Головна » Бухгалтеру » Новини законодавства » Держоргани інформують » Про звільнення у відпустці для догляду за дитиною до трьох років
Держоргани інформують Консультації

Про звільнення у відпустці для догляду за дитиною до трьох років

Поділіться з друзями - підтримайте проект

Як розрахувати компенсацію за невикористані дні щорічної відпустки при звільненні у відпустці для догляду за дитиною до трьох років виходячи з окладу чи з 4173 грн, як таку компенсацію враховувати при визначенні доплати до мінімальної заробітної плати.

З 1 січня 2017 року з’явилася вимога про заробітну плату не нижче мінімальної встановленої державою, а оклад у працівниці, яка, перебуваючи у відпустці для догляду за дитиною до 3 років, звільняється, не досягає рівня мінімальної заробітної плати. Як правильно врахувати всі вимоги трудового законодавства? Як правильно розрахувати суму компенсації за невикористану відпустку та  чи потрібно «дотягувати» нараховану суму до рівня мінімальної заробітної плати?

При розрахунку суми компенсації за невикористану відпустку діємо згідно Порядку обчислення середньої заробітної плати, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.02.1995 № 100.

Періоди роботи, які включаються до стажу для надання щорічної відпустки, перелічено у ст. 9 Закону України «Про відпустки» від 15.11.1996  № 504/96-ВР.

Зверніть увагу, що період відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку не враховується до стажу, що дає право на щорічну основну відпустку.

Обчислення середньої заробітної плати для виплати компенсації за невикористану відпустку здійснюється згідно абз. 1 п. 2 Порядку № 100 виходячи з виплат за останні 12 місяців, що передують місяцю виплати компенсації. При цьому з розрахункового періоду виключають святкові та неробочі дні, а також періоди, протягом яких працівник не працював і за ним не зберігався заробіток або зберігався частково ( абз. 6 п. 2 Порядку № 100). Зокрема, на цій підставі з розрахункового періоду виключають дні відпустки для догляду за дитиною до 3 років (за медичними показаннями — до 6 і в деяких випадках, передбачених законодавством, — до 16 (18) років).

Читати по темі:  Зміни до процесуального законодавства. Що потрібно знати?

Якщо на весь розрахунковий період припадає відпустка для догляду за дитиною до 3 років, даних про зарплату, нараховану в розрахунковому періоді немає, то середньоденна зарплата розраховується виходячи з посадового (місячного) окладу (тарифної ставки), установленого на момент її нарахування ( абз. 3 п. 4 Порядку № 100). При цьому без урахування різних доплат, надбавок, премій, тощо (лист Мінсоцполітики від 08.04.2016  №383/13/84-16).

Тобто використовувати для розрахунку середньої зарплати мінімальну заробітну плату (з 1 січня 2019 року її розмір становить 4173 грн.) немає жодних підстав. Сума компенсації за невикористані відпустки не є зарплатою, яку роботодавець виплачує працівнику за виконану ним роботу. Отже, суму компенсації за невикористані дні відпустки не враховують у складі зарплати для порівняння з мінімальною заробітною платою.

Це означає, що суму компенсації за невикористану відпустку не треба «дотягувати» до рівня мінімальної заробітної плати, якщо вона нарахована в меншому розмірі.

Працівниці при остаточному розрахунку під час звільнення буде нарахована тільки компенсація за невикористану щорічну відпустку. Оскільки вона звільняється не виходячи з відпустки для догляду за дитиною до 3 років, то відпрацьованих днів, а отже, й зарплати, нарахованої за відпрацьований час, немає. А значить, і доплати до мінімальної заробітної плати не буде.

Управління праці

Если вы нашли ошибку, пожалуйста, выделите фрагмент текста и нажмите Ctrl+Enter.


Поділіться з друзями - підтримайте проект

Додати коментар

Клікніть, щоб прокоментувати

четыре + 4 =

Этот сайт использует Akismet для борьбы со спамом. Узнайте как обрабатываются ваши данные комментариев.

Наша розсилка

Реклама

Random Quote

Если вы тратите слишком много времени на размышления, вы никогда это не сделаете

— Брюс Ли

Сообщить об опечатке

Текст, который будет отправлен нашим редакторам: