Головна » Для відпочинку » Це цікаво » Як підготуватись до співбесіди?
Це цікаво

Як підготуватись до співбесіди?

Поділіться з друзями - підтримайте проект

Print Friendly, PDF & Email

Існують сотні рекомендацій про те, як варто готуватися до співбесіди, і більшість з них ви чули. В цій статті зібрані всі ключові поради та в чому полягає їхня важливість.

Подивитися сайт і соцмережі компанії

Ми живемо в часи, коли роботодавці мають можливість перебирати кадрами, оскільки ринок праці перенасичений. Ви можете бути чудовим кандидатом, але, якщо ви не потурбувалися приділити 10 хвилин, аби бодай поверхово дізнатися про компанію — скоріше за все, вони знайдуть такого ж професіонала, як і ви, але більш вмотивованого.

Окрім того, що ви справите хороше враження на представника компанії під час розмови, ви зможете знайти питання, які варто обговорити на співбесіді. Це важливо для вас, оскільки ви теж обираєте собі роботодавця за певними цінностями та політикою.

Підготувати перелік небанальних питань для рекрутера

Чудово розумію, що вам потрібно знати, який у вас буде графік роботи, чи можливо працювати віддалено і які бонуси надає компанія. Проте, по-перше, це вже написано в описі вакансії (в більшості випадків), по-друге, це точно не перші і не єдині питання, які мають вас цікавити.

Роботі ми приділяємо більшу частину життя і погоджуватися на першу-ліпшу пропозицію не варто. Ось декілька прикладів, про що ви можете запитати у рекрутера під час першої співбесіди:

 • Чим живе компанія, яка їхня політика стосовно взаємодії з працівниками та клієнтами?
 • Чи займається бізнес благодійністю?
 • Як компанія допомагає і підтримує працівників, чи заохочує особистий розвиток?
 • Як відбувається комунікація в команді, яким є ваш потенційний керівник?
 • Які цінності у компанії, як позиціонує себе бренд?
 • Які виклики / цілі постають перед компанією / вашою командою найближчим часом?

Ці та інші питання допоможуть вам сформулювати думку про робоче середовище та вирішити, чи готові ви проводити десятки годин на тиждень в таких умовах.

Демонструвати щирий інтерес

Цей пункт ніби підсумовує два попередні і саме такі кроки показують вашу вмотивованість та виділяють серед сотень інших кандидатів, які прагнуть знайти хоча б якусь роботу, зовсім не замислюючись про роботодавців.

Показати свою зацікавленість можна багатьма способами: відповідайте на листи, які вам надсилає рекрутер (навіть якщо це просто «дякую» за призначену зустріч), надішліть додаткову інформацію про вас або зробіть щось на додаток до тестового завдання, запитуйте про фідбек, ставте питання, які для вас важливі тощо.

Скоріше за все, коли вам трапиться вакансія вашої мрії, вам не доведеться довго думати над тим, як же продемонструвати ваш інтерес — все буде відбуватися природньо.

Продумати зарплатні очікування

Більшість людей думають, що найкращий варіант — це уникнути відповіді на це питання від роботодавця і спочатку дізнатися бюджет, який пропонує компанія. Проте якщо ви думаєте, що це ставить вас у виграшну позицію, ви помиляєтесь. У будь-якої послуги є своя ціна, і якщо ваша ціна залежить лише від того, що вам пропонують — навряд вас можна назвати професіоналом.

Навіть якщо ви змінюєте сферу діяльності, ви все ще можете зорієнтуватися по зарплаті, виходячи з відкритих даних:

 • Подивіться аналітику ринку, яку публікують будь-які платформи з пошуку роботи.
 • Переосмисліть свій досвід і подумайте, що з нього буде цінним для нового роботодавця.
 • Порахуйте, скільки ви вклали у свій розвиток, навчання і підвищення кваліфікації тощо.

Сформулюйте мінімальну межу, нижче якої ви не готові розглядати пропозиції, або певний діапазон, комфортний для вас. Дайте знати рекрутеру, що ви готові до переговорів. Повірте: якщо ви — підходящий кандидат, а компанія цінує свою репутацію, вам вдасться домовитися про гідну оплату вашої праці.

Підготувати тези відповідей на найбільш поширені питання

Ймовірно, хоч раз в житті ви шукали в Google, про що зазвичай запитують на співбесіді. Серед обов’язкових в більшості випадків є питання про ваш попередній досвід, мотивацію, особисті якості та ситуації, в яких вони проявлялися, та майбутні кар’єрні плани.

Щоб вам було спокійніше під час і без того стресової співбесіди, краще підготувати тезовий «конспект», який допоможе зібрати думки докупи та краще орієнтуватися у своєму досвіді при відповідях на різні питання.

До прикладу, варто підготуватися до наступних запитань:

 • Що не сподобалося вам у попередній роботі? Яка компанія вашої мрії?
 • Яким був останній / найбільш успішний / найменш успішний проект в роботі? Чому ви навчилися після цього досвіду?
 • Як ви дієте, коли необхідно зробити нову для себе задачу? Чим ви керуєтеся у стресових ситуаціях?
 • Що для вас важливо в плані професійного / кар’єрного розвитку? Чому ви хочете працювати саме в цьому напрямку?
 • Що вам найбільше / найменше подобається робити? Розкажіть про свої досягнення.

Якщо ви розглядаєте керівні посади, обов’язково зверніть увагу на такі аспекти вашого досвіду, як вміння давати і отримувати зворотний зв’язок; робота з командою; інструменти і методи, які ви використовуєте в роботі; початкові цілі, які ви ставитимете для себе і команди, працюючи на цій позиції; ваш особистий розвиток, що не пов’язаний із професійною діяльністю тощо.

Крім перерахованих вище ідей, обов’язково враховуйте опис вакансії та вимоги до кандидатів, оскільки саме по цьому буде ставити питання рекрутер.

Бути готовим до незручних питань

Хоч тут і не йде мова про питання, які ставити незаконно (на кшталт, чи збираєтеся ви завагітніти найближчим часом), так чи інакше вам поставлять питання, на які ви не будете знати «правильної» відповіді.

Серед подібних питань можуть бути:

 • Чому ви вирішили змінити місце роботи / сферу діяльності?
 • Чи були у вас конфлікти з керівництвом / командою?

В таких випадках варто відповідати чесно, проте дипломатично. До прикладу, якщо у вас був токсичний керівник, який відхиляв усі ваші ідеї, на співбесіді ви можете пояснити, що у вас із ним не збігалися погляди на розвиток проекту, ви не могли повністю розкрити свій потенціал або просто не зійшлися характерами. В будь-якому разі, краще проговорити подібні аспекти одразу, щоб ви не зіткнулися з такою ж проблемою на новому місці.

Дотримуючись цих базових рекомендацій, ви зможете значно підвищити свої шанси на успіх під час співбесіди, водночас знизивши рівень стресу. Пам’ятайте, що рекрутер зацікавлений закрити вакансію так само, як і ви — знайти роботу. Тому варто докласти певних зусиль, щоб це здійснити.


Поділіться з друзями - підтримайте проект

Наша розсилка