Головна » Бухгалтеру » Консультації » ФОП хоче перейти до «молодшої» групи, що потрібно врахувати?
Консультації

ФОП хоче перейти до «молодшої» групи, що потрібно врахувати?

Поділіться з друзями - підтримайте проект

На думку податківців, на право обрати групу впливає обсяг доходу для цієї групи в попередньому році (роз’яснення в категорії 107.01 ЗІР).

На який торішній обсяг доходу орієнтуватися тим, хто хоче перейти до іншої групи у 2022 році?

Саме на той, котрий встановлений нормами ст. 291 Податкового кодексу України :

І група – обсяг доходу яких протягом календарного року не перевищує 167 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року.

ІІ група – обсяг доходу не перевищує 834 розміри мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року.

ІІІ група – обсяг доходу не перевищує 1167 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року;

ІV група – сільськогосподарські товаровиробники, у яких частка сільськогосподарського товаровиробництва за попередній податковий (звітний) рік дорівнює або перевищує 75 відсотків.

Вимога про контроль обсягу доходу за календарний рік, що передує переходу, яку податківці поширюють не лише на зміну системи оподаткування, а й на перехід до іншої групи, міститься в абз. 2 п. 298.1.4 ПКУ і звучить так: 

«перехід на спрощену систему оподаткування суб’єкта господарювання, зазначеного в абзаці першому цього підпункту, може бути здійснений за умови, якщо протягом календарного року, що передує періоду переходу на спрощену систему оподаткування, суб’єктом господарювання дотримано вимоги, встановлені в пункті 291.4 статті 291 цього Кодексу».

Відповідно, на них орієнтуватимуться податківці, визначаючи, чи може єдинник перейти до тієї чи іншої групи (більшою мірою стосується переходу до «молодших» груп). Власне перехід до «старшої» групи, у тому числі через перевищення протягом минулого року, не завадить вибору «молодшої» групи в цьому році (роз’яснення в категорії 107.01 ЗІР).

Але, що цікаво, податківці у згаданому роз’ясненні вважають, що в разі повернення до групи 1 або 2 потрібно подати не лише Заяву, а й Розрахунок доходу за попередній календарний рік. Але на нашу думку,  Розрахунок у цьому випадку не подається, оскільки:

  • згідно з п.п. 298.1.4 ПКУ Розрахунок подають у разі переходу із загальної системи на спрощену
  • відомості про нього можна знайти в декларації єдинника за 2021 рік (хоча тут питання спірне – строк подачі декларації іще не сплинув, наприклад в кінці календарного року, а подати заяву вже потрібно до 15 грудня поточного. Так і кошти іще можуть зайти на поточний рахунок до кінця року)

Якщо ж ви вирішите піти податківцям назустріч і подати Розрахунок, то дані слід переносити з декларації платника ЄП.

ВАЖЛИВО! Обмежень щодо кількості переходів з однієї до іншої групи протягом року в ПКУ не передбачено. Важливо, щоб у минулому календарному році та протягом року ФОП не перевищив граничного обсягу доходу для відповідної групи.

Заборонені види діяльності

Якщо єдинник вирішить перейти з групи 3 або 2 до «молодшої» групи, то може виникнути запитання, а чи не стане перешкодою те, що ФОП здійснював види діяльності, заборонені в групі 1 або 2? Ні, така особа зможе з нового кварталу перейти до «молодшої» групи. Але важливо переглянути види діяльності й не займатися ними в цій групі. Ба більше, радимо виключити ці види діяльності з Реєстру платників ЄП, щоб у фіскалів не виникало зайвих запитань.

На щастя, податківці не вважають порушенням і отримання в «молодшій» групі виручки від операції, яка була здійснена в групі 3 до переходу (роз’яснення в категорії 107.01.07 ЗІР).

При цьому суму виручки податківці хочуть бачити в декларації за останній період (квартал) роботи в групі 3. Якщо на момент отримання оплати поточну декларацію буде подано, то доведеться подати уточнення. 

Водночас у разі переходу до «старшої» групи, на думку фіскалів, уточнення до декларації за останній період.


Поділіться з друзями - підтримайте проект

Наша розсилка

Події

січень, 2022

X