнятості та хочуть відкрити свою справу (вперше зайнятися підприємницькою діяльністю).

Як отримати кредит від ЦЗ

Перелік обов’язкових умов для отримання безробітним кредиту на бізнес:

  • вік старше 18 років
  • перебування на обліку в Центрі зайнятості
  • відсутність підходящих вакансій протягом одного місяця
  • наявність готового бізнес-плану для відкриття малого бізнесу в Україні

На отримання кредиту для створення бізнесу не мають права безробітні, які на протязі двох років до реєстрації в центрі зайнятості здійснювали підприємницьку діяльність або вже отримували гроші від служби зайнятості на започаткування власної справи протягом останніх 24 місяців.

Де видають бізнес-кредити

У програмі «кредит для бізнесу» беруть участь такі банки:

  • Ощадбанк
  • ПриватБанк
  • Укргазбанк
  • Укрексімбанк
  • Райффайзен Банк Аваль

Поділіться з друзями - підтримайте проект

Наша розсилка