Ініціативи законотворців

Виїзд за межі України без згоди батьків з 16 років: а що таке можливо?

Дитина, з огляду на свій вік, фізичний і розумовий розвиток, є найменш захищеним суб’єктом сімейних правовідносин, який нездатний повною мірою захищати свої права та інтереси. Саме тому механізм захисту прав та інтересів дитини потребує постійної уваги й удосконалення з боку законодавця. Як свідчить правова практика, гострим на сьогодні є питання захисту прав та інтересів дитини, яка позбавлена можливості виїхати на навчання, лікування, відпочинок тощо за кордон без згоди батьків або одного з них. Ненадання нотаріально посвідченої згоди одним із батьків є одним з найбільш поширених інструментів у боротьбі між конфліктуючим подружжям або колишніми чоловіком та жінкою. Прикро, що часто розмінною монетою в таких «батьківських баталіях» стають саме інтереси дитини. У випадку ненадання згоди на виїзд одним із батьків, такий дозвіл (за наявності спеціально визначених підстав) може надати суд.

Проблему неможливості виїзду дитини за кордон може бути вирішено шляхом внесення поправок у відповідні норми законодавства України. Саме з такою ініціативою виступила група народних депутатів, подавши на розгляд ВРУ проект постанови, котрий вирішить спірні питання стосовно можливості виїзду дітей, котрі досягли віку 16 років за межі країни.

В постанові йдеться саме про можливість самостійного, без дозволу батьків, виїзду за кордон дитини у віці 16 років.Дитина, яка досягла шістнадцяти років, має право на вільний самостійний виїзд за межі України.”

Зараз же діє норма:  ст. 313 ЦКУ, фізична особа, яка не досягла 16-ти років, має право на виїзд за межі України лише за згодою батьків (усиновлювачів), опікунів і в їхньому супроводі чи в супроводі осіб, які уповноважені ними. Постанова Кабінету Міністрів України від 27.01.1995 р. «Про затвердження Правил перетинання державного кордону громадянами України» у п. 4 визначає, що виїзд за межі України громадян, які не досягли 16-річного віку, в супроводі одного з батьків або в супроводі осіб, які уповноважені одним із батьків за нотаріально посвідченою згодою, здійснюється у разі пред’явлення оригіналів документів або їх копій (зокрема, рішення суду про надання дозволу на виїзд за межі України громадянина, який не досяг 16-річного віку без згоди та супроводу другого з батьків).

Про те як оформити дитині закордонний паспорт ми писали тут

Share
Опубліковано
Sunny-J

Recent Posts

Профіт або ризик: переваги та недоліки використання геолокації в смартфоні

Технологічний прогрес у сфері мобільних пристроїв призвів до того, що виробники разом із продуктом пропонують…

1 день ago

Як отримати витяг з єдиного державного реєстру виконавчих проваджень?

Реєстр виконавчих проваджень — це автоматизована платформа, що надає можливість доступу та операцій у електронному…

6 днів ago

Будівельні матеріали: міцний фундамент успішного бізнесу

  В сучасному світі, де конкуренція постійно зростає, важливо мати надійних партнерів та якісні матеріали.…

2 тижні ago

Алгоритм дій щодо примусового стягнення боргів від Мін’юсту

Отримали рішення суду, проте боржник відмовляється виконувати його добровільно? Аби розпочати примусове виконання, потрібно звернутися…

1 місяць ago

Нові правила мобілізації: головні засади нового закону

Верховна Рада України прийняла у другому читанні і в цілому Закон №10449 «Про внесення змін до деяких законодавчих…

1 місяць ago

Чи треба проводити індексацію заробітної плати у квітні та травні 2024 року?

За даними Держстату, інфляція на споживчому ринку в березні 2024 р. порівняно з лютим 2024…

1 місяць ago