Головна » Власнику бізнеса » Організація бізнесу » Спрощена система оподаткування чи загальна. Яку вибрати?
Авторские Організація бізнесу

Спрощена система оподаткування чи загальна. Яку вибрати?

Поділіться з друзями - підтримайте проект

Яку систему оподаткування обрати підприємству після його створення: спрощенну чи загальну? Така дилема встає перед кожним підприємством після його створення, або у процесі його  діяльності.

Відразу хочеться сказати, що універсальної відповіді немає і треба дивитися у кожній ситуації окремо: чим займається підприємство, яка його рентабельність тощо.

Тож давайте перерахуємо всі переваги і недоліки спрощеної системи оподаткування і порівняємо її із загальною.

Переваги спрощеної системи оподаткування

Як зрозуміло із назви спрощена система передбачає більш простий і зрозумілий податковий облік. Адже:

 • не треба вести облік витрат (податкових) — адже об’єктом оподаткування є дохід підприємства, а не прибуток від діяльності;
 • немає потреби розуміти усі нюанси бухгалтерського обліку;
 • визначення оподатковуваного доходу не потребує складних маніпуляцій, які довелось би робити, якщо б підприємство перебувало на загальній системі (визначення податкових різниць).

Але, якщо підприємство перебуває на загальній системі і має обсяг доходу до 20 млн. грн і воно не застосовує коригування на податкові разниці, то таке підприємство має можливість коригувати за рахунок інструментів які дає бухгалтерський облік свій дохід і збільшувати (зменшувати) свої витрати.

 • не треба застосовувати правила трансфертного ціноутворення (але враховуючі сумові умови цю перевагу можуть лише відчути платники ЄП 4 групи)
 • менші витрати на утримання бухгалтерії;
 • зменшуються податкові ризики, які властиві платникам на загальній системі;
 • Платник Єдиного податку має вибір — становитися йому платником ПДВ чи ні (навіть якшо відбудеться перевищення ПДВ реєстраційного ліміту (1 млн.грн) — це досить суттєвий плюс для тих хто не зацікавлений в тому, щоб становитися платником ПДВ.
 • Платники ЄП платять меншу кількість податків — це твердження не завжди вірне.
 • Застосування касового методу визначення доходів — це вигідно тим платникам які працюють на умовах післяплати, а не предоплати.
Читати по темі:  Найпоширеніші фіскальні страхи платників податків та чи варті вони уваги

Податкові ризики. Що це таке?

Платники на загільній системі особливо потерпають від того, що податківці під час перевірок люблять перевіряти витрати і на підставі того, що наприклад невірно составлений первинний документ знімають безпідставно витрати і таким чином збільшується оподатковуваний прибуток, а отже і сума податків. Це і є основним ризиком при перебуванні на загальній системі.

Але податківці не лишають без уваги і платників ЄП. Час від часу з’являються цікаві думки ДФС про те, що може і не може робити платник ЄП. І деколи  їхні фантазії сягають далеко від норм ПКУ і перетворюється чорт знає що.

Недоліки спрощеної системи оподаткування

У спрощеної системи оподаткування є і цілий ряд недоліків на які слід звертати свою увагу платникам податків.

 1. Обмеження граничного обсягу доходів — із 2016 р. платники ЄП можуть мати річний дохід розміром лише до 5 млн.грн. Це обмеження можна обійти декількома способами (наприклад перенести частину надходжень грошових коштів на наступний рік, або відкрити декілька підприємств на ЄП);
 2. Платники ЄП не мають права займатись чим заманеться. Про види діяльності якими не можна займатися перебуваючі на ЄП написано в ст.291 ПКУ.
 3. Використання тільки грошової форми розрахунків (НЕ Можна використовувати бартери, векселі і інші специфічні форми)
 4. Якщо платник ЄП виріши виплатити своєму засновнику дивіденди — готуйтесь до великих супутніх витрат, адже Вам буде потрібно заплатити 18% податку на прибуток і ще 18% ПДФО (а не 5% якщо б ви перебували на загальній системі;
 5. Квартальна звітність з єдиного податку.

Отже якщо ви платник ЄП це не означає, що ви будете платити менше податків. Вдеяких випадках сума сплачений податків може бути значно більша за ту суму яку б ви заплатити перебуваючі на загальній системі.

Читати по темі:  Что такое канбан и зачем его использовать? Обзор книги «Канбан. Альтернативный путь к Agile»

 


Поділіться з друзями - підтримайте проект

Наша розсилка

Події

червень, 2020

X