Консультації

ОТРИМАЛИ КОМПЕНСАЦІЮ З БЮДЖЕТУ: що з ПДФО, ЄСВ, ВЗ?

Друк
  Тетяна Мойсеєнко, податковий консультант, директор Навчального центру “ДОМІНАНТА”
02.06.2015 р., джерело: http://dominanta.in.ua

Починаючи з 18 травня 2015 року до автора статті надходить багато однотипних питань з приводу отриманої компенсації з бюджету середнього заробітку мобілізованим працівникам. Усіх цікавить одне: які подальші дії бухгалтера по утриманим (або не утриманим) податкам, поданим звітам, виплаченим сумам середнього заробітку і т.і.
Автор статті вирішила поєднати найпоширеніші питання в одним аналітичний блок відповідей, для того щоб усім охочим було простіше зорієнтуватися в своїх діях.
Безумно автор радить, додатково до відповідей нижче, звернути увагу на аналітичні статті по темам нарахування і виплати середнього заробітку мобілізованим працівникам (п. 48, 43, 33 і 32Корисної інформації).

Питання 1:
19 травня отримали з бюджету компенсацію середнього заробітку мобілізованих за січень-березень 2015 року.
У січні-лютому з цього доходу були утримані всі податки, так як компенсувати мали з березня 2015 року і далі.
Як слід вчинити: зробити перерахунки і повернути податки мобілізованим за січень-лютий 2015 року і відобразити це в звіті з ЄСВ за травень 2015 та в 1 ДФ за 2 квартал?

ВІДПОВІДЬ
Враховуючи думку ДФСУ, надану в листі 24.04.2015 р. № 8720/6/99-99-17-03-03-15 (п. 48 Корисної інформації), де зазначено що КОМПЕНСАЦІЯ З БЮДЖЕТУ – це кошти, звільнені від оподаткування, – суми нарахованої середньої зарплати за січень-березень треба перетворити в нараховану компенсацію. Отже, необхідно сторнувати податки (ПДФО, ЄСВ і ВЗ) за січень-березень на підставі бухгалтерської довідки, провести нарахування компенсації через Дт 48 (детально читайте аналітичну статтю в п. 43 Корисної інформації), доплатити працівникові суму податків за рахунок отриманої компенсації з бюджету. Інші кошти покривають кошти підприємства, яким вже здійснили виплати.

Щодо хвилювань бухгалтерів на лист ДФСУ з приводу того, що компенсації з бюджету звільняються від оподаткування тільки починаючи з березня 2015 року (див. п. 32 Корисної інформації), то на думку автора, оскільки постанова КМУ № 105 хоч і набрала чинності у березні 2015 року, кошти, передбачені на фінансування за цією програмою закладені в Державний бюджет починаючи саме з 01.01.2015 року. Тому отримані суми компенсації з бюджету звільняються від оподаткування починаючи з виплат січня 2015 року на підставі п. 7 ст. 7 Закону про ЄСВ та пп. 165.1.1 ПКУ (ці норми законодавства вже були чинним на 01.01.2015 р.)!

Щодо звітності, то на думку автора:
1) 1ДФ можна подати або через уточнення, або відобразити усі виправлення в звітності поточного звітного кварталу. Якщо подавати уточнення, то необхідно видалити рядок із ознакою доходу «101», по якому нараховано середню зарплату і ПДФО, і додати правильний рядок із нарахованою сумою компенсації без ПДФО, використовуючи ознаку доходу «128». Якщо підприємство не бажає подавати уточнення, то в звітній формі 1ДФ використовуючи знак «-» відобразити рядком із ознакою доходу «101» суми виплат середнього заробітку першого кварталу та ПДФО. Другим рядком нараховані суми компенсації без ПДФО із використанням ознаки доходу «128»
2) В таблиці 6 додатку 4 вже за травень необхідно окремим рядками за січень, окремо за лютий, окремо за березень «скопіювати» звітовані раніше рядки (у попередніх звітах) і в колонку 10 поставити ТИП «3» (тобто зменшення нарахувань у минулих періодах). Наступним рядком проставити нараховану суму компенсації з бюджету, використовуючи ознаку доходу «48», приклади заповнення дивиться у п. 49 Корисної інформації.

Питання 2:
Підприємству повернули середній заробіток мобілізований з таким текстом #КПКВК2501350#,#КЕКВ2800#,# Компенсацiя пiдприємст.установ.органiзац. у межах середнього заробiтку працiвник.призв. на вiйськ.служ. за сiч- бер.2015р.#,#безПДВ#.
Питання: як правильно тепер проводить виплати, коли повертають компенсацію підприємству, а не мобілізованим?

ВІДПОВІДЬ
Як видно, питання дуже схоже з попереднім, отже підприємству необхідно провести усі необхідні сторнування податків на підставі бухгалтерської довідки, відобразити в бухобліку необхідні проведення по розрахункам з бюджетом.

Щодо хвилювань з приводу того, що середній заробіток вже виплачено працівникам з податками (відповідно така виплата отримала назву «середня зарплата»), то для уникнення непорозумінь НЕ ПОТРІБНО було подавати на ці суми звіт до соцзабезу.
Але ж вони вимагали подання цих відомостей! – скаже підприємство,
Отже, якщо в соцзабезі вимагали і підприємство подало ці дані у Звіт для отримання компенсації, то враховуючи «перехідний» період набуття чинності норм законодавства, на думку автора виплачені раніше суми будуть визнані компенсацію з бюджету, якщо підприємство здійснить усі необхідні перерахунки в виправлення в бухобліку.

Питання 3:
Нам прийшла компенсація за січень – березень, але ми її виплатили з власних коштів та сплатили податки. Як правильно сторнувати податки по середній зарплаті мобілізованим працівникам, показати це в 1 ДФ і таблиці 6 по ЄСВ?

ВІДПОВІДЬ
І знову, дуже схоже з попередніми питання, відповідь на яке можна знайти вище. Щодо сторнування податків, то в бухобліку на підстав бухгалтерської довідки це потрібно зробити так:
Дт 92 Кт 66 = – 2000 (сторно нарахувань середнього заробітку з витрат)
Дт 66 Кт 64, 65 = – 600 (сторно податків)
Дт 92 Кт 65 = – 37% (сторно ЄСВ на суму нарахованого середнього заробітку)
Дт 48 Кт 66 = 2000 (нарахована компенсація з бюджету)
Дт 31 Кт 48 = 2000 (отримана сума компенсації з бюджету)
Дт 66 Кт 30, 31 = 600 (доплачено суму, яку сторновано по податкам)
Як це все відобразити у звітності, читайте відповідь на питання 1 (вище).

Питання 4:
В січні-березні підприємство нараховувало середню зарплату мобілізованому працівнику і утримувало податки. На руки працівнику перераховували «чисту» суму. В Звіті до соцзабезу включили суму «нараховану». Отримали компенсацію з бюджету. Питання: що родити із сумою утримань? Повернути до бюджету чи ні? Якщо не повертати, то яким чином відобразити перерахунки і провести уточнення у звітності?

ВІДПОВІДЬ
Оскільки і це питання дуже схоже з попередніми питання, детальні відповіді наведені вище. Щодо питання чи варто повертати утримання, то на думку автора, якщо підприємство надало Звіт з метою отримання компенсацію, то навіщо тоді повертати отриману суму до бюджету, якщо компенсаційною виплатою вважаються ТІЛЬКИ ТІ КОШТИ, ЯКІ ЗВІЛЬНЕНІ ВІД ОПОДАТКУВАННЯ! Отже, податки повертати не можна, оскільки виплачені суми середнього оподатковувані. Треба повернути АБО ВСЮ ОТРИМАНУ СУМУ АБО ПРОВЕСТИ ПЕРЕРАХУНОК ПОДАТКІВ і виправлення в бухобліку, доплатити працівнику за рахунок отриманої компенсації кошти.
Усі необхідні проведення та поради щодо звітності наведені вище.

Питання 5:
Наш працівник був призваний на службу по мобілізації, при цьому він є платником аліментів. Оскільки підприємство оформлює нарахування компенсації з бюджету, чи повинні ми продовжувати утримувати аліменти на ці нарахування? Чи повинна бути заява працівника на це? Чи ми повинні повернути постанову про утримання аліментів в виконавчу службу?

ВІДПОВІДЬ
Оскільки підприємство продовжує нараховувати дохід на користь працівника (нехай навіть коштом Державного бюджету у вигляді компенсації з бюджету) і постановою КМУ № 146 не передбачено виключень щодо не утримання аліментів з таких виплат, підприємство зобов’язане під час щомісячного НАРАХУВАННЯ компенсації з бюджету, проводити і НАРАХУВАННЯ аліментів. Після поданого Звіту до соцзабезу та отриманої суми компенсації, підприємство має провести ВИПЛАТУ компенсації і аліментів. Отже, сума компенсації буде перерахована за мінусом аліментів. Суми аліментів обчислюються від суми нарахованої компенсації у відповідних розмірах.
Ніяких додаткових заяв від працівника не потрібно, як і не можна повертати постанову до виконавчої служби, оскільки працівник не звільнився і підприємство йому продовжує нараховувати дохід.

 

1 Comment

Click here to post a comment

3 × 5 =

  • У кінці грудня 2015 р. отримали компенсацію середнього заробітку мобілізованого. Зробила в січні 2016 року коригування,така як потрібно було повернути працівнику повернути стягнуті знього ПДФО,ЄСВ,ВЗ. Що мені робити з ЄСВ на даний момент часу, повернути мобіліз.,чи державі?

Наша розсилка

Випадкова цитата

Конторская книга одной небезызвестной конторы содержала всего две графы:

«Приход» и «В расход»

— А. Марков

PUSH-повідомлення

Підпишись на оперативні сповіщення про оновлення на нашому сайті. Натисни дзвіночок в правому нижньому кутку і натисни ОК. Підтримується браузер Chrome та Firefox

ОТРИМАЛИ КОМПЕНСАЦІЮ З БЮДЖЕТУ: що з ПДФО, ЄСВ, ВЗ?

Час читання: 12 min
1