Головна » Бухгалтеру » Консультації » Форма №1ДФ за I квартал 2015 р.: практичні ситуації
Консультації

Форма №1ДФ за I квартал 2015 р.: практичні ситуації

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

За підсумками I кварталу 2015 р. податкові агенти подають податкову звітність з ПДФО та військового збору за довгоочікуваною новою формою №1ДФ, затвердженою наказом Мінфіну України від 13.01.2015 р. №4. Про нову форму №1ДФ «ДК» вже писав у №9/2015, а зараз розглянемо практичні ситуації, які можуть виникнути при складанні цього звіту та виправленні (в майбутньому) помилок, допущених у ньому.

У тому, що стосується порядку і термінів подання форми №1ДФ до ДПІ, нічого не змінилося, тож спинятися на цьому не будемо. Проаналізуємо на практичних прикладах питання складання звіту, показавши таким чином, що ж у ньому з’явилося нового, а також як діяти бухгалтерові в різних ситуаціях.

Відображення сум ПДФО

Дані про нараховану та сплачену до бюджету суму ПДФО відображають тепер у розділі І форми №1ДФ. Сам розділ І — це добре відома бухгалтерам таблиця, взята з попередньої редакції форми №1ДФ. Вона, як і раніше, складається з 9 граф, заповненню яких (практично в тій самій редакції, як це було встановлено раніше) присвячені п. 3.1 — 3.10 Порядку заповнення та подання податковими агентами Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, затвердженого наказом Мінфіну України від 13.01.2015 р. №4 (далі — Порядок).

Ситуація 1. На підприємстві працюють 100 осіб, із них 4 зовнішні сумісники. Періодично відбувається приймання та звільнення працівників. Чи треба відображати ці дані у формі №1ДФ?

Так, треба. Для відображення даних про кількість фізосіб, які працюють за трудовим договором на підприємстві, передбачено реквізит «Працювало за трудовими договорами». Тепер він заповнюється виходячи з кількості працівників, які працювали за трудовими договорами (контрактами) у звітному періоді (винятків для зовнішніх сумісників немає!). Від працедавця не вимагають зазначати якийсь усереднений показник. У цьому реквізиті треба зазначити всіх фізосіб, які перебували з податковим агентом у трудових відносинах протягом звітного кварталу, в т. ч. звільнених та новоприйнятих.

Крім того, дані про прийняття на роботу та звільнення з неї проставляють у розділі І (і тільки в ньому) у формі дати такого прийняття або звільнення. Ці дані зазначають незалежно від того, чи є місце роботи для працівника основним. А от щодо тих, чия праця використовується за договорами цивільно-правового характеру (тобто для яких місце отримання доходу не є місцем роботи, на яку вони приймаються або з якої звільняються за трудовим законодавством), такі дані в розділі І не фіксують (п. 3.7 Порядку). Також, якщо в звітному періоді було тільки прийняття або звільнення без нарахування доходу цьому працівникові, він у ф. №1ДФ, як і раніше, не зазначається. Про їх загальну кількість у звітному періоді податковий агент інформує ДПІ тільки в реквізиті «Працювало за цивільно-правовими договорами».

Читати по темі:  Оподаткування компенсаційних виплат

Ситуація 2. Фізособі нараховано дохід, який не оподатковується ПДФО (або з якого ПДФО сплачується фізособою самостійно). Чи обов’язково зазначати такий дохід у формі №1ДФ? Які штрафні санкції передбачено за незазначення такого доходу у формі №1ДФ?

Згідно з п. 3.2 Порядку, у графі 3а «Сума нарахованого доходу» розділу І відображають (за звітний квартал) дохід, нарахований фізособі відповідно до ознаки доходу згідно з довідником ознак доходів, наведеним у додатку до цього Порядку. У разі нарахування доходу його обов’язково відображають у графі 3а незалежно від того, чи виплачено такий дохід.

Отже, на думку податківців (1), якщо нарахований дохід є у цьому довіднику (додатку до Порядку), зазначати його треба обов’язково. Це стосується і доходів, з яких податковий агент не утримує ПДФО (наприклад, допомога у зв’язку з вагітністю і пологами, код ознаки доходу 128, винагороди за договорами цивільно-правового характеру підприємцям, код ознаки доходу 157, інші доходи, код ознаки доходу 127).

1

Див., наприклад, консультацію в ЗІР підкатегорії 103.25 з відповіддю на запитання: «Чи треба податковому агентові в податковому розрахунку за формою №1ДФ відображати виплату доходу на користь самозайнятих осіб (ФОП і осіб, які здійснюють незалежну професійну діяльність)?». Така сама позиція була оприлюднена центральним податковим органом і влисті від 19.09.2011 р. №689/6/23-50/0315.

Подання неправильно заповненої форми №1ДФ тягне за собою штраф, установлений п. 119.2 ПКУ (510 грн -1020 грн). А от самостійне виправлення такої помилки до штрафних санкцій не призводить, бо при цьому не змінюється сума ПДФО, відображена у звіті, і не змінюється платник податку, зазначений у такому звіті.

Ситуація 3. Підприємство хоче виправити помилку, наведену в ситуації 2 (незазначення у формі №1ДФ доходу, з якого податковий агент не утримує ПДФО). Як це зробити?

Порядок, як і раніше, пропонує два способи виправлення помилок, допущених при складанні форми №1ДФ: шляхом подання звітного нового та уточнюючого розрахунку. Звітний новий розрахунок подається у разі, якщо помилка виявлена і виправляється до закінчення строків подання форми №1ДФ (у межах 40 календарних днів з дати закінчення звітного періоду). Уточнюючий податковий розрахунок подається у разі потреби коригувань податкового розрахунку після закінчення строку його подання.

Читати по темі:  Які штрафні санкції нараховуються за порушення строків розрахунків у сфері ЗЕД?

Проте порядок заповнення звітного нового та уточнюючого податкових розрахунків однаковий. Звітний новий та уточнюючий податкові розрахунки подаються на підставі інформації з попередньо поданого податкового розрахунку і містять інформацію тільки щодо рядків та реквізитів, які уточнюються (п. 4.4 Порядку).

Отже, податковий агент складає форму №1ДФ із зазначенням у «шапці» звіту періоду, щодо якого вносяться виправлення (помилки в кожному звітному періоді виправляються окремими розрахунками). Решту правильних реквізитів заповнювати не треба, крім обов’язкових при складанні податкової звітності (див. п. 48.3 ПКУ).

У табличній частині розділу І відображають рядок із даними, які не були включені до поданої раніше форми №1ДФ. У графі 9 слід поставити «0» — на введення рядка (графа 9 заповнюється тільки при виправленні помилок у поданих раніше звітах).

Військовий збір

Уперше податковий агент подає податкову звітність із військового збору за I квартал 2015 р. Попри роз’яснення податківців, законодавством не встановлено обов’язку подання такого звіту за попередні звітні періоди (III — IV квартали 2014 р.). І саме таку позицію посідають нині як центральний, так і територіальні податкові органи.

Дані про нарахований і сплачений до бюджету військовий збір відображають у розділі ІІ форми №1ДФ. Особливість заповнення цього розділу — його мінімалізм (порівняно з порядком заповнення розділу І). У ньому не фіксують дані про осіб, які отримали дохід, з якого утримується військовий збір, — суму нарахованого та виплаченого доходу відображають загальним підсумком за звітний період, за фактом такого нарахування і виплати, те саме стосується і суми військового збору.

Ситуація 4. На підприємстві працюють особи як за трудовими договорами, так і за договорами цивільно-правового характеру. Як відобразити в новій формі №1ДФ суми нарахованого та виплаченого ним доходу, а також суми ПДФО і військового збору, утриманого з такого доходу?

З I кварталу 2015 р. дані про таких фізосіб слід відображати як у розділі І, так і в розділі ІІ форми №1ДФ. При цьому значення граф про нарахований дохід (якщо в розділі І відображається у звітному періоді тільки дохід, що оподатковується ПДФО!) в обох розділах збігатиметься. А от значення граф про виплачений дохід може відрізнятися, бо п. 3.3 Порядку допускається, що заробітна плата, яка виплачується у встановлені терміни в наступному місяці, повинна бути відображена в податковому розрахунку за той період, до якого входить попередній місяць, за який заробітна плата була нарахована. Наприклад, до податкового розрахунку за I квартал входить заробітна плата за січень, нарахована в січні і виплачена в лютому, за лютий (нарахована в лютому і виплачена в березні), за березень (нарахована в березні і виплачена в квітні). А от п. 3.11 Порядку таких винятків не містить, а отже, зарплата в розділі ІІ відображається, на думку автора, тільки у звітному періоді її фактичної виплати.

Читати по темі:  ОТРИМАЛИ КОМПЕНСАЦІЮ З БЮДЖЕТУ: що з ПДФО, ЄСВ, ВЗ?

Ситуація 5. Підприємство виявило, що не утримало в I кварталі 2015 р. військовий збір при оподаткуванні надміру витрачених підзвітних коштів. Помилка виявлена після подання форми №1ДФ за I квартал 2015 р. Як виправити цю помилку №1ДФ і які наслідки вона матиме?

При виправленні цієї помилки слід врахувати, що ПДФО розраховується виходячи з суми надміру витрачених підзвітних коштів з урахуванням «натурального» коефіцієнта, згідно з п. 164.5 ПКУ. А військовий збір розраховується виходячи з самої нарахованої суми надміру витрачених підзвітних коштів (адже п. 164.5 ПКУ на нього не поширюється). І саме фактично нарахована сума доходу мала бути відображена в графі «Загальна сума нарахованого доходу» розділу ІІ форми №1ДФ.

Для виправлення помилки треба буде подати звітний новий або уточнюючий розрахунок за I квартал 2015 р. залежно від того, чи помилку виявлено до закінчення строку подання форми №1ДФ за I квартал 2015 р., чи після цього. У ньому розділ І не заповнюють, а в розділі ІІ заповнюють рядок «Військовий збір», у якому зазначають суму доходу та військового збору (див. п. 4.4 Порядку).

Оскільки внаслідок самостійного виправлення помилки сума військового збору у формі №1ДФ збільшується, є ризик, що до податкового агента буде застосовано відповідальність, встановлену п. 119.2 ПКУ (штраф у розмірі 510 грн за перше протягом року порушення). Поки ДПСУ не дала чітких роз’яснень, чи застосовуватиме цю норму і за помилки в розділі ІІ нової форми №1ДФ, проте, враховуючи, що цей штраф застосовується за помилки у формі №1ДФ у розділі І (помилки при відображенні суми утриманого ПДФО, а не військового збору), певно, податківці застосовуватимуть цей штраф і щодо помилок у розділі ІІ. Хоча деякі фахівці вважають, що оскільки норми п. 119.2 ПКУ встановлюють відповідальність за порушення податковим агентом відображення доходів платника податків і утриманого з них ПДФО (тобто персоніфіковано, чого немає в розділі ІІ форми №1ДФ), то цей штраф застосовуватися до податкового агента в цьому разі не повинен.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
Мітки

Наша розсилка

Опитування

Якою бухгалтерською програмою ви користуєтесь?

Випадкова цитата

Когда секретари бездельничают и занимаются болтовней — это явный признак того, что учреждение находится в состоянии загнивания

Форма №1ДФ за I квартал 2015 р.: практичні ситуації

Час читання: 15 min
0

Поділитися з другом