Головна » Юристу » Юридичні консультації » НБУ: банки будуть відкривати виконавцям дані про номери рахунків боржників та суми на них.
Юридичні консультації

НБУ: банки будуть відкривати виконавцям дані про номери рахунків боржників та суми на них.

Поділіться з друзями - підтримайте проект

Print Friendly, PDF & Email

Банки мають надавати державним виконавцям та приватним виконавцям інформацію стосовно номерів рахунків, відкритих боржником у банку, а також суми коштів, які наявні на таких рахунках.

Відповідна вказівка міститься у постанові Нацбанку від 12.02.2021 року. 

Також  НБУ встановив вимогу для банків щодо необхідності перевіряти повноваження особи, яка самостійно доставила до банку розрахункові документи на примусове списання чи стягнення коштів з рахунків клієнтів, документів на арешт чи зняття арешту з коштів.

Це дасть можливість уникнути випадків прийняття банком вказаних розрахункових документів від осіб, які не мають повноважень на такі дії. Порядок встановлення повноважень кожен банк самостійно визначатиме у своїх внутрішніх документах.

Відповідну вимогу містить постанова Правління Національного банку України від 28 січня 2021 року № 10 «Про внесення змін до Інструкції про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті», що набирала чинності з 30 січня 2021 року.

Нагадаємо, що доставляти до банків документи на примусове списання чи стягнення коштів з рахунків клієнтів, а також на арешт або зняття арешту з коштів на рахунках клієнтів мають повноваження державні та приватні виконавці, представники чи повірені приватного виконавця, слідчі, представники суду тощо.

Раніше вже були факти блокування всіх без винятку карткових рахунків громадян, які стали стороною виконавчого провадження. Причиною блокування карткових рахунків називають здійснення виконавчих дій державним або приватним виконавцем.

Національний Банк підтверджує, що зупинення видаткових операцій здійснюється банками в межах суми, на яку накладено арешт.

Так, згідно пояснення від НБУ, аpeшт на майно a6o кошти банку, що знаходяться на його рахунках, та на кошти та інші цінності юридичних абo фізичних осіб, що знаходяться в банку, здійснюються виключно за постановою державного виконавця, приватного виконавця чи рішенням суду про стягнення коштів a6o про накладення арешту в порядку, встановленому законом.

Зупинення власних видаткових операцій банку за його рахунками, а також видаткових операцій за рахунками юридичних a6o фізичних осіб здійснюється в разі накладення арешту, а також в інших випадках, передбачених договором, законом про фінансовий моніторинг та іншими законами, a6o умовами обтяження, предметом якого є майнові права на грошові кошти, що знаходяться на банківському чи кореспондентському рахунку.

Зупинення видаткових операцій здійснюється в межах суми, на яку накладено арешт, крім випадків, коли арешт накладено без встановлення такої суми або коли інше передбачено договором, законом чи умовами такого обтяження.

При цьому в НБУ підкреслили, що законодавство передбачає арешт на рахунку наявної суми коштів з одночасним повідомленням про це органу/виконавця, який надіслав документ про арешт коштів, про недостатність коштів для його виконання.

З наведеного вбачається, що у випадках, про які раніше «Судово-юридична газета» неодноразово розповідала, відсутні законні підстави для зупинення фінансових операцій. Проте відповідальності за це порушення законодавства жодна особа не понесла.

СЮГ


Поділіться з друзями - підтримайте проект

Наша розсилка

X