Головна » Бухгалтеру » Новини законодавства » Ініціативи законотворців » Кому припинять виплату житлових субсидій та навіщо їх потрібно переоформляти?
Ініціативи законотворців

Кому припинять виплату житлових субсидій та навіщо їх потрібно переоформляти?

Поділіться з друзями - підтримайте проект

Print Friendly, PDF & Email

Кабмін посилив вимоги до претендентів на житлові субсидії. Пільги на оплату комунальних послуг можуть урізати або зовсім позбавити їх громадян, які приховують свої реальні доходи і надають недостовірну інформацію про склад сім’ї. У зоні ризику опинилися безробітні українці, трудові мігранти, власники великої по площі нерухомості та автомобілів, термін випуску яких не перевищує п’яти років, – пише РБК-Україна.

Поки субсидіантам пропонується самостійно сповістити органи соціального захисту про свої доходи та майно, як того вимагають нові правила. Але далі чиновники обіцяють виявляти порушників, звіряючи інформацію про їх доходи і майно з держреєстрами і базами даних. Якщо з’ясується, що громадяни приховали інформацію, їх позбавлять виплат, зобов’яжуть повернути субсидії в держбюджет і повністю заплатити за “комуналку”.

З 1 травня набули чинності нові правила призначення житлових субсидій, які Кабінет міністрів затвердив наприкінці квітня. 

З числа отримувачів субсидій пропонується виключити власників елітної нерухомості (120 кв. м для квартир і 200 кв. м для будинків) і власників автомобілів, рік випуску яких не перевищує п’яти років.

Субсидії не будуть отримувати безробітні громадяни, які не перебувають на обліку в центрі зайнятості, а також українці, які декларують дохід менше мінімальної зарплати (зараз 3723 гривні). У документі також зазначено, що субсидії не дозволяється призначати сім’ям, члени яких за останній рік купували земельні ділянки, нерухомість, будматеріали, інші товари і послуги на суму більше 50 тисяч гривень (за винятком медпослуг, освіти та оплати послуг ЖКГ). Ще одна причина – наявність заборгованості за житлово-комунальні послуги більш ніж за два місяці.

Безробітні громадяни і українці, які декларують доходи менше мінімальної зарплати, повинні повідомити про свій статус управління соціального захисту, подавши оновлені декларації. Крім них, уточнити дані для переоформлення субсидії потрібно внутрішньо переміщеним особам і громадянам, які офіційно орендують житло. Згідно з новими правилами, призначати субсидії дозволено на підставі договору оренди. Для переселенців достатньо лише заяви без надання договору оренди.

Крім цього, подати нові декларації повинні сім’ї, члени яких не зареєстровані за адресою, а також домогосподарства, члени яких зареєстровані, але за адресою не проживають.

«Вони обов’язково повинні подати документи. Коли вони захочуть це зробити – це їх питання. Наше завдання – поінформувати сім’ї, що вони повинні це зробити. Коли подадуть – з того моменту отримають субсидію», – пояснив РБК-Україна генеральний директор Директорату сім’ї та соціальної підтримки населення Мінсоцполітики Віталій Музиченко.

За обман покарають грошима. У тих, хто подасть неправдиву або неповну інформацію про майновий стан і склад сім’ї, субсидію заберуть, запевняють у Мінсоцполітики.

«За цей період (коли виплата проводилася неправомірно, – ред.) субсидію повернуть до держбюджету. Ніяких додаткових санкцій до таких сім’ям не передбачено. Оскільки ці кошти зараз фінансуються не безпосередньо громадянину, а перераховуються постачальнику послуг, то кошти будуть зняті з постачальника послуг, а далі у людини просто виникне заборгованість, яку йому доведеться погасити», – пояснив чиновник.

 

 

Субсидіантів по осені рахують

У Міністерстві соціальної політики минулого тижня повідомили, що повторно подати декларації в органи соцзахисту повинні будуть приблизно 15% субсидиантів

У минулому опалювальному сезоні субсидії отримувало близько 6,5 млн домогосподарств, отже, нові правила можуть торкнутися як мінімум одного мільйона сімей. Їм або перерахують суми субсидій на підставі нових даних, або взагалі позбавлять пільг. Музиченко запевняє, що у міністерства немає розрахунків щодо того, скільки українців залишиться без субсидій у наступному опалювальному сезоні.

«На сьогодні оперувати якимись цифрами було б безглуздо. Ми не ставили завдання скоротити витрати і кількість субсидіантів. Єдине завдання, яке ми перед собою ставили, – зробити систему більш справедливою, – пояснив виданню чиновник. – Практика показала серйозні недоліки у програмі житлових субсидій в частині майнового стану. Тепер критерій майнового стану нарівні з доходами є умовою для отримання субсидії».

Про те, що програма житлових субсидій занадто марнотратна, уряду давно вказували в МВФ, рекомендуючи провести верифікацію – перевірку, отримувачів субсидій. Після підвищення тарифів на газ субсидії стали однієї з найбільш витратних статей витрат держбюджету. У цьому році в держбюджеті на ці цілі передбачено майже 71 млрд гривень, в минулому році було витрачено близько 70 млрд гривень.

До останнього часу влада не поспішали з верифікацією, оскільки, по-перше, це потребувало значних людських і грошових ресурсів, а, по-друге, це явно непопулярний захід для громадян.

«Ви вважаєте, що хтось піде перевіряти, скільки людей реально отримує субсидію?», – казав в інтерв’ю РБК-Україна у листопаді минулого року міністр соціальної політики Андрій Рева.

Зараз риторика міністра стала більш жорсткою стосовно субсидіантів, які, за його словами, найчастіше є «досить небідними людьми».

«Як правило, такі особи проживають в елітному житлі, або після оформлення житлової субсидії здійснюють дорогі покупки на сотні тисяч гривень і при цьому декларують або відсутність доходів, або їх незначний розмір», – заявив міністр у п’ятницю, 4 травня.

Він уточнив, що в минулому опалювальному сезоні субсидії отримувало 23,4 тисяч сімей, які проживають у будинках площею понад 200 кв. м, а також 28,5 тисяч сімей – у квартирах понад 120 квадратних метрів.

Більшість таких випадків зафіксовано на Західній Україні, уточнив Андрій Рева.

«Якщо ми говоримо про співвідношення рівня доходів населення і наявності відповідної нерухомості, то у нас явно відчувається серйозний перекіс. У тих регіонах, де у нас найвища заробітна плата, елітна нерухомість в меншій мірі потрапляє під субсидію, а там, де і доходів немає, чомусь на руках величезні елітні будинки, за які ми з вами сплачуємо житлово-комунальні послуги», – пояснив міністр.

У наступному опалювальному сезоні сім’ям, які володіють елітною нерухомістю, доведеться платити за «комуналку» в повному обсязі. Виняток зробили тільки для дитбудинків сімейного типу, прийомних та багатодітних сімей. Ключові зміни в правилах призначення субсидій стосуються «тіньових» доходів громадян.

У минулому опалювальному сезоні, за словами Реви, 925 тисяч сімей, які отримували субсидії, проживали громадяни, які декларували повну відсутність доходів. У розумінні держави ці люди працюють «в тіні», отримуючи «зарплати в конвертах». Тому тепер непрацевлаштованим громадянам, які претендують на субсидії, доведеться або звернутися в центр зайнятості, ставши на облік, або – знайти роботу. За рішенням комісії таким особам можуть призначити субсидію, але при визначенні суми за замовчуванням порахують їм дохід у три прожиткових мінімуми – 5286 гривень.

До категорії «безробітних» потенційно можуть потрапити трудові мігранти, які при зверненні за субсидією найчастіше декларують нульові доходи. Для них запроваджено новий критерій: в разі перебування особи за кордоном більше 60 днівпоспіль за замовчуванням вважається, що вона отримує доходи і тому права на субсидію не має.

Ще одна категорія «комунальних аферистів» – нібито неповні сім’ї.

«Мається на увазі чоловік, дружина та неповнолітні діти, які в принципі повинні проживати однією сім’єю, але з тих чи інших причин вони зареєстровані за різними адресами. Ми проаналізували і з’ясували, що, як правило, так робиться, щоб отримати житлову субсидію. Не можу сказати, що таких випадків сотні тисяч, але все-таки подібні речі стали масовими», – пояснив Віталій Музиченко.

У таких випадках якщо, наприклад, чоловік з дружиною зареєстровані за різними адресами, доходи сім’ї враховуватимуться як спільні.

Але бувають і протилежні ситуації, коли в сім’ї проживає менше людей, ніж за фактом зареєстровано. Наприклад, коли в селі у батьків зареєстровані діти, але насправді вони працюють і знімають житло в місті. Подібні випадки розглядаються індивідуально, і за рішенням комісії доходи осіб, що не проживають за адресою, не враховуються при визначенні суми субсидії для родини.

«Таких випадків було багато. І тепер таким домогосподарствам дійсно потрібно подати нову заяву та декларацію. Для чого? Ці діти могли повернутися, і, можливо, тепер вони проживають з батьками. Якщо буде встановлено, що вони все-таки проживають разом, то дохід цих громадян буде враховуватися в загальний дохід сім’ї. Якщо буде доведено, що вони продовжують проживати окремо, то рішенням комісії їх виключать зі складу сім’ї і все буде як раніше», – уточнив Музиченко.

Ретельний контроль

Як будуть перевіряти субсидіантів? У Мінсоцполітики запевняють, що в органів соцзахисту на місцях є доступ до інформації, що дозволяє відстежувати і виявляти більшість випадків порушень з субсидіями.

«Верифікація відбувається на етапі призначення – людина подає заяву і декларацію, іншу інформацію управління соцзахисту збирає самостійно. Для цього органи соцзахисту подають запити в Державну фіскальну службу, Пенсійний фонд, запитують інформацію від постачальників послуг, а також у органів виконавчої влади на місцях про склад сім’ї. Коли вся ця інформація збирається, на її основі приймається рішення про надання субсидії», – пояснив РБК-Україна Музиченко.

Відстежувати тих, хто потрапляє під нові критерії, чиновники також зможуть, навіть якщо громадяни самі не стануть уточнювати інформацію про свої доходи та членів сім’ї.

«Є сім’ї, які отримували субсидії, у яких комісії вже виключили окремих членів сім’ї. Їх нескладно вирахувати. Що ж стосується “нульових” доходів або доходів менше прожиткового мінімуму, то це можна з’ясувати після того, як ми обміняємося даними з ДФС і Пенсійним фондом. Загальної бази у нас немає, але обмін базами даними ми здійснюємо», – пояснив чиновник Мінсоцполітики, зазначивши, що сім’ї, де є безробітні працездатні особи, будуть ідентифіковані вже через місяць.

«З автомобілями складніше – ми даємо можливість громадянам задекларувати, але через півроку ми отримаємо інформацію від МВС, і в будь-якому випадку буде ясно, хто задекларував, а хто ні. Тоді буде болючіше повертати істотну суму використаної субсидії», – додав чиновник.

Надалі, за його словами, коли повноцінно запрацює єдиний реєстр одержувачів субсидій, виявляти випадки порушень і розбіжності інформації стане простіше. Важливо відзначити, що ключова роль у прийнятті рішення про призначення субсидії або відмову в ній відведена комісіям на місцях.

За словами Віталія Музиченко, проблема в тому, що виписати чіткі критерії для всіх 100% випадків, які можуть статися в конкретній сім’ї, неможливо, як би влада не намагалася це зробити.

«За новими правилами субсидія не призначається при наявності автомобіля молодше п’яти років. Це може бути Lexus або Mercedes вартістю два мільйони гривень, а може бути Lanos, куплений в кредит чотири роки тому, який сім’ї ще три роки доведеться погашати», – говорить чиновник.

Музиченко пояснює, що і дороге авто, і відносно дешеве, формально відповідають критерію, тому субсидію в таких випадках не повинні давати.

«Але комісія на підставі акта обстеження житлово-побутових умов приймає рішення, з’ясовуючи, що це за авто, коли його купили і так далі, – розповідає чиновник. – І якщо це єдиний критерій, який не відповідає умовам призначення субсидій, – наприклад, середній дохід становить 5-8 тисяч гривень, з яких ще дві тисячі платять за кредитом – то, думаю, в такому разі комісія прийме позитивне рішення, і субсидію призначать».

Мотивація до економії Посилення правил призначення субсидій в уряді підносять як перехідний етап до монетизації комунальних пільг на рівні населення. Законом про ЖКГ передбачено, що виплати субсидій безпосередньо домогосподарствам почнуться з січня 2019 року.

Суть монетизації в тому, що громадяни будуть отримувати гроші на руки і самостійно оплачують комунальні послуги. Зараз кошти з держбюджету перераховують постачальникам послуг, минаючи субсидіантів. У Кабміні запевняють, що з початком монетизації у населення з’явиться стимул до економії енергоресурсів, оскільки частина субсидії буде залишатися для особистих потреб субсидіантів.

Нагадаємо, ще в минулому році в експериментальному порядку за результатами опалювального сезону громадянам, що споживають енергоресурси менше соцнормативів, почали повертати на руки близько 700 гривень у вигляді зекономленої субсидії. Як цей механізм буде реалізований в майбутньому – в уряді поки не говорять.

«Тут потрібно шукати найбільш виважені рішення, одним з яких може стати цільове використання коштів, які держава буде перераховувати громадянам для оплати комунальних послуг», – пояснив Віталій Музиченко.

Нагадаємо, наприкінці минулого року Андрій Рева говорив, що монетизація на рівні населення передчасна через велику кількость домогосподарств, які отримують субсидії, та низьких доходів громадян, у яких виникне спокуса витрачати гроші не на оплату комунальних квитанцій, а на особисті потреби.

Ростислав Шаправський

Джерело:РБК-Україна


Поділіться з друзями - підтримайте проект
Мітки