Головна » Бухгалтеру » Податковий облік » Особливості обліку поворотньої фінансової допомоги у платників єдиного податку
Податковий облік

Особливості обліку поворотньої фінансової допомоги у платників єдиного податку

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Сума поворотної фінансової допомоги (далі – ПФД) у деяких випадках може включатися до доходу єдинника, а також визнаватися об’єктом обкладання єдиним податком (далі – ЄП). Розглянемо особливості обліку ПФД у юридичних і фізичних осіб – платників ЄП.

Загальні положення

Правовою підставою для отримання ПФД є договір позики (ст. 1046–1053 ЦК). За цим договором одна сторона (позикодавець) передає у власність другій стороні (позичальнику) кошти або інші речі, визначені родовими ознаками, а позичальник зобов’язується повернути позикодавцю таку саму суму коштів (суму позики) або таку саму кількість речей того ж роду і тієї ж якості. При цьому позикодавець може бути як юридичною, так і фізичною особою.

Зверніть увагу: якщо в договорі позики не буде окремо прописано, що він є безпроцентним, такий договір за замовчуванням уважається процентним. І навіть якщо розмір процентів у ньому не зазначено, вони будуть нараховуватися на рівні облікової ставки НБУ та підлягати щомісячній виплаті до дня повернення позики (ч. 1 ст. 1048 ЦК). Іншими словами, щоб позика була безпроцентною, на це потрібно чітко вказати в договорі.

У ПК визначення ПФД наведено в пп. 14.1.257. Це – сума коштів, яка надійшла платнику податків у користування за договором, що не передбачає нарахування процентів або надання інших видів компенсацій у вигляді плати за користування такими коштами. При цьому сума ПФД обов’язкова до повернення.

Чи є надання ПФД фінансовою послугою?

Уважаємо, що не є. Пояснимо чому.

Як випливає з п. 5 ст. 1 Закону № 2664, фінансова послуга – це операція з фінансовими активами в інтересах третіх осіб, мета якої – отримання прибутку або збереження реальної вартості фінансових активів. При цьому фінансовою послугою є і передача грошей у позику (ч. 1 ст. 4 Закону № 2664). Надавати такі послуги можуть фінансові установи, a якщо це прямо передбачено законoм, то й підприємці (ч. 1 ст. 5 Закону № 2664).

Читати по темі:  СПРОЩЕНА СИСТЕМИ ОПОДАТКУВАННЯ. ПЕРЕВАГИ ТА НЕДОЛІКИ

Згідно з п. 1 Розпорядження № 5555 юрособи, які за своїм правовим статусом не є фінустановами, можуть давати в позику кошти (за винятком видачі фінансового кредиту) з урахуванням норм законодавства України щодо запобігання та прoтидії легалізації (відмиванню) доходів, отриманих злочинним шляхом. Це значить, що давати гроші в позику під процент мають право тільки фінансові установи. Інші юрособи можуть надавати тільки безпроцентні позики.

Зазначимо, що Розпорядження № 5555 не містить роз’яснень для позикодавців-фізосіб. Але, на наш погляд, для них можна зробити аналогічні висновки.

Таким чином, надання єдинником безпроцентної позики не можна вважати фінансовою послугою, а значить, фінансовим посередництвом, тобто діяльністю, пов’язаною з отриманням і перерозподілом фінансових коштів (ч. 3 ст. 333 ГК). Таке посередництво здійснюється банками та іншими фінансово-кредитними організаціями.

Однак фахівці фіскальних органів уважають, що діяльність із надання ПФД іншим юрособам (фізособам-підприємцям) на постійній основі цілком може розглядатися як фінансове посередництво. Про це сказано в Листі № 2503, адресованому юрособі – платнику ЄП третьої групи. А згідно з пп. 6 пп. 291.5.1 ПК діяльність у сфері фінансового посередництва відноситься до забороненої для єдинників. При цьому в Листі не сказано, скільки разів на рік (квартал або місяць) єдинник повинен надати ПФД іншим особам, щоб вона вважалася наданою на постійній основі.

 

Податковий облік ПФД

У позичальника

Порядок обкладання ПФД ЄП залежить від того, протягом якого строку позичальник-єдинник користується отриманими грішми. При цьому статус позикодавця (засновник, платник ЄП чи платник податку на прибуток та ін.) у цьому випадку не має ніякого значення.

Як випливає з пп. 3 п. 292.11 ПК, якщо сума ПФД буде повернута позикодавцю протягом 12 календарних місяців із дня її отримання, то в єдинників:

    • третьої групи вона не обкладається ЄП;
  • першої – третьої груп – не включається в розрахунок граничного обсягу доходу, визначеного п. 291.4 ПК.
Читати по темі:  Основные налоговые аспекты учета договора комиссии для плательщиков НДС и налога на прибыль в 2015 году

Відповідно у випадку перевищення строку, установленого пп. 3 п. 292.11 ПК, суму неповерненої ПФД доведеться єдинникам:

    • третьої групи – обкласти ЄП у звітному періоді, у якому минули 12 місяців із дня отримання ПФД;
  • першої – третьої груп – включити в розрахунок граничного доходу та у випадку його перевищення перейти до групи з більшим обсягом доходу або відмовитися від спрощеної системи оподаткування (пп. 298.2.3 ПК).

Сума перевищення доходу обкладається ЄП в єдинників:

    • першої – третьої груп (фізосіб) – за ставкою 15 %;
  • третьої групи (юросіб) – у подвійному розмірі ставки ЄП.

Як визначити дату включення ПФД до оподатковуваного доходу?

12-місячний строк для визначення дати виникнення доходу відраховують із моменту фактичного отримання ПФД. Тобто передбачений у договорі строк отримання та повернення ПФД не впливає на порядок обкладання ЄП суми такої допомоги.

За загальними правилами перебіг строку починається з наступного дня після відповідної календарної дати або настання події, з якою пов’язаний його початок (ч. 1 ст. 253 ЦК). При цьому строк, визначений місяцями (як це і встановлене в пп. 3 п. 292.11 ПК), закінчується відповідного числа останнього місяця строку (ч. 3 ст. 254 ЦК).

Наприклад, якщо єдинник отримав ПФД 30 березня 2015 року, то 12-місячний строк користування такою допомогою, що не обкладається ЄП, починає обчислюватися 31 березня 2015 року і закінчиться 31 березня 2016 року. Тобто, якщо ПФД буде повернута не пізніше 31 березня 2016 року, вона не увійде до доходу, що обкладається ЄП. Якщо ж її повернуть, припустимо, 1 квітня 2016 року, то суму ПФД єдинник повинен включити до доходу:

    • юрособа – при складанні декларації за ІІ квартал 2016 року;
  • фізособа – 1 квітня при заповненні Книги обліку доходів (Книги обліку доходів і витрат), а потім при складанні податкової декларації.
Читати по темі:  Витрати на рекламу та просування товарів: відображення в обліку

По материалам: Баланс

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

Наша розсилка

Опитування

Нужен ли на вашем предприятии "Платежный календарь"

Платежный календарь представляет собой плановый финансовый документ, обеспечивающий ежедневное управление поступлением и расходованием денежных средств предприятия.

Випадкова цитата

Видение без действия — это мечта.
Действие без видения — это кошмар.

Особливості обліку поворотньої фінансової допомоги у платників єдиного податку

Час читання: 8 min
0

Поділитися з другом