Головна » Бухгалтеру » Кадровий облік » Укладання колективного договору на підприємстві: від А до Я
Авторские Кадровий облік

Укладання колективного договору на підприємстві: від А до Я

Поділіться з друзями - підтримайте проект

Print Friendly, PDF & Email

Останні зміни в законодавстві про оплату праці примусли багато підприємств задуматись про укладання колективного договіру, про який вони може десь і чули, але не придавали особливого значення.

Але ще раз наголошимо на тому, що колективний договір (далі по тексту – КД) повинен бути на усіх підприємствах без винятку, навіть якщо там працює одна людина. На користь цього говорить ст.1 Закону про колдоговори та ч.7 ст.65 ГКУ. Її ми і процитуємо.

На всіх підприємствах, які використовують найману працю, між власником або уповноваженим ним органом і трудовим колективом або уповноваженим ним органом повинен укладатися колективний договір, яким регулюються виробничі, трудові та соціальні відносини трудового колективу з адміністрацією підприємства. Вимоги до змісту і порядок укладення колективних договорів визначаються законодавством про колективні договори.

Багато роботодавців ставляться до цього документу досить несерйозно і укладають його з такою мотивацією: аби було, про те це є досить важливим документом як для роботодавця так і для рядового працівника.

Чому він вигідний роботодавцю?

По-перше в КД можна зобов’язати працівників виконувати всі вимоги з охорони праці, підтримання дисципліни, установити умови коли виплачується премія. Він поширюється на всіх працівників, як тих хто буд непроти його прийняття, так і тих хто незадоволений. В разі його прийняття у вас відпадає потреба підписувати індівідуальний письмовий трудовий договір з кожним працівником.

Це передбачено ст.9 Закону про колективні договори і підкріплено ст.18 КЗпП. З моменту його прийняття він набуває статусу Закону всередині підприємства. Але пам’ятайте, що з текстом КД під підпис треба ознайомити кожного новоприйнятого працівника.

По-друге КД – це ваша страховка від претензій контролерів, які перевіряють дотримання законодавства про працю та про охорону праці та від працівників ДФС, які перевіряють рпавомірність нарахування виплат. Крім того в КД можна закріпити міжпосадові співвідношення в оплаті праці, соціально-побутові пільги (дитяче оздоровлення або придбання для дітей працівників новорічних подарунків).

По-третє, у разі виникнення трудових спорів належно укладений КД може стати для вас головним аргументом в таких суперечках, звісно якщо те що в ньому написано не суперечить законодавству.

Процедура ведення перемовин перед укладанням колективного договору

Перед укладанням такого договору повинні пройти перемовини між керівництвом підприємства та його працівниками. Перед тим як здійснювати цю процедуру керівник підприємства повинен заглянути в Статут і переконатися в тому, що він має право підписувати такі документи. Також бажано отримати згоду власника або від зборів власників підприємства згоди на укладання КД, адже він може потягнути за собою додаткові витрати і зменшити розмір прибутку.

Трудовий колектив може представляти або профспілка, або обраний представник(и)  трудового колективу.

Водночас за ст.4 закону про КД такі представники мають бути наділені відповідними повноваженнями, на таке зазвичай вказують у протоколі загальних зборів трудового колективу.

Вся процедура ведення колдоговірних перемовин розписана в ст.9-13 Закону.

Отже коротко все виглядає так:

Крок 1.

Роботодавець або представник трудового колективу надсилає протилежній стороні повідомлення про переговори. На протязі семи днів з моменту отримання такого повідомлення, сторона яка його одержала повинна почати переговори.

Крок 2.

Створюється робоча комісія з представників сторін.

Загальні збори трудового колективу протоколом оформлюють призначення свого представника або своїх представників. А роботодавець видає наказ, де: визначає осіб, які будуть входити до робочої групи та оголошує  про створення робочої комісії.

Крок 3.

Починаються самі переговори та підготовлюється проект КД.

 • складається регламент, який затверджується протоколом, у якому визначають порядок ведення переговорів стосовно КД та внесення змін до нього;
 • проводяться консультації. експертизи, отримуються дані для прийняття рішень.
 • робоча комісія готує проект КД з урахуванням усіх пропозиції і приїмає рішення, яке оформлюється протоколом;
 • якщо згода не була досягнута то складають протоколо розбіжностей і призначаються строки відновлення переговорів.

Крок 4.

На протязі трьох днів з моменту складання протоколу розбіжностей сторони переговорів проводять консультації та формують примірну комісію, яка розглядає протокол розбіжностей і на протязі сьоми днів виносить рекомендації по суті спору. Якщо згода досягнута то узгоджується остаточний текст проекту КД. Усього є 10 днів на вирішення розбіжностей.

Якщо згода не досягнута, то допускається організація та проведення страйків у межах чинного законодавства.

Крок 5.

Загальні збори трудового колективу розглядає текст проекту КД і якщо все гаразд ухвалює його текст протоколом. Якщо текст незадовільний також оформлюється протокол і повертаються до кроку 4.

На протязі 5 днів з моменту схвалення КД (якщо не встановлений інший строк), він має бути підписаний сторонами.

Як підготувати проект КД

Зразок колективного договору ви можете переглянути за посиланням.

Відразу зауважимо, що не старайтесь хоч якось обмежувати права працівників установлені трудовим законодавством, адже умови які їх погіршують вважають недійсними.

У колективному договорі встановлюються взаємні зобов’язання сторін щодо регулювання виробничих, трудових, соціально-економічних відносин, зокрема:

 • зміни в організації виробництва і праці;
 • забезпечення продуктивної зайнятості;
 • нормування та оплати праці, встановлення форм, системи, розмірів заробітної плати та інших видів трудових виплат (доплат, надбавок, премій та ін.);
 • встановлення гарантій, компенсацій, пільг;
 • участь трудового колективу у формуванні, розподілі та використанні прибутку підприємства, установи, організації (якщо це передбачено статутом);
 • режим роботи, тривалість робочого часу і відпочинку;
 • умови та охорона праці;
 • забезпечення житлово-побутового, культурного, медичного обслуговування, організація оздоровлення і відпочинку працівників;
 • гарантії діяльності профспілкової або інших представницьких організацій працівників;
 • умови регулювання фондів оплати праці та встановлення міжкваліфікаційних (міжпосадових) співвідношень в оплаті праці;
 • забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків.

Крім того, колективний договір може передбачати додаткові, порівняно з чинним законодавством і угодами гарантії, соціально-побутові пільги.

Також КД може містити: Положення про оплату праці, положення про преміювання, положення про відрядження, нормативи з охорони праці. Як правило тексти цих документів містяться в додатках до КД.

Для показників які доволі часто змінюють законодавці краще не наводити якісь конкретні цифри а писати: “згідно з чинним законодавством”. Якщо в КД прописані гарантії вище ніж ті які гарантовані законодавством, то підприємству доведеться виконувати саме їх. Якщо ви щось не врахували в КД і були прийнятті якісь нововедення в законодавстві, то такі норми законодавства автоматично поширюються на Вас.

На що слід звернути увагу при укладанні КД

Якщо ви не бажаєте, щоб ваші працівники працювали ще у когось (за сумісництвом) то ви можете прямо це заборонити в КД, або передбачити, що працівник повинен з вами узгодити таку підробітку. Це доцільно робити для особливих категорій працівників (вагітних, інвалідів тощо). Якщо працівник порушить таку норму то це буде підставою для дисциплінарного стягнення.

Якщо у вас є профспілка то її варто зобов’язати повідомлювати Вас про зміни в її складі, адже в разі звільнення члена профспілки це небхідно узгодити з самою профспілкою і якщо ви раптом когось звільнете, то такий працівник зможе поновитися на роботі.

Закріпіть в КД порядок реалізації прав власника та трудового колективу в окремих прямо передбачених випадках.  Наприклад порядок дій, якщо працівник відмовляється проходити медогляд, якщо такий є обов’язковим.

Зазначьте в КД строки, які в законодавстві прописані як мінімум та максимум. Наприклад – строк випробування при прийнятті на роботу.

Якщо у вас на підприємстві є графік відпусток то можна зобов’язати працівника ходити у відпустку у відповідності з таким графіком.

Розпишіть строки виплати заробітньої плати, але так щоб вони не суперечили законодавству. Пам’ятаємо, що ЗП слід виплачувати двічі на місяць.

Реєстрація колективного договору

Обов’язок з реєстрації КД покладено на роботодавця. Для цього затверджений КД подають до органів місцевої влади у трьох екземплярах (два оригінали та копію) разом з усіма додатками. Це робиться для того, щоб уникнути непорозумінь, якшо виникнуть трудові спори. Реєстраційний орган здійснює запис про реєстрацію та вносить запис до реєстру. Це робиться на протязі 14 робочих днів з моменту надходження договору до органу реєстрації. Якщо до КД вносяться якісь зміни про це слід повідомити державні органи.

Зразок протоколу загальних зборів трудового колективу

ПРОТОКОЛ
загальних зборів трудового колективу
приватного підприємства “Фірма”_______________”

 

“___” _________  2017 р.                                                                                                      м._____________

 

Присутні:
-робітники та службовці приватного підприємства “Фірма “____”
(за окремим списком, що додається).

 

ПОРЯДОК ДЕННИЙ:

 1. Про затвердження колективного договору приватного підприємства “Фірма “______”.
  2. Про обрання Ради трудового колективу приватного підприємства “Фірма “_______”.
  3. Про ухвалення “Положення про персонал” приватного підприємства “Фірма “_______”.

 

 1. Про затвердження колективного договору приватного підприємства “Фірма “________”.

Слухали:_________________ . Доповідає про результати обговорення в трудовому колективі проекту колективного договору, про пропозиції та доповнення, що надійшли, про результати узгодження основних положень колективного договору. Пропонує затвердити наданий проект колективного договору.

        _________________ .Підтримує пропозицію щодо затвердження колективного договору за результатами його обговорення.

В обговоренні проекту колективного договору взяли участь:

____________________________

 

____________________________
____________________________
____________________________
Всі виступаючі пропонували затвердити проект колективного договору.

 

Ухвалили: 1. Затвердити колективний договір приватного підприємства “Фірма “__________”.
2. Уповноважити на підписання колективного договору з боку персоналу представника Ради трудового колективу приватного підприємства “Фірма ________.

 1. Раді трудового колективу виконати (із залученням адміністрації) необхідні дії щодо реєстрації колективного договору згідно чинного законодавства.

 

Прийнято одноголосно.

 

 1. Про обрання Ради трудового колективу приватного підприємства “Фірма “____________”.
  Слухали:_________________ Пропонує обрати Раду трудового колективу в кількості ____ осіб. Персонально пропонує до складу РТК обрати:

__________________________
__________________________
__________________________
__________________________
__________________________
По питанню обрання РТК взяли участь в обговоренні кандидатур в члени РТК:
__________________________
__________________________
__________________________
__________________________

 

Ухвалили: 1. Обрати Раду трудового колективу приватного підприємства “Фірма “_____________” в кількості 5 осіб.
2. Обрати до Ради трудового колективу приватного підприємства “Фірма “__________”
наступних співробітників ПП “Фірма “______________”:
__________________________    _____________________________________________
__________________________    _____________________________________________
__________________________    _____________________________________________
__________________________    _____________________________________________
__________________________    _____________________________________________

 

Прийнято одноголосно.

 

 1. Про ухвалення “Положення про персонал” приватного підприємства “Фірма “__________”.

Слухали:_________________ Генерального директора ___________________ Пропонує надати погодження “Положенню про персонал” за результатами його обговорення в структурних підрозділах підприємства.
____________________ Пропонує погодитись з проектом “Положення про персонал”.
____________________ Підтримує пропозицію про погодження проекту “Положення про персонал”.
Ухвалили: 1. Погодити наданий генеральним директором проект “Положення про персонал” з додатками.
Прийнято одноголосно.

 

Голова зборів  ____________________

 

Секретар зборів ___________________

59 Переглядів

Поділіться з друзями - підтримайте проект

Наша розсилка

Реклама

X