Головна » Юристу » Юридичні консультації » “Листи щастя” для пенсіонерів. Хто заплатить податок на нерухомість?
Консультації Юридичні консультації

“Листи щастя” для пенсіонерів. Хто заплатить податок на нерухомість?

Поділіться з друзями - підтримайте проект

Print Friendly, PDF & Email

Пенсіонери, ветерани та їхні родичі від сплати податку не звільняються

Українці стали отримувати “листи щастя” від фіскалів з вимогою сплатити податок на нерухомість. Мова про так званому податок на розкіш, яким обкладають “зайві” квадратні метри. Як з’ясували “Вести”, в цій справі вже також використовують схеми, оформляючи нерухомість на тих, хто входить в пільгові категорії.

Тисячі метрів на пільговиків
Онук 90-річної пенсіонерки з Житомира поскаржився, що в цьому році його бабусі було надіслано повідомлення сплатити податок на нерухомість. Це здивувало родичів, оскільки до цього ніяких “листів щастя” не було. Більш того, бабуся вважала, що у неї є пільга, оскільки вона вдова ветерана Другої світової війни.

“Ми зараз намагаємося з’ясувати це питання, тому що для пенсіонерки ці 2 тисячі – не зайві. Це розмір її місячної пенсії. Але поки податкова нам відповідь не дала. Чекаємо “, – розповідає онук пенсіонерки.

Податок на нерухомість встановлює місцева влада на власний розсуд. Наприклад, в Житомирі податкова ставка в цьому році становить 23, 62 грн, це 0,5% від мінімальної зарплати за минулий рік – 4723 грн. Але при цьому пенсіонери, ветерани та їхні родичі від сплати податку не звільняються.

Юристи стверджують, що нічого так просто не відбувається. І в даній ситуації, швидше за все, не договорюють родичі.

“У нас було чимало випадків, коли на пенсіонерок і багатодітних матерів оформляли сотні метрів житлової або нежитлової нерухомості, яку успішно здають в оренду, заробляють на ній.Було навіть, що таунхауси оформляли на пенсіонерку, а потім вимагали розібратися з податковою, мовляв, утискають заслуженого пенсіонера. А потім з’ясовується, що в її власності 6000 кв. м і, звичайно ж, величезний податок. Зараз стало дуже поширеним явищем шукати пільговиків і на них оформляти нерухомість, щоб не платити божевільні податки. Ті, на кого оформляється нерухомість, за це отримують гроші як одноразово, так і щомісяця. А щоб не виникло далі ніяких проблем, щоб родичі не зазіхнули на чуже, пишеться заповіт “, – розповідає адвокат Ростислав Кравець.

Чи йти здаватися

Серед пільговиків зі сплати податків за зайві квадратні метри – досить вразливі категорії населення: багатодітні сім’ї, діти-сироти, діти-інваліди, котрі виховуються одинокими матерями; люди, що проживають в непридатному для проживання житло; живуть в зоні відчуження. Ну і окрема категорія – учасники АТО.
до того ж податок на нерухомість з кожним роком зростає. Максимальна ставка податку – 1,5% від мінімалки за минулий рік (4723 грн) за кожен квадратний метр житла, що перевищує норму в 60 кв. м . В цьому році – 70,80 грн.

Але з наступного податок на нерухомість збільшиться з 70,8 до 90 грн за кожен “зайвий” квадрат. Але це, підкреслимо, максимальна ставка. У кожному регіоні можуть встановлювати свою. 

Наприклад, з квартири площею 85 кв. м, оплатити потрібно за 25 квадратів. за максимальної ставкою це 1770 грн. Якщо ж квартира площею 310 квадратів, то “зайві” – 250 квадратів. Значить заплатити потрібно 17,7 тис. Грн плюс внести в бюджет 25 тис. Грн.Справа в тому, що при наявності у власності платника податків об’єкта (об’єктів) житлової нерухомості, загальна площа якого перевищує 300 квадратних метрів (для квартири) і / або 500 квадратних метрів (для будинку), сума податку збільшується на 25 тис. Гривень на рік.

“Якщо здаєте квартиру в оренду і є відповідний договір, тоді потрібно платити за всю площу податок. Але при цьому багато місцева влада встановила нульову ставку, по якій не треба платити за будь-які господарські будівлі у дворі” , – розповідає адвокат Геннадій Баринов.

Поки податкові органи не можуть охопити всіх платників податків, але йти здаватися самостійно не варто, запевняють адвокати. У реєстрі нерухомості є дані, починаючи з 2013 року. Звичайно, податкова може отямитися і виставити рахунок за три минулі роки, якщо вони про когось забули і не надсилали повідомлення, але тоді штраф платити не треба. Він, нагадаємо, становить 10% за затримку оплати в 10 днів, довше – більше. А на оплату, яка стартує з 1 липня, дається 60 днів з моменту вручення квитанції.

Як позбутися від “зайвих” метрів 

Якщо ж прийшла квитанція і ви не згодні з сумою (або ж в доповненні невірно занесені об’єкти нерухомості), потрібно протягом 60 днів уточнити дані в податковій, попросити провести звірку.

“Правила кардинально не змінилися. Загальний податок потрібно заплатити, якщо маєте квартиру площею від 60 квадратів або будинок від 120 квадратів. Більш того, кожне місто може вводити пільги певним категоріям громадян. Це в компетенції місцевих органів самоврядування, а також розмір податку. І якщо , скажімо, продали квартиру, але вона ще числиться в реєстрі, тоді потрібно брати виписку з держреєстру нерухомості, і тоді переглядається податок – він або зменшується, або ж його взагалі скасовують “, – розповідає адвокат Марія Золотарьова.

 Але є і можливість у майбутньому знизити податок – оформити часткову власність на житлову або нежитлову нерухомість. В цьому випадку платником податку буде кожен з учасників частки. Також житло можна оформити за договором дарування на родича, тоді можна або зменшити податок, або ж взагалі його уникнути, підкреслює адвокат Геннадій Баринов.

 

VESTI UA


Поділіться з друзями - підтримайте проект