Головна » Бухгалтеру » Консультації » Як нагадати роботодавцю про необхідність дотримання законодавства про оплату праці?
Консультації

Як нагадати роботодавцю про необхідність дотримання законодавства про оплату праці?

Поділіться з друзями - підтримайте проект

Print Friendly, PDF & Email

Працюю дистанційно на релокованому в інше місто підприємстві. Роботодавець не повідомляє про нараховану заробітну плату та інші виплати. Як його примусити робити такі повідомлення?

Дистанційна робота — це форма організації праці, за якої робота виконується працівником поза робочими приміщеннями чи територією власника або уповноваженого ним органу, в будь-якому місці за вибором працівника та з використанням інформаційно-комунікаційних технологій (ст. 602 Кодексу законів про працю України (далі — КЗпП).

Права дистанційного працівника не відрізняються від тих, хто працює у приміщеннях роботодавця — з урахуванням специфіки дистанційної роботи, зазначеної в трудовому договорі.

З 16 липня 2021 року діє типова форма трудового договору для дистанційної роботи, затверджена наказом Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України «Про затвердження типових форм трудових договорів про надомну та дистанційну роботу» від 05.05.2021 р. № 913-21.

В Договорі про дистанційну роботу повинні визначатися способи комунікації та взаємодії між працівником і роботодавцем, засоби електронного зв’язку, наприклад, електронна пошта, номер телефону, мобільний додаток тощо (п. 22 Договору).

Нагадаємо: заробітна плата виплачується працівникам регулярно в робочі дні у строки, встановлені колективним договором або нормативним актом роботодавця, погодженим з представниками трудового колективу, але не рідше 2 разів на місяць через проміжок часу, що не перевищує 16 календарних днів, та не пізніше 7 днів після закінчення періоду, за який здійснюється виплата.

При кожній виплаті заробітної плати роботодавець повинен повідомити працівника про розміри оплати праці згідно зі ст. 110 КЗпП та ст. 30 Закону України «Про оплату праці» від 24.03.1995 р. № 108 (далі — Закон про оплату праці). При кожній виплаті зарплати власник або уповноважений ним орган повинен повідомити працівника про дані, що належать до періоду, за який провадиться оплата праці:

а) загальна сума зарплати з розшифровкою за видами виплат;
б) розміри і підстави відрахувань та утримань із зарплати;
в) сума зарплати, що належить до виплати.

В тому числі при виплаті «авансу». Адже, відповідно до (ч. 3 ст. 115 КЗпП). «аванс» — це теж заробітна плата за першу половину місяця; а також при виплаті «відпускних», які також є заробітною за весь час щорічної відпустки (ч. 4 ст. 115 КЗпП).

Нормативно-правовими актами України не конкретизується, у якій формі й у якій спосіб роботодавець повинен повідомляти працівника про розмір заробітної плати.

Про це йдеться в листі Міністерства соціальної політики України «Щодо застосування норм і положень чинного законодавства» від 20.10.2017 р. № 262/0/101-17.

Примушувати роботодавця до надання таких даних не має необхідності.

З урахуванням того, що в Договорі про дистанційну роботу сторони визначають розмір заробітної плати (п. 9), строки і порядок виплати заробітної плати (п. 11), шляхи здійснення комунікації і взаємодії (п. 22) Договору, працівнику доцільно зажадати від роботодавця доповнити Договір положеннями про форму та спосіб повідомлення працівника про заробітну плату.

Потрібно запропонувати роботодавцю визначити форму та спосіб такого повідомлення в локальному документі, наприклад, в колективному договорі, положенні про оплату праці та т. і.

Також необхідно нагадати роботодавцю, що йому необхідно виконувати обов’язки, встановлені законодавством (п. 27 Договору).

Не зайвим буде нагадати, що невиконання норм Закону про оплату праці є порушенням законодавства про оплату праці.

Відповідно до ст. 36 Закону про оплату праці, за порушення законодавства про оплату праці винні особи будуть притягнені до дисциплінарної, матеріальної, адміністративної та кримінальної відповідальності згідно з законодавством.

Управління Держпраці

29 Переглядів

Поділіться з друзями - підтримайте проект

Наша розсилка

Реклама

X