Головна » Власнику бізнеса » Організація бізнесу » Спрощена система оподаткування чи загальна. Яку вибрати?
Авторские Організація бізнесу

Спрощена система оподаткування чи загальна. Яку вибрати?

Поділіться з друзями - підтримайте проект

Print Friendly, PDF & Email

Яку систему оподаткування обрати підприємству після його створення: спрощенну чи загальну? Така дилема встає перед кожним підприємством після його створення, або у процесі його  діяльності.

Відразу хочеться сказати, що універсальної відповіді немає і треба дивитися у кожній ситуації окремо: чим займається підприємство, яка його рентабельність тощо.

Тож давайте перерахуємо всі переваги і недоліки спрощеної системи оподаткування і порівняємо її із загальною.

Переваги спрощеної системи оподаткування

Як зрозуміло із назви спрощена система передбачає більш простий і зрозумілий податковий облік. Адже:

  • не треба вести облік витрат (податкових) – адже об’єктом оподаткування є дохід підприємства, а не прибуток від діяльності;
  • немає потреби розуміти усі нюанси бухгалтерського обліку;
  • визначення оподатковуваного доходу не потребує складних маніпуляцій, які довелось би робити, якщо б підприємство перебувало на загальній системі (визначення податкових різниць).

Але, якщо підприємство перебуває на загальній системі і має обсяг доходу до 20 млн. грн і воно не застосовує коригування на податкові разниці, то таке підприємство має можливість коригувати за рахунок інструментів які дає бухгалтерський облік свій дохід і збільшувати (зменшувати) свої витрати.

  • не треба застосовувати правила трансфертного ціноутворення (але враховуючі сумові умови цю перевагу можуть лише відчути платники ЄП 4 групи)
  • менші витрати на утримання бухгалтерії;
  • зменшуються податкові ризики, які властиві платникам на загальній системі;
  • Платник Єдиного податку має вибір – становитися йому платником ПДВ чи ні (навіть якшо відбудеться перевищення ПДВ реєстраційного ліміту (1 млн.грн) – це досить суттєвий плюс для тих хто не зацікавлений в тому, щоб становитися платником ПДВ.
  • Платники ЄП платять меншу кількість податків – це твердження не завжди вірне.
  • Застосування касового методу визначення доходів – це вигідно тим платникам які працюють на умовах післяплати, а не предоплати.

Податкові ризики. Що це таке?

Платники на загільній системі особливо потерпають від того, що податківці під час перевірок люблять перевіряти витрати і на підставі того, що наприклад невірно составлений первинний документ знімають безпідставно витрати і таким чином збільшується оподатковуваний прибуток, а отже і сума податків. Це і є основним ризиком при перебуванні на загальній системі.

Але податківці не лишають без уваги і платників ЄП. Час від часу з’являються цікаві думки ДФС про те, що може і не може робити платник ЄП. І деколи  їхні фантазії сягають далеко від норм ПКУ і перетворюється чорт знає що.

Недоліки спрощеної системи оподаткування

У спрощеної системи оподаткування є і цілий ряд недоліків на які слід звертати свою увагу платникам податків.

  1. Обмеження граничного обсягу доходів – із 2016 р. платники ЄП можуть мати річний дохід розміром лише до 5 млн.грн. Це обмеження можна обійти декількома способами (наприклад перенести частину надходжень грошових коштів на наступний рік, або відкрити декілька підприємств на ЄП);
  2. Платники ЄП не мають права займатись чим заманеться. Про види діяльності якими не можна займатися перебуваючі на ЄП написано в ст.291 ПКУ.
  3. Використання тільки грошової форми розрахунків (НЕ Можна використовувати бартери, векселі і інші специфічні форми)
  4. Якщо платник ЄП виріши виплатити своєму засновнику дивіденди – готуйтесь до великих супутніх витрат, адже Вам буде потрібно заплатити 18% податку на прибуток і ще 18% ПДФО (а не 5% якщо б ви перебували на загальній системі;
  5. Квартальна звітність з єдиного податку.

Отже якщо ви платник ЄП це не означає, що ви будете платити менше податків. Вдеяких випадках сума сплачений податків може бути значно більша за ту суму яку б ви заплатити перебуваючі на загальній системі.

 


Поділіться з друзями - підтримайте проект