Головна » Бухгалтеру » Новини законодавства » Аналітика » Приготуйте гаманці: як українці будуть доплачувати податки з сумнівних доходів
Аналітика Це цікаво

Приготуйте гаманці: як українці будуть доплачувати податки з сумнівних доходів

Поділіться з друзями - підтримайте проект

Print Friendly, PDF & Email

Міністерство фінансів України підтвердило, що готує законопроект, який запровадить механізм оподаткування тих доходів українців, джерела походження яких вони не зможуть пояснити.

У відомстві зазначили, що цей законопроект готують спільно з Державною податковою службою. Згідно з ним Податкова набуде повноваження здійснювати так звані “непрямі методи контролю” за доходами громадян.

Як податкова буде стягувати податки з Українців?

У Мінфіні пояснили, що в разі прийняття законопроекту Радою Податкова отримає повноваження зіставляти реальний спосіб життя фізичних осіб з наявною інформацією про отримані ними доходи і сплачених з цих доходів податків.
 

Наприклад, якщо особа офіційно отримує мінімальну зарплату, але в якийсь момент купить дороге авто, то Податкова перевірятиме походження грошей на цю покупку. Якщо ж фізична особа не зможе пояснити, звідки взяла гроші, то її змусять заплатити податок з суми, яку вона витратила на покупку.

Які податки будуть стягувати і з кого?

Як пояснили в Мінфіні, від впровадження норм цього законопроекту там очікують збільшення надходжень від податку на доходи фізичних осіб і військового збору. Ці податки будуть сплачуватися за звичайною ставкою – 18% і 1,5% відповідно.

Тобто, в разі, якщо податкова буде перевіряти дорогі покупки громадян і виявить якісь невідповідності, які громадянин не зможе пояснити, то доведеться заплатити майже 1/5 від ціни кожної такої покупки.

Причому, схоже, що в разі прийняття законопроекту, податкова буде перевіряти всіх українців, незалежно від їх стану.

“Норми законопроекту будуть поширюватися на всіх фізичних осіб – платників податків”, – пояснили в Мінфіні.

Чому розробляють цей законопроект?

Необхідність розробити законопроект, яким буде посилюватися контроль за доходами громадян, прописана в законі про податкову амністію . Його Рада прийняла в червні 2021 року. Сама амністія повинна стартувати вже 1 вересня 2021 року.

У прикінцевих положеннях до закону про амністію Рада дає доручення Кабінету Міністрів протягом 9 місяців з дня набрання чинності законом розробити законопроекти, якими посилюватиметься контроль за доходами громадян.

За очікуваннями депутатів, страх перед перевірками податкової повинен стимулювати громадян активніше брати участь в податковій амністії і добровільно декларувати раніше незадекларовані доходи.

У той же час співрозмовники ЕП у Верховній Раді не вірять, що парламент дійсно прийме цей законопроект.

“Це така” страшилка “, яка повинна стимулювати людей подавати одноразові декларації. Я не думаю, що в парламенті реально знайдуться голоси на прийняття цього рішення. Я навіть не думаю, що голоси знайдуться просто, щоб включити цей законопроект до порядку денного”,

– відзначають депутати не під запис.

Нагадаємо, що першим про розробку цього законопроекту повідомив голова Комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев на початку серпня.

“Кабінет Міністрів готує внесення в парламент законопроект про так званих непрямих методів податкового контролю. Це про те, коли податкова зможе запитати про походження грошей на придбання цінного активу. І якщо людина не зможе відповісти або показати декларацію про амністію – він буде змушена доплатити податок витрат , які не може пояснити “,

– заявив депутат.

Нагадуємо :

Верховна Рада на засіданні 15 червня підтримала президентський законопроект №5153, яким вводиться одноразове декларування активів фізосіб для легалізації своїх доходів.

Податкова амністія дозволить громадянам, які ухилялися від сплати податків, відкрити свої справжні доходи і доходи, уникнувши при цьому покарання шляхом декларування активів.

Законопроектом передбачається в період з 1 вересня 2021 року до 1 вересня 2022 року провести одноразове добровільне декларування активів фізичних осіб. Така дата пов’язана з початком роботи Бюро економічної безпеки.

Також особи повинні будуть сплатити одноразовий збір 5% відносно активів, розміщених на рахунках українських банків; 9% для розміщених за кордоном 2,5% за вартістю держоблігацій, придбаних в період з 1 січня 2021 року до 20 червня 2022 року.

Декларантами не можуть бути особи, які з 1 січня 2010 року було державними топ-чиновниками або народними депутатами.

 

Ярослав Винокуров, ЕП


Поділіться з друзями - підтримайте проект

Наша розсилка