Слишком долгая загрузка. Просто закройте это окно
Вітаємо Вас на нашому порталі
Головна » Бухгалтеру » Консультації
Консультації

Порядок заповнення нового розрахунка коригування до податкової накладної (01 квітня 2016 р.)

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.
Час читання:20 хвилин
Print Friendly, PDF & Email

Ми вже писали про Правила складання і практичні приклади заповнення нової форми податкової накладної, яка набирає чинності з 01 квітня 2016 р. Тепер розглянемо порядок заповнення нового розрахунку коригування.

 З 1 квітня 2016 року коригувати податкові накладні, причому як старі, так і нові, доведеться вже в оновленому Розрахунку коригування кількісних і вартісних показників, затвердженому наказом № 1307. Підготуємося до цієї події заздалегідь і розберемося з новинками в порядку та формі його складання.

Адамович Наталія, податковий експерт

Причина для складання РК

Згідно з п. 21 Порядку № 1307 оновлений розраху­нок коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної (за формою додатка 2 до податкової накладної), як прописано у ст. 192 ПКУ, скласти доведеться у випадку:1. Виправлення помилок, допущених при складанні ПН, не пов’язаних зі зміною суми компенсації вартості товарів/послуг.2. Перерахунку при поверненні товарів/послуг.3. Перерахунку при поверненні передоплати за товари/послуги.4. Будь-якої зміни суми компенсації вартості товарів/послуг, уключаючи наступний за постачанням перегляд цін. Причому цей випадок складання РК податківці розглядають ширше і зараховують до нього (див. підкатегорію 101.07 БЗ):4.1. Заміну номенклатури товару. Виняток: заміна номенклатури передоплачених, але не поставлених товарів неплатнику ПДВ. Податківці дозволяють РК у такому разі не складати (див. підкатегорію 101.07 БЗ).4.2. Заміну код УКТ ЗЕД при ввезенні товару.4.3. Нестачу товарів при їх прийманні (коли постачальник визнав надіслану покупцем претензію і прийняв рішення не допоставляти бракуючий товар).Крім того, не слід забувати ще про один законний випадок, прописаний у п. 198.5 ПКУ: при зміні призначення використання товарів/послуг/необоротних активів з неоподатковуваних в оподатковувані. В Порядку № 1307 про цей випадок мовчок (там прописано лише випадки, обумовлені ст. 192 НКУ). Проте, використовуючи пряму норму ПКУ, коригувати компенсаційні ПЗ зведеної ПН треба саме за допомогою РК.Заповнювати доведеться РК і до зведених ПН, складених згідно з п. 199.1 ПКУ, при перерахунку за підсумками року суми ПДВ за «подвійними» товарами/послугами/необоротними активами (див. лист ДФСУ від 31.12.2015 р. № 48122/7/99-99-19-03-02-17).

Хто складає РК?

Складає РК завжди автор коригованої ПН. У загальному випадку це постачальник (продавець) товарів/послуг.В окремих випадках авторство ПН може належати філії, якій делеговано право складання ПН; особі, яка веде облік результатів спільної діяльності; управителю майном; оператору або інвестору; отримувачу послуг від нерезидента (п. 1 Порядку № 1307). Тоді і РК до таких ПН повинні складати перелічені вище особи (п. 21 Порядку № 1307).

Дата складання РК

У загальному випадку РК має бути складено на дату проведення перерахунку. У випадках з поверненням РК складають саме на дату повернення товарів або повернення передоплати. І якщо ж таке повернення здійснюють частинами, то й РК також заповнюють на відповідну частину зміни зобов’язань. Коли змінюють вартість відвантаженого, але не оплаченого товару/послуг або номенклатуру перед­оплаченого товару, то підставою для коригування є підписання додаткової угоди до договору, що підтверджує умови постачання, що змінилися. У таких випадках РК заповнюють на дату підписання відповідної додаткової угоди.А ось у передоплатному випадку для перерахун­ку, пов’язаного з подальшою зміною ціни ще не відвантаженого товару, податківці радять складати РК на дату відвантаження товару (див. лист від ДФСУ від 24.11.2015 р. № 24988/6/99-99-19-03-02-15// ).Отримавши від покупця передоплату за імпортний товар до фактичного його ввезення, при зміні код УКТ ЗЕД таких товарів РК скласти слід на дату їх митного оформлення.При зміні призначення використання товарів/послуг/ необоротних активів (з неоподатковуваних в оподатковувані операції) скласти РК слід на дату початку їх фактичного використання в оподатковуваних операціях.При перерахунку за підсумками року суми ПДВ за «подвійними» товарами/послугами/необоротними активами для цілей п. 199.1 ПКУ скласти РК доведеться на дату проведення перерахунку (останній день грудня/IV кварталу). Для виправлення помилок, допущених в обов’язкових реквізитах ПН (причому як тих, що не змінюють сумове значення податкової накладної, так і тих, що змінюють сумові показники податкової накладної), РК слід скласти на дату виявлення помилки.

Заповнюємо особливі відмітки

Порядок складання розрахунку коригування, як і раніше, аналогічний порядку, передбаченому для податкових накладних. Тому особливо повторювати загальні моменти складання не будемо (детальніше про них див. на с. 3 цього номера). Спробуємо виділити тільки ті вимоги до складання, що характерні саме для РК. І почнемо з особливих відміток РК, згрупованих у його верхньому лівому кутку.Таких відміток стало більше. Так, додалося поле «Підлягає реєстрації в ЄРПН постачальником (продавцем)». Відмітка в цьому полі повинна стоя­ти в усіх РК, що реєструються в ЄРПН продавцем. Тобто з такою відміткою мають бути абсолютно всі:— «збільшуючі» РК (за якими сума компенсації продавцю збільшується);— «нульові» РК (що не змінюють суму компенсації продавцю);— РК, складені «для себе» (складені до ПН, що не видавалися покупцю, причому не важливо, який це РК: «збільшуючий» чи «зменшуючий»).А ось поле «Підлягає реєстрації в ЄРПН отримувачем (покупцем)» уже красувалося у старій формі РК. Відмітку в ньому, як і раніше, слід ставити тільки в тих РК, які підлягають реєстрації в ЄРПН покупцем — платником ПДВ.З такою відміткою мають бути всі:— «зменшуючі» РК (за якими сума компенсації продавцю зменшується), складені до ПН що видавалися покупцям, у тому числі «зменшуючі» РК до ПН, виписаних не на того покупця в разі помилки в ІПН.Причому податківці до цієї категорії (що підлягають реєстрації покупцем) відносять і «зменшуючі» РК до всіх ПН, складених до 01.07.2015 р. (тобто в тому числі й до ПН, складених до 01.02.2015 р.) (п. 22 Порядку № 1307). І хоча це дещо суперечить п. 192.1 ПКУ, проте податківці цього вимагали й раніше (див. лист ДФСУ від 17.09.2015 р. № 8781/Ч/99-99-19-03-02-14);— РК до ПН з послуг від нерезидента (п. 22 Порядку № 1307).Далі на черзі ще два нові поля, покликаних зорієнтувати на те, що РК складається до особливих ПН. Тобто додатково доведеться тепер виділяти особливою відміткою ті РК, які: (1) коригують зведені ПН; (2) коригують ПН, складені на операції, звільнені від ПДВ-оподаткування.Як і раніше, особливо виділяємо позначкою «Х» і ті РК, які коригують ПН, складені з типом причини 01 — 17 і що постачальник залишив в себе. Не забудьте зазначити також тип причини, з якої РК, як і кориговану ПН, ви залишаєте в себе. Наприклад, у розрахунку коригування доведеться зазначити тип причини «15», якщо коригується податкова накладна, складена на суму перевищення мінбази при продажу товару.

Заголовна частина

У заголовній частині РК тепер спершу зазначається дата його складання, а потім порядковий номер (через дріб міститиме спецрежимний код (2 або 3) або код оператора інвестора (5), якщо РК складається до ПН з такими додатковими кодами).Далі на черзі наводиться інформація про кориговану ПН: ставиться дата складання коригованої ПН і її порядковий номер. Причому зверніть увагу: для коригування старих ПН, складених філією, залишили додаткове поле в номері ПН з урахуванням і номера філії.Далі йдуть поля з даними постачальника і покупця. Мають бути заповнені найменування сторін складеної ПН, їх ІПН і номери філій (якщо одна зі сторін або обидві — філії мають право на складання ПН) (п. 7 Порядку № 1307).

Заповнюємо табличну частину: розділ А

Як і в ПН, розділ А табличної частини результативний, хоч і стоїть попереду розрахункової частини — табличного розділу Б. У розділі А наводяться узагальнюючі дані, тобто підсумки коригування: сума коригування податкових зобов’язань і податкового кредиту зі знаком +/-, усього сума коригування обсягу постачання без ПДВ — (+/-).Залежно від того, як обкладається ПДВ операція що коригується (за основною ставкою 20 %, ставкою 7 %, 0 % чи звільнена від обкладення ПДВ), показник графи 13 табличного розділу Б зі знаком (+/-) переносимо у відповідний підсумковий розділ IV — VII табличної частини розділу А. Після чого, застосовував потрібну ПДВ ставку (20 % або 7 %), визначаємо суму коригування податкового зобов’язання і податкового кредиту та заносимо її зі знаком (+/-) до відповідного розділу II — III.
Читати по темі:  ЛИСТ ДФС від 07.08.2015 р. № 29163/7/99-99-19-03-02-17
А ось загальну сума коригування податкового зобов’язання і податкового кредиту заносимо до розділу I.

Розділи, які слід заповнюваті у табличному Розділу А

Вид операцій, що коригуються в РК

Розділи які мають бути заповнені у табличній частині Розділу А

I

II

III

IV

V

VI

VII

VIII

Оподатковуються тільки за ставкою 20 %

+

 

+

+

Оподатковуються за ставкою 7 %

+

+

+

Оподатковуються за ставкою 20 % і 7 %

+

+

+

+

+

Оподатковуються за ставкою 0 % — експорт

+

Оподатковуються за ставкою 0 % — Україна

+

Звільнені від оподаткування

+

Як і у випадку з ПН, одними РК не можуть бути відкориговані одночасно оподатковувані та звільнені від ПДВ операції (пп. 17, 21 Порядку № 1307).

Заповнюємо табличну частину: розділ Б

Графа 1 «№ з/п рядка податкової накладної, що коригується». В оновленому розрахунку коригування це нова графа. Зауважимо, раніше в цій графі наводилася дата складання РК. Тепер же, судячи з її назви, в ній потрібно зазначати порядковий номер рядка ПН (!), що коригується. Як це розуміти? Нічого складного. Припустимо, ПН, що коригується, заповнена у три рядки, тобто ПН була складена на постачання трьох видів товару (А, Б, В). Кожен товар було записано в ПН під своїм порядковим номером (у ПН за графою 1). Далі податкові зобов’язання та податковий кредит за цією ПН коригуються: згідно з додатковою угодою змінюється ціна поставленого товару Б. Оскільки в ПН коригований товар записано за рядком з № з/п — 2, відповідно до графи 1 РК вписуємо саме цей № з/п з ПН — 2 (див. схему нижче).
Порядок заповнення нового розрахунка коригування до податкової накладної (01 квітня 2016 р.)
Графа 2 «Причина коригування». Тут усе як і раніше — вписуємо причину коригування. Це може бути: «Повернення товару», «Зміна номенклатури», «Повернення попередньої сплати», «Зміна ціни», «Зміна коду товару за УКТ ЗЕД», «Виправлення помилки», у деяких випадках податківці вимагають помилкову причину конкретизувати, наприклад «Виправлення помилки в індивідуальному податковому номері покупця» (див. підкатегорію 101.07 БЗ).А ось у разі складання РК до зведених особливих ПН у графі 2 доведеться записати:— при переведенні негосподарських товарів/послуг/необоротних активів в господарські/використовувані для оподатковуваної діяльності (п. 198.5 ПКУ) — «Зменшення ПЗ, нарахованого згідно з п. 198.5 ПКУ у зв’язку з використанням товарів/послуг в оподаткованих операціях»; — при річному перерахунку антиЧВ (п. 199.4 ПКУ) — «Коригування за підсумками ____ року податкових зобов’язань, нарахованих згідно з пунктом 199.1 статті 199 розділу V Кодексу».Графа 3 «Номенклатура товарів/послуг, вартість чи кількість яких коригується». Наводимо номенклатуру тільки тих товарів/послуг, вартість чи кількість яких коригується. Зверніть увагу: ця графа безпосередньо перегукується з графою 1. Тож стежте, щоб зазначений вами коригований товар у графі 1 мав «свій» номер рядка, що коригується, який відповідає номеру, зазначеному у ПН.При зміні номенклатури, коли сума постачання не змінюється, в РК, як і раніше, потрібно спершу вписати стару (що видаляється) номенклатуру, а потім вписати новий склад номенклатури.Важливо! Додаючи окремими рядками новий товар, у графі 1 продублюйте колишній порядковий номер замінюваного товару. Якщо нова номенклатура товару розшириться, то у графі 1 РК, швидше за все, доведеться або нічого не ставити (оскільки не було такого запису в ПН) або поставити той самий номер (якщо програма не пропустить порожню комірку).Коригуючи зведені особливі ПН, складені згідно з пп. 198.5 і 199.1 ПКУ, до графи 3 вписуйте окремими рядками номера і дати ПН, показники яких коригуються у складі такої зведеної ПН (див. листи ДФСУ від 07.08.2015 р. № 29163/7/99-99-19-03-02-17 і від 31.12.2015 р. № 48122/7/99-99-19-03-02-17; консультацію в підкатегорії 101.16 БЗ).Графа 4 «Код товару згідно з УКТ ЗЕД». Ця графа заповнюється тільки в разі здійснення коригування податкових зобов’язань і податкового кредиту за тими товарними позиціями, які є підакцизними або ввезені на митну територію України (п. 24 Порядку № 1307). До графи вноситься десятизначний код товару згідно з УКТ ЗЕД суцільним порядком без жодних розділових знаків.Якщо в МД зазначено іншу кількість знаків коду, то до РК, як і в ПН, слід перенести аналогічний код без дописування нулів або інших знаків, вирівнявши запис по правому краю поля (див. підкатегорію 101.17 БЗ).Графи 5, 6 «Одиниця виміру товару/послуги». Ставимо ті самі значення за коригованим товаром/послугою, що і в коригованій ПН (див. графи 5.1 і 5.2 ПН старої форми або графи 4, 5 ПН нової форми).Коригуючи зведені особливі ПН, складені згідно з пп. 198.5 і 199.1 ПКУ, графу 5 у РК не заповнюйте, а у графі 6 поставте позначку «грн» (пп. 3 і 8 п. 16 Порядку № 1307).Графи 7, 8 «Коригування кількості». Заповнюються, якщо коригуванню підлягають кількісні показники податкової накладної. У графі 7 зазначаємо ту кількість товарів/послуг, на яку зменшуємо/збільшуємо кількість товарів/послуг, зазначену у гр. 6 ПН, що коригується. Із знаком «-» — якщо зменшуємо кількість, позитивне значення — якщо збільшуємо кількість.При поверненні передоплати у графі 7 зазначаємо кількість (обсяг) передоплачених, але не поставлених товарів/послуг зі знаком «-». Майте на увазі значення може бути як цілим, так і дробовим, якщо передоплата надійшла за неподільний товар.До графи 8 впишіть фактичну ціну коригованих товарів/послуг (без ПДВ), за якою раніше було здійснено постачання (п. 26 Порядку № 1307). Зазначаємо її у гривнях з копійками, тобто не більше двох знаків після коми, якщо інше не передбачено законодавством (п.п. 6 п. 16 Порядку № 1307). Коригуючи зведені особливі ПН, складені згідно з пп. 198.5 і 199.1 ПКУ, графи 7 і 8 в РК не заповнюємо. Графи 9, 10 «Коригування вартості». Заповнюються, якщо в податковій накладній коригується ціна товарів/послуг. У графі 9 зазначаємо суму різниці між ціною домовленості (без ПДВ) і фактичною ціною (без ПДВ), за якою здійснено постачання (п. 27 Порядку № 1307). Вона буде зі знаком + або -.У графі 10 зазначаємо фактичну кількість (обсяг) товарів/послуг, що поставляються, за якими змінюється ціна (див. підкатегорію 101.07 БЗ).Коригуючи зведені особливі ПН, складені згідно з пп. 198.5 і 199.1 ПКУ, графи 9 і 11 в РК не заповнюємо (п. 16 Порядку № 1307).Графа 11 «Код ставки». Зазначається код ставки обкладення ПДВ коригованої операції (за основною ставкою — 20, за ставкою 7 % — 7, за ставкою 0 % на експорт — 901, за ставкою 0 % по Україні — 902 або звільнені від оподаткування — 903).Коригуючи зведені особливі ПН, складені згідно з пп. 198.5 і 199.1 ПКУ, цю графу в РК не заповнюємо.Графа 12 «Код пільги». Ця графа заповнюється тільки в разі коригування операцій, звільнених від ПДВ. Тут зазначається код відповідної пільги з ПДВ згідно з Довідникам пільг*, або умовний код «99999999» і обов’язково слід заповнити поле внизу з посиланням на ПКУ — якщо пільгу до Довідників не внесено (п.п. 7 п. 16 Порядку № 1307).* Довідник пільг, в якому наведено пільги з ПДВ станом на 01.01.2016 р., доведений листом ДФСУ від 28.12.2015 р. № 77/2.Графа 13 «Обсяги постачання (база оподаткування)». У цій графі відображається обсяг постачання (без ПДВ), що коригується. І хоча в назві цієї графи немає прямої вказівки, показник обсягу, що коригується, відображається з відповідним знаком (+/-). Далі, орієнтуючись на сформованій у цій графі обсяг постачання, заповнюємо табличний розділ А.Як заповнюється розрахунок коригування, розглянемо на прикладі.Приклад. 31.03.2016 р. ТОВ «Теплий дім» (ІПН 123456789012) відвантажить ТОВ «Мрія» (ІПН 112233445566) партію крісел, що складається з трьох найменувань, і складе ПН за № 235. Наступного дня (01.04.2016 р.) 5 крісел найменування «Prestigе», записані до ПН за порядковим номером 3 за ціною 1000 грн. за шт., будуть повернені через їх несправність. Приклад заповнення роз­рахунку коригування див. на с. 22.
Порядок заповнення нового розрахунка коригування до податкової накладної (01 квітня 2016 р.)

Висновки

    • Складаючи РК, не забудьте зробити в ньому особливі відмітки у верхньому лівому кутку. Таких відміток стало більше.
    • Обов’язкові реквізити заповнюйте всі до єдиного.
    • Графи РК, що не заповнюються, залиште порожніми.
  • Спершу заповніть розрахунковий табличний розділ Б, а потім розпочніть заповнення підсумкового табличного розділу А.
Джерело матеріалу: Бухгалтер911
Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

Наша розсилка

Події

05
Дек
09:00 - 10:00

Вебинар “Консолидация финансовой отчетности по МСФО” 05.12.17

Порядок заповнення нового розрахунка коригування до податкової накладної (01 квітня 2016 р.)
08
Дек
11:00 - 13:00

Практикум “Учет традиционных расходов на предприятиях” 08.12.17

Порядок заповнення нового розрахунка коригування до податкової накладної (01 квітня 2016 р.)
12
Дек
00:00

Открытый тренинг “Управленческий учет. Финансы. Бюджеты”

Порядок заповнення нового розрахунка коригування до податкової накладної (01 квітня 2016 р.)
21
Дек
09:30 - 14:30

Підсумковий бухгалтерський семінар “Теорія і практика головних подій 2017 року” 21.12.17

Конференц-зал бізнес-школи Українського католицького університету

Випадкова цитата

Деньги – только транспортное средство, которое предоставляет вам варианты, и я говорю, что есть только одна вещь, которую деньги не могут купить – бедность.

Порядок заповнення нового розрахунка коригування до податкової накладної (01 квітня 2016 р.)

Час читання: 19 min
0

Поділитися з другом