Новини законодавства

Скасування печатки: відмова від бюрократії або ведмежа послуга підприємцям?

“Эксклюзив Delo.ua”. Законом планується виключити зі всіх законодавчих актів норму про обов”язковість відбитку печатки на реквізитах документів. Але які наслідки можуть бути після введення цього Закону в дію?

Верховною Радою України прийнятий за основу закон, який спрямований на остаточне скасування печатки для підприємців.

Це вже не перша спроба на законодавчому рівні дозволити суб”єктам підприємницької діяльності працювати без наявності печатки. У 2014 році парламентом було впроваджено перехід від обов’язкового до добровільного використання печаток юридичними особами. Однак на сьогодні реалізація цього закону в деяких сферах ускладнюється у зв”язку із наявністю спеціальних законів, таких як Закон України “Про видавничу справу”, Закон України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг”, Закон України “Про зерно та ринок зерна в Україні” та інших, які встановлюють відбиток печатки обов’язковим реквізитом документів.

Новий Закон покликаний врегулювати спірні питання та колізію, яка виникла у законодавстві. Спробуємо розібратися зі змінами та проблемами, які повинен розв”язати цей Закон.

В багатьох розвинених країнах такий атрибут як печатка вже давно не застосовується. При укладанні зовнішньоекономічних контрактів іноземні контрагенти часто дивуються наявності на договорі печатки. В Україні ж договір чи довіреність, не посвідчену печаткою, ніхто не буде сприймати всерйоз.

У наших реаліях документ без печатки, поданий до органів державної влади, часто не приймається, хоча законодавством і не передбачена обов”язковість наявності печатки у юридичних осіб. І якщо контрагентам все ж можна довести, що використання печатки не є обов”язковим, то довести це органам державної влади дуже важко. Звісно, можна оскаржувати рішення органів державної влади про відмову від прийняття документів до суду, але, по-перше, це — дорогоцінний час, а, по-друге, — додаткові кошти на судовий процес. Для підприємців набагато простіше купити печатку та працювати з нею, ніж постійно щось доводити державним службовцям.

Новий Закон, звісно, полегшить життя юридичним особам, які не використовують печатку, бо за вимагання у юридичної особи печатки державним органом встановлена адміністративна відповідальність.

Таким чином, Законом планується виключити зі всіх законодавчих актів норму про обов”язковість відбитку печатки на реквізитах документів. Крім цього, наразі у Цивільному процесуальному кодексі України, Господарському процесуальному кодексі України, Кодексі адміністративного судочинства України вказано, що довіреність затверджується печаткою підприємства за її наявності.

Найбільше всього турбує питання наслідків, які можуть бути після введення цього Закону в дію. З контрагентами, які сумніваються в повноваженнях представника, все зрозуміло — вони можуть легко їх перевірити, зателефонувавши уповноваженій особі підприємця. Але для державних органів, які не матимуть такої можливості, потрібно запровадити новий спосіб посвідчення документів.

Зараз, у еру інформаційних технологій, досить широкої популярності здобув QR-код. Він зазначається на багатьох речах та товарах, і будь-який охочий може з легкістю дізнатися інформацію про товари чи речі, які його цікавлять. На даний час в України вже почали застосовувати QR-код для посвідчення документів. Одна зі страхових компаній у зв”язку із широким підробленням страхових полісів почала наносити на бланки QR-коди. Таку технологію можна запровадити і для посвідчення документів. При цьому дійсність документу можна буде перевірити шляхом сканування коду. Це дуже зручно, а головне — безпечно як для підприємців, так і для органів державної влади.

Якщо брати у цілому, скасування обов”язковості використання печатки все ж таки є доцільним та правильним кроком від законодавців. Печатка є пережитком минулого та призводить до наявності бюрократії у відносинах між юридичними особами та органами державної влади. Крім того, як це не прикро визнавати, але підробити печатку дуже легко.

Прийняття цього Закону виключить із законодавства колізію, яка з”явилась після переходу від обов”язкового до добровільного використання печатки, запроваджену у 2014 році. До того ж, у зв”язку з активним проведенням реформ в Україні скасування печатки є правильним кроком. Можливо, із остаточним скасування печатки законодавці все ж запровадять новий та більш ефективний спосіб захисту документів.

Автор: Максим Пирогов, молодший юрист компанії Investment Service Ukraine

Share
Опубліковано
Buhgalter

Recent Posts

Алгоритм дій щодо примусового стягнення боргів від Мін’юсту

Отримали рішення суду, проте боржник відмовляється виконувати його добровільно? Аби розпочати примусове виконання, потрібно звернутися…

2 тижні ago

Нові правила мобілізації: головні засади нового закону

Верховна Рада України прийняла у другому читанні і в цілому Закон №10449 «Про внесення змін до деяких законодавчих…

3 тижні ago

Чи треба проводити індексацію заробітної плати у квітні та травні 2024 року?

За даними Держстату, інфляція на споживчому ринку в березні 2024 р. порівняно з лютим 2024…

3 тижні ago

Як вийти на закордонний ринок за допомогою онлайн реклами

Вихід на закордонний ринок відкриває нові перспективи для бізнесу. Якщо ви досі продаєте свої товари…

3 тижні ago

Заборгованість з єдиного внеску: ризики для працівника та роботодавця

Єдиний внесок платник має сплачувати незалежно від свого фінансового стану. Зобов’язання із сплати єдиного внеску…

3 тижні ago

Як подати заяву на реєстрацію шлюбу через Дію?

Раніше оформлення шлюбу було складним і тривалим процесом. Однак тепер усе змінилося – подати заяву…

3 тижні ago