Головна » Бухгалтеру » Консультації » Товарний облік запасів: кому обов’язково, перевірки, штрафи
Консультації

Товарний облік запасів: кому обов’язково, перевірки, штрафи

Поділіться з друзями - підтримайте проект

Print Friendly, PDF & Email

Суб’єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням електронних платіжних засобів, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів зобов’язані вести в порядку, встановленому законодавством, облік товарних запасів, здійснювати продаж лише тих товарів, що відображені в такому обліку (Абзац перший пункту 12 статті 3 Закону № 265/95 в редакції Закону № 1914).

Закон № 1914 прямо закріпив повноваження Міністерства фінансів України встановлювати порядок та форму обліку товарних запасів для фізичних осіб – підприємців, у тому числі платників єдиного податку (відповідні зміни внесені до статті 3 Закону № 265/95).

Нагадаємо, що відповідний Порядок затверджений наказом Міністерства фінансів України від 3 вересня 2021 року № 496 (Порядок ведення обліку товарних запасів для фізичних осіб – підприємців, затверджений наказом Міністерства фінансів України від 3 вересня 2021 року № 496, набрав чинності з 26 листопада 2021 року).

Облік товарних запасів здійснює фізична особа – підприємець шляхом постійного внесення до форми ведення обліку товарних запасів інформації про надходження та вибуття товарів на підставі первинних документів.

Зокрема, товарний облік зобов’язані вести фізичні особи – підприємці, які торгують товарами та здійснюють розрахункові операції, та перебувають на загальній системі оподаткування, є платниками єдиного податку третьої групи – платниками ПДВ та фізичні особи – підприємці платники єдиного податку, які торгують такими групами товарів:

  1. технічно складними побутовими товарами, що підлягають гарантійному ремонту;
  2. лікарськими засобами та виробами медичного призначення;
  3. ювелірними та побутовими виробами з дорогоцінних металів, дорогоцінного каміння, дорогоцінного каміння органогенного утворення та напівдорогоцінного каміння.

Додатково звертаємо увагу, що фізичні особи – підприємці платники єдиного податку першої групи відповідно до положень Кодексу звільнені від обов’язку застосовувати РРО/ПРРО

З метою інформування громадськості щодо Порядку ведення обліку товарних запасів для фізичних осіб – підприємців Державною податковою службою України розроблено покрокову відеоінструкцію

Проведення перевірок

Відповідно достатті 3 Закону № 265/95 суб’єкт господарювання зобов’язаний надати контролюючим органам на початок проведення перевірки документи (у паперовій або електронній формі), що підтверджують облік та походження товарних запасів, які на момент перевірки знаходяться у місці продажу (господарському об’єкті). Закон № 1914 уточнив, що такий перелік не є виключним. Це можуть бути зокрема, але не виключно, документи щодо інвентаризації товарних запасів, документи про отримання товарів від інших суб’єктів господарювання та/або документи на внутрішнє переміщення товарів ( Абзац другий пункту 12 статті 3 Закону № 265/95 в редакції Закону № 1914).

Розмір штрафів

До 1 січня 2022 року стаття 20 Закону № 265/95 передбачала застосування фінансової санкції за рішенням контролюючих органів до суб’єктів господарювання, що здійснюють реалізацію товарів, які не обліковані у встановленому порядку, та/або не надали під час проведення перевірки документи, які підтверджують облік товарів, що знаходяться у місці продажу (господарському об’єкті), у розмірі подвійної вартості таких товарів, які не обліковані у встановленому порядку, за цінами реалізації, але не менше десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Законом № 1914 внесено зміни, якими з 1 січня 2022 року зменшено зазначену санкцію вдвічі – до одного розміру вартості товарів, які не обліковані у встановленому порядку, за цінами реалізації, але не менше десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (Стаття 20 Закону № 265/95 в редакції Закону № 1914).

ІнфоЛист ДПС № 2\22


Поділіться з друзями - підтримайте проект
X