Головна » Юристу » Юридичні консультації » Стягнення аліментів на дитину в 2017 р.
Юридичні консультації

Стягнення аліментів на дитину в 2017 р.

Поділіться з друзями - підтримайте проект

8 липня 2017 року, в зв’язку з прийняттям нового закону , змінюється порядок стягнення аліментів на дитину, розмір аліментів, порядок розрахунку заборгованості по аліментах, правила визначення можливості особи виплачувати аліменти.
Відповідно, ми вирішили підготувати докладний опис нових правил і процедур стягнення аліментів в судовому порядку, а також змоделювати на прикладах можливі ситуації звернення до суду.

Порядок стягнення аліментів

Основна зміна порядку стягнення аліментів полягає в тому, що в абсолютній більшості випадків аліменти тепер будуть стягуватися на підставі судового наказу, який, по своїй суті, вже є виконавчим документом.

Такий наказ можна буде отримати в середньому за місяць і відразу звернутися до виконавчої служби для примусового стягнення (для порівняння – стягнення аліментів в порядку позовного провадження, займало і займає в середньому 2-3 місяці).

У той же час, можливо, що термін отримання наказу буде ще більш стислим, і залежати це буде від того, як складеться судова практика щодо вступу наказу про стягнення аліментів в силу. За загальним правилом, судовий наказ набирає чинності після закінчення строку на подання заяви про його скасування. Але за новим законом наказ про стягнення аліментів не можна оскаржити – потрібно тільки подавати позов про зміну розміру аліментів. Відповідно, теоретично, видача вступило в законну силу наказу можлива вже через 3-5 днів.

Також потрібно враховувати і той факт, що якщо позовна заява про стягнення аліментів не оплачується судовим збором, то за подачу і отримання судового наказу про стягнення аліментів на дитину необхідно буде заплатити судовий збір в розмірі 320 грн. (20% від прожиткового мінімуму).

У той же час, в наказному провадженні можна (і навіть потрібно – про це нижче) стягувати не всі аліменти, а тільки в тих випадках, коли заявлені вимоги про стягнення аліментів:
– на одну дитину – ¼ частина від доходів платника аліментів;
– на двох дітей – 1/3 частина від доходів платника аліментів;
– на трьох і більше дітей – ½ частина від доходів платника аліментів;
– у твердій сумі, в розмірі 50% від прожиткового мінімуму на кожну дитину.

Важливо ! Згідно вимог процесуального законодавства суди зобов’язані відмовляти у відкритті позовного провадження і повертати документи заявнику, якщо за вищевказаними випадків він звернувся в суд не з заявою про видачу судового наказу, а з позовною заявою (ч. 3 ст. 118 ЦПК).
Позовна виробництво в даному випадку можливо тільки якщо у видачі судового наказу відмовлено або заяву про видачу наказу повернуто.
Можна припустити, що з метою уникнення сплати судового збору в 320 грн., Буде практикуватися подача позову на суму трохи перевищує встановлену як поріг для подачі наказу (наприклад 1/3 частина на одну дитину). В кінцевому підсумку збирачі аліментів будуть вибирати, що їм важливіше – економія часу або грошей.

У всіх інших випадках, коли порога, установленого для наказного провадження, стягувачу аліментів недостатньо, для стягнення аліментів на дитину потрібно буде звертатися в суд з позовом, за розгляд якого позивачі, як і раніше, звільнені від сплати судового збору.
До позову, як і раніше, необхідно буде докласти всі докази ваших вимог і обґрунтування заявленого розміру аліментів.


Визначення розміру аліментів

Розмір аліментів тепер буде встановлюватися судом за новими правилами.
З одного боку, стягнення аліментів у твердій сумі тепер стало можливо в будь-якому випадку, а не тільки тоді, коли платник аліментів має нерегулярний дохід.

З іншого боку, для того, щоб довести наявність у платника аліментів доходу і можливості виплачувати аліменти, суду можна приводити, як аргументи, наявність нерухомого та рухомого майна, а також наявність у платника аліментів витрат, які не співвідносяться з офіційними доходами.

Як піде судова практика в цьому питанні прогнозувати досить складно, але, на нашу думку, не просто буде подолати інерційність логіки Сімейного кодексу і ставлення суддів до справ про стягнення аліментів як «безпроблемним», а відповідно небажання розбиратися і збирати докази.

Ще одне важливе нововведення, це те, що аліменти тепер належать дитині, а не батькові чи матері, як було раніше. На наш погляд, це зроблено для того, що б у органу опіки та платника аліментів з’явився механізм впливу на те, що б аліменти дійсно витрачалися на дитину.
Крім того, новим законом збільшено мінімальний розмір аліментів на кожну дитину з 30% до 50% прожиткового мінімуму. В результаті цього до грудня 2017 року мінімальний розмір аліментів на дитину у віці до 6 років становитиме 713 грн., А мінімальні аліменти на дитину старше 6 років – 888 грн. 50 коп.
Необхідно враховувати, що максимальний розмір аліментів обмежений 10 прожитковими мінімумами, що на сьогоднішній день складає на дитину віком до 6 років – 14260 грн. і 17 770 грн. – на дитину старше 6 років.


Розрахунок заборгованості по аліментах

Звертає на себе увагу і новий порядок розрахунку заборгованості по аліментах. Тепер заборгованість розраховується з урахуванням доходу, отриманого і за кордоном.
Також встановлено правила розрахунку заборгованості для платника аліментів, який є підприємцем на єдиному податку. Якщо раніше такий розрахунок проводився виконавцем з усієї суми «валового» доходу, зазначеного в книзі, то тепер розрахунок проводитиметься виходячи з середньої зарплати по регіону.


 Приклади стягнення аліментів

Що б краще розібратися в нових правилах стягнення аліментів, пропонуємо зробити це на наведених нижче прикладах з різних життєвих ситуацій.
У наведених у цій статті прикладах аліменти буде стягувати мати дитини, а боржником буде батько. У реальному житті все може бути і навпаки, оскільки аліменти сплачуються на ім’я того з батьків з ким проживає дитина.
Важливий факт: оскільки аліменти тепер є власністю дитини, то батько, на ім’я якого сплачуються аліменти, не може витрачати їх, як йому захочеться, а зобов’язаний використовувати їх тільки за цільовим призначенням. В іншому випадку, батько який платить аліменти, може домагатися через суд не тільки зменшення розміру аліментів, а й повного повернення сплачених раніше дитині і витрачених не за призначенням аліментів дитини, зокрема, шляхом зарахування всієї суми сплачених раніше аліментів на розрахунковий рахунок дитини в банку .

Отже, розглянемо:

Аліменти в розмірі частини від доходу боржника

1 . Батьки дитини перебувають в розлученні. Дитині сім років. Дитина проживає з матір’ю і батько дитини не платить аліменти. Батько дитини працює офіційно, в зв’язку, з чим мати хоче стягнути аліменти на дитину в розмірі ¼ від доходів батька.

Куди звертатися:
В районний суд за місцем прописки матері або батька

Документ, який необхідно подати в суд:
Заява про видачу судового наказу

Чи потрібно щось платити за розгляд справи в суді:
Судовий збір за видачу судового наказу оплачується заявником і становить 320 грн. Надалі він буде стягнуто з боржника і повернутий заявнику.

Який розмір аліментів присудить суд:
¼ від доходів батька, але не менше ніж 888 грн. 50 коп. і не більше ніж 17 770 грн.

Як довго буде розглядатися справа:
3 дня без виклику сторін + час, необхідний на вступ наказу в силу

Який підсумок розгляду справи:
Суд видає судовий наказ, який потрібно буде віднести до виконавчої служби.

Куди можна витрачати аліменти:
Аліменти є власністю дитини і повинні використовуватися за цільовим призначенням. Під цільовим призначенням прийнято розуміти, що гроші повинні бути спрямовані на забезпечення потреб та інтересів дитини, таких як харчування, лікування, одяг, гігієна, придбання речей необхідних для розвитку і виховання дитини, реалізації її здібностей (спортивні секції, навчання, ін.)

2 . Батьки двох дітей перебувають у шлюбі. Одній дитині дев’ять років, другому п’ять років. Діти і батьки проживають однією сім’єю, проте, не дивлячись на це, що працює офіційно батько дітей не містить. Мати хоче звернутися до суду і стягнути з батька аліменти на дітей в розмірі 1/3 частини від доходів батька.

Куди звертатися:
В районний суд за місцем прописки матері або батька

Документ, який необхідно подати в суд:
Заява про видачу судового наказу

Чи потрібно щось платити за розгляд справи в суді:
Судовий збір за видачу судового наказу оплачується заявником і становить 320 грн. Надалі він буде стягнуто з боржника і повернутий заявнику.

Який розмір аліментів присудить суд:
1/3 від доходів батька:
– на дитину, якій 5 років розмір аліментів повинен бути не менше ніж 713 грн. і не більше ніж 14: 260 грн.
– на дитину, якій 9 років розмір аліментів повинен бути не менше ніж 888 грн. 50 коп. і не більше ніж 17 770 грн.

Тобто якщо батько отримує офіційно мінімальну з / п 3200 грн., то аліменти на двох дітей не можуть бути менше ніж одна тисяча шістсот одна грн. 50 коп.

Як довго буде розглядатися справа:
3 дня без виклику сторін + час, необхідний на вступ наказу в силу

Який підсумок розгляду справи:
Суд видає судовий наказ, який потрібно буде віднести до виконавчої служби.

Куди можна витрачати аліменти:
Аліменти є власністю дитини і повинні використовуватися за цільовим призначенням. Під цільовим призначенням прийнято розуміти, що гроші повинні бути спрямовані на забезпечення потреб та інтересів дитини, таких як харчування, лікування, одяг, гігієна, придбання речей необхідних для розвитку і виховання дитини, реалізації її здібностей.

3 . Батьки двох дітей знаходяться в розлученні. Одній дитині дев’ять років, другому п’ять років. Діти проживають з матір’ю. Батько не утримує дітей, хоча і працює офіційно. При цьому батько купує собі другу нову машину за кілька років. Мати хоче звернутися до суду і стягнути з батька аліменти на дітей в розмірі 1/2 частини від доходів батька, оскільки діти займаються в спортивних секціях і для цього потрібні додаткові щомісячні витрати.

Куди звертатися:
В районний суд за місцем прописки матері або батька

Документ, який необхідно подати в суд:
Позовна заява

Чи потрібно щось платити за розгляд справи в суді:
Судовий збір платити не потрібно.

Який розмір аліментів присудить суд:
Для того, що б суд стягнув ½ від доходів батька потрібно буде довести необхідність в додаткових щомісячних витратах на дитину, а також витрати батька, які не відповідають його витратам. Довести покупку декількох автомобілів можна за допомогою запиту адвоката до органів національної поліції.
Якщо додаткові витрати будуть доведені, суд стягне ½ від доходів батька,
– на дитину, якій 5 років розмір аліментів повинен бути не менше ніж 713 грн. і не більше ніж 14: 260 грн.
– на дитину, якій 9 років розмір аліментів повинен бути не менше ніж 888 грн. 50 коп. і не більше ніж 17 770 грн.

Тобто якщо батько отримує офіційно з / п 5500 грн. «Брудними», то аліменти на двох дітей складуть 2213, 75 грн.
Як довго буде розглядатися справа:
Справа буде розглянута протягом двох-трьох місяців.

Який підсумок розгляду справи:
Суд видає виконавчий лист, який потрібно буде віднести до виконавчої служби.

Куди можна витрачати аліменти:
Аліменти є власністю дитини і повинні використовуватися за цільовим призначенням. Під цільовим призначенням прийнято розуміти, що гроші повинні бути спрямовані на забезпечення потреб та інтересів дитини, таких як харчування, лікування, одяг, гігієна, придбання речей необхідних для розвитку і виховання дитини, реалізації її здібностей.

4 . Батьки дітей не були в шлюбі на момент народження дитини. У зв’язку з цим, в свідоцтві про народження дитини ім’я батька було записано зі слів матері. Дитині 3 роки, він хворіє і йому необхідно щомісяця купувати дорогі ліки. Батько дитини вважає, що дитина не його і не хоче утримувати дитину. Батько працює офіційно. Мати дитини впевнена в особистості батька дитини і хоче стягнути з нього аліменти на дитину в розмірі 1/4 частини від його доходів.

Куди звертатися:
В районний суд за місцем прописки матері або батька

Документ, який необхідно подати в суд:
Позовна заява

Чи потрібно щось платити за розгляд справи в суді:
Судовий збір платити не треба.

Який розмір аліментів присудить суд:
Позицію батька в суді буде доводити він сам за допомогою відповідної експертизи.
Якщо додаткові витрати будуть доведені, суд стягне 1/4 від доходів батька, але не менше ніж 713 грн. і не більше ніж 14: 260 грн.

Тобто якщо батько отримує офіційно з / п 4000 грн. «Брудними», то аліменти на дитину складуть 1000 грн.

Як довго буде розглядатися справа:
Справа буде розглянута протягом двох-трьох місяців. Суд не має права зупиняти розгляд справи до результатів експертизи. Якщо після стягнення аліментів, буде встановлено, що боржник не є батьком дитини – він зможе вимагати повернення всіх раніше сплачених сум аліментів.

Який підсумок розгляду справи:
Суд видає виконавчий лист, який потрібно буде віднести до виконавчої служби.

Куди можна витрачати аліменти:
Аліменти є власністю дитини і повинні використовуватися за цільовим призначенням. Під цільовим призначенням прийнято розуміти, що гроші повинні бути спрямовані на забезпечення потреб та інтересів дитини, таких як харчування, лікування, одяг, гігієна, придбання речей необхідних для розвитку і виховання дитини, реалізації її здібностей.

Аліменти в твердій сумі

1 . Батьки дитини перебувають в розлученні. Дитині сім років. Дитина проживає з матір’ю і батько дитини не платить аліменти. Батько дитини займається підприємницькою діяльністю. Під час сімейного життя дитина почала навчання в платній школі. Додатково він вивчає іноземні мови. Мати не знає, який постійний дохід має батько дитини, але знає розмір витрат на дитину, в зв’язку з цим хоче стягнути з батька аліменти на дитину у твердій сумі в розмірі 5000 грн.

Куди звертатися:
В районний суд за місцем прописки матері або батька

Документ, який необхідно подати в суд:
Позовна заява

Чи потрібно щось платити за розгляд справи в суді:
Судовий збір платити не треба.

Який розмір аліментів присудить суд:
Для того, що б суд стягнув з батька 5000 Грн. у твердій сумі, потрібно буде довести що батько дитини має відповідний регулярний дохід і приблизно такий розмір витрат припадав на дитину коли батьки перебували в шлюбі.
Установити доходи батька можна за допомогою запиту до податкового органу, витребування у батька книги обліку доходів або інших відомостей про витрати батька.

У разі якщо наведені вище факти не будуть доведені, суд може:
– відмовити у стягненні аліментів
– присудити аліменти у твердій сумі в розмірі 50 відсотків (888 грн. 50 коп.) Від прожиткового мінімуму на дитину відповідного віку.

Як довго буде розглядатися справа:
Справа буде розглянута протягом двох-трьох місяців.

Який підсумок розгляду справи:
В разі стягнення аліментів суд видає виконавчий лист, який потрібно буде віднести до виконавчої служби.
У разі відмови в позові, потрібно буде звертатися в суд із заявою про видачу судового наказу.

Куди можна витрачати аліменти:
Аліменти є власністю дитини і повинні використовуватися за цільовим призначенням. Під цільовим призначенням прийнято розуміти, що гроші повинні бути спрямовані на забезпечення потреб та інтересів дитини, таких як харчування, лікування, одяг, гігієна, придбання речей необхідних для розвитку і виховання дитини, реалізації її здібностей.

2 . Батьки дітей знаходяться в шлюбі. Одній дитині 6 років, другого 5 років. Діти проживають з батьками однією сім’єю. Батько не працює і не містить дітей. Мати хоче звернутися до суду і стягнути з батька аліменти на дитину у твердій сумі в розмірі 50 відсотків від прожиткового мінімуму на дитину відповідного віку.

Куди звертатися:
В районний суд за місцем прописки матері або батька

Документ, який необхідно подати в суд:
Заява на видачу судового наказу

Чи потрібно щось платити за розгляд справи в суді:
Судовий збір за видачу судового наказу оплачується заявником і становить 320 грн. Надалі він буде стягнуто з боржника і повернутий заявнику.

Який розмір аліментів присудить суд:
Суд стягне з батька 50% від прожиткового мінімуму на кожну дитину відповідного віку.
– на дитину, якій 5 років розмір аліментів буде 713 грн.
– на дитину, якій 6 років розмір аліментів буде 888 грн. 50 коп.

Як довго буде розглядатися справа:
3 дня без виклику сторін + час, необхідний на вступ наказу в силу

Який підсумок розгляду справи:
За підсумком розгляду справи суд видає судовий наказ, який потрібно буде віднести до виконавчої служби

Куди можна витрачати аліменти:
Аліменти є власністю дитини і повинні використовуватися за цільовим призначенням. Під цільовим призначенням прийнято розуміти, що гроші повинні бути спрямовані на забезпечення потреб та інтересів дитини, таких як харчування, лікування, одяг, гігієна, придбання речей необхідних для розвитку і виховання дитини, реалізації її здібностей.

За матеріалами Юридическая компания “Советник”


Поділіться з друзями - підтримайте проект

Наша розсилка

Події

вересень, 2021

X