Головна » Бухгалтеру » Консультації » ФОП: право на отримання лікарняних та декретних
Консультації

ФОП: право на отримання лікарняних та декретних

Поділіться з друзями - підтримайте проект

Print Friendly, PDF & Email

Фізичні особи – підприємці , які здійснюють сплату єдиного соціального внеску відповідно до Закону України від 08.07.2010 № 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» зі змінами мають право на отримання лікарняних та декретних виплат за рахунок Фонду соціального страхування України.

Таке право за ними закріплене частиною 1 статті 19 Закону України від 23.09.1999 № 1105 «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування».

У відомстві зазначають, якщо ФОП має заборгованість зі сплати ЄСВ, допомогу від Фонду він не отримає.

Підставою для виплати лікарняних та декретних виплат є копія листка непрацездатності, засвідчена установою охорони здоров’я, яка його видала ФОП.

При цьому, у графі «місце роботи» такого листка потрібно вказати, що це ФОП, і її прізвище. Такий листок непрацездатності має зберігатися у ФОП.

I розраховувати суму виплат, а також звертатися за фінансуванням до Фонду підприємцю доведеться самостійно.

За рахунок Фонду лікарняні оплачують лише з шостого дня непрацездатності, а декретні виплачують за всі дні перебування в декреті.

Тобто, починаючи з шостого дня лікарняні оплачує ФСС (ч. 2 ст. 22 Закону № 1105).

У відомстві нагадали, що згідно з п. 9 – 10 розд. VIII Закону про ЄСВ у зв’язку з карантином всі ФОПи мали право не сплачувати ЄСВ за березень, квітень, травень 2020 року та додатково платники єдиного податку за грудень 2020 року – травень 2021 року. Проте відповідно до п. 14-5 розділу XV Закону № 1058 такі періоди включаються до страхового стажу та вважається, що страхові суми було сплачено у розмірі мінімального страхового внеску, визначеного законодавством для кожного з таких періодів. Враховуючи зазначене, такі ФОПи мають право за вказані періоди отримати соціальні виплати.

Утримувати податки з отриманих лікарняних та декретних виплат ФОПу не потрібно. Обов’язок щодо нарахування податку на доходи фізичних осіб за ставкою 18 % та військового збору – 1,5 %, їх сплату до бюджету покладено на Фонд.

На суми лікарняних та декретних, отриманих підприємцем від Фонду, ЄСВ не нараховується.

У відомстві наголошують, ФОП має право отримувати за рахунок Фонду соцстрахування лікарняні та декретні виплати, якщо він сплачує ЄСВ та не має заборгованості.

Обчислення виплат по тимчасовій непрацездатності фізичної особи-підприємця

Підприємець самостійно обчислює свої «лікарняні виплати». Потрібно порахувати середній дохід і розмір денної виплати, яка залежить від стажу. Обчислення середньоденного доходу: сума, з якої розраховували ЄСВ останні 12 місяців до настання хвороби, ділимо на календарні дні підприємницької діяльності — 365/366 днів. Якщо до цього періоду потрапили дні, коли особа була на лікарняному через хворобу або у відпустці у зв’язку з вагітністю та пологами, ці дні не враховуємо.
ФОП на спрощеній системі: якщо ЄСВ сплачували від мінімальної заробітної плати, у розрахунковому періоді використовуємо дохід, що дорівнює мінімальній зарплаті — 4723 грн. (а з 01,09,2020 – 5000 грн) у 2020 році, 6000 грн.(а з 01,012,2021 – 6500грн)- у 2020 році.

ФОП на загальній системі сплачують ЄСВ із чистого доходу, тому і для розрахунків беруть чистий дохід. Якщо доходу не було, або він менше від мінімальної заробітної плати, для розрахунку береться до уваги мінімальна зарплата.
Для розрахунку денної виплати необхідно помножити середньоденний дохід на відсоток оплати «лікарняного листка».

Розмір виплат по тимчасовій непрацездатності

Розмір виплат по тимчасовій непрацездатності залежить від наявного страхового стажу фізичної особи-підприємця:

  • 50% від середньоденного доходу – якщо страховий стаж до 3 років;
  • 60% від середньоденного доходу – якщо страховий стаж від 3 до 5 років;
  • 70% від середньоденного доходу – якщо страховий стаж від 5 до 8 років;
  • 100% від середньоденного доходу – якщо страховий стаж більше 8 років.

Для отримання інформації щодо наявного страхового стажу можна звернутися до відділення Пенсійного фонду за місцем реєстрації для отримання довідки, форма якої наведена у додатку № 9 до Положення про реєстр застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування

 

 


Поділіться з друзями - підтримайте проект