Головна » Юристу » Юридичні консультації » Стягнення заборгованості по дивідендах: рішення касаційного госпсуду.
Юридичні консультації

Стягнення заборгованості по дивідендах: рішення касаційного госпсуду.

Поділіться з друзями - підтримайте проект

Касаційний господарський суд в складі Верховного Суду в постанові від 17 січня 2018 у справі № 910/11316/17 за позовом до «Укрнафти» про стягнення заборгованості по дивідендах прийшов до висновку, що виплата дивідендів є грошовим зобов’язанням і в разі його порушення застосовується відповідальність, передбачена ст. 625 ЦКУ

Стаття 625. Відповідальність за порушення грошового зобов’язання

1. Боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов’язання.

2. Боржник, який прострочив виконання грошового зобов’язання, на вимогу кредитора зобов’язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

Зокрема у постанові зазначено:

…грошове зобов’язання може виникати між сторонами не тільки з договірних відносин, а й з інших підстав, передбачених цивільним законодавством, зокрема, й факту прийняття загальними зборами рішення про виплату дивідендів.

Таким чином, правовідносини, в яких товариство у разі прийняття рішення загальними зборами про виплату акціонеру дивідендів, зобов’язане здійснити таку виплату, є грошовим зобов’язанням, а тому суди правомірно застосували до цих правовідносин положення ст. 625 ЦК України.

Суд визнав необґрунтованими доводи Товариства про те, що право на отримання дивідендів повинно бути реалізовано акціонером, а зобов’язання емітента з виплати частки прибутку (дивідендів) акціонеру виникає при реалізації акціонером наданого права, з огляду на те, що акціонери не зобов’язані звертатися до товариства з заявою про виплату дивідендів, оскільки положеннями чинного законодавства такого обов’язку не встановлено.

У постанові зазначено, зважаючи на положення ЦКУ, ГКУ, законів «Про акціонерні товариства», «Про господарські товариства» та прийнятого Товариством рішення про виплату дивідендів, у останнього виникло зобов’язання зі сплати грошових коштів — виплата дивідендів, а отже, зобов’язання зі сплати дивідендів є грошовим зобов’язанням. З огляду на норми ЦКУ грошове зобов’язання може виникати між сторонами не тільки з договірних відносин, а й з інших підстав, передбачених цивільним законодавством.

Если вы нашли ошибку, пожалуйста, выделите фрагмент текста и нажмите Ctrl+Enter.


Поділіться з друзями - підтримайте проект
Читати по темі:  Авансовий внесок з податку на прибуток під час виплати дивідендів

Додати коментар

Клікніть, щоб прокоментувати

2 × один =

Этот сайт использует Akismet для борьбы со спамом. Узнайте как обрабатываются ваши данные комментариев.

Наша розсилка

Реклама

Random Quote

Капитал не так важен в бизнесе. Опыт не так важен. Вы можете получить обе эти вещи. Что важно, так это идеи

— Харви С. Файрстоун

Сообщить об опечатке

Текст, который будет отправлен нашим редакторам: