Головна » Бухгалтеру » Консультації » Як проінформувати податкову про незастосування різниць з податку на прибуток
Консультації

Як проінформувати податкову про незастосування різниць з податку на прибуток

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

? Підприємство звітує з податку на прибуток за підсумками 2016 р. (маємо дохід до 20 млн грн). Яку відмітку треба поставити в декларації про незастосування різниць, які коригують? Якщо в 2015 р. ми проставляли відмітку про прийняте рішення, чи треба її дублювати в декларації за 2016 р.?

ВІДПОВІДЬ: Рішення про незастосування різниць проставляється в відповідному полі декларації позначкою «+» з номером і датою такого рішення. При цьому, якщо рішення було прийнято ще у 2015 р., то вважаємо дублювати його у 2016 р. не потрібно. А тепер детальніше.

 

Спершу у двох словах нагадаємо, хто можу відмовитись від різниць із р. ІІІ ПКУ.

 

Хто може відмовитися від застосування різниць з податку на прибуток

З 2015 р. податок на прибуток розраховують виходячи з бухгалтерського фінрезультату (прибутку або збитку), відкоригованого на різниці, передбачені р. ІІІ ПКУ (пп. 134.1.1 ПКУ).

Зауважимо, що є цілий ряд різниць, і прописані вони не лише в р. ІІІ, який присвячений податку на прибуток, а й у р. ІІ, р. І, у перехідних правилах підрозділу 4 р. ХХ ПКУ.

Та для деяких платників податку на прибуток даровано право вибирати – застосовувати різниці чи ні. І то відмовитись можна не від усіх різниць. А тільки від тих, що з р. ІІІ (крім збитку попередніх періодів).

Якщо бухгалтерський дохід (за вирахуванням непрямих податків) за останній рік не більше 20 млн грн – підприємство може обирати чи застосовувати різниці (п. 134.1 ПКУ). Якщо підприємство прийме рішення не застосовувати різниці (крім збитків минулих років) — не застосовувати їх доведеться, поки дохід не перевищить 20 млн грн. При цьому прийняти таке рішення платник може лише раз протягом безперервної сукупності років, в яких дохід не перевищує 20 млн грн. (див. зокрема лист ДФСУ від 27.04.2016 р. № 9489/6/99-99-15-02-02-15). Про рішення зазначають в декларації, яка подається за перший рік у цій безперервної сукупності років (в декларації зазначається реквізити рішення у рядку «Прийнято рішення про незастосування коригувань фінансового результату до оподаткування на усі різниці»). У наступні роки коригування не застосовуватимуться (крім від’ємного значення об’єкта оподаткування минулих податкових років). Як тільки дохід за податковий рік складе понад 20 млн грн, доведеться, починаючи з такого року, при визначенні об’єкта оподаткування застосовувати коригування.

Читати по темі:  О включении в расходы процентов по займу от нерезидента

Зверніть увагу: підприємство, яке обрало для себе варіант визначення об’єкта оподаткування без різниць не застосовують усі різниці, які прописані в р. ІІІ ПКУ (окрім збитку попередніх періодів) (пп. 134.1.1 ПКУ). А ось різниці, передбачені у підрозділі 4 р. ХХ ПКУ (який регулює перехідні правила) воно застосовує, навіть якщо відмовилося від різниць із р. ІІІ ПКУ.

 

Як проставляється відмітка про незастосування різниць

Відмітку проставляють у полі

Рішення про незастосування різниць

Наявність рішення15Прийнято рішення про незастосування коригувань фінансового результату до оподаткування на усі різниці
  

А саме в графі «Наявність рішення» ставлять «+», а у графі «Прийнято рішення про незастосування коригувань фінансового результату до оподаткування на усі різниці» зазначають реквізити прийнятого рішення – тобто номер і дату наказу (чи розпорядження) по підприємству про незастосування різниць. Аналогічно говорять і контролери у підкатегорії 102.23.02 системи «ЗІР»»: «в основній частині декларації у полі «Наявність рішення» проставляється позначка, а у полі «Прийнято рішення про незастосування коригувань фінансового результату до оподаткування на усі різниці» – номер та дата розпорядчого документа підприємства, на підставі якого прийнято таке рішення».

 

 

► Чи треба дублювати рішення про незастосування різниць, яке прийнято у 2015 р., і на 2016 рік, якщо дохід менше 20 млн грн?

Це питання може виникнути, якщо у2015 р. було прийнято рішення про незастосування різниць, бо бухдохід не перевищує 20 млн грн і за результатами 2016 р. дохід також не перевищує 20 млн грн.

Нагадаємо, що рішення приймають один раз – у першому році коли дохід не перевищує 20 млн грн і після такого рішення не застосовують різниці аж допоки дохід не перевищить 20 млн грн.

Читати по темі:  Чи відноситься сума благодійної допомоги до витрат у податковому обліку?

Про це говорять і контролери у категорії 102.13 системи «ЗІР»:

«Платник податку на прибуток, який використовував право на незастосування коригувань фінансового результату до оподаткування на усі різниці (крім від’ємного значення об’єкта оподаткування минулих податкових (звітних) років), не може у наступному звітному році визначати у Податковій декларації з податку на прибуток підприємств об’єкт оподаткування шляхом коригування фінансового результату до оподаткування на різниці, визначені відповідно до положень розд. ІІІ Податкового кодексу України (далі – ПКУ), якщо дохід платника податку на прибуток за такий рік не перевищує двадцять мільйонів гривень.

Якщо дохід платника податку на прибуток за такий рік перевищує двадцять мільйонів гривень, такий платник зобов’язаний застосовувати всі різниці передбачені розд. ІІІ ПКУ при визначенні об’єкта оподаткування».

Тож виходить, що щороку приймати чи дублювати рішення не потрібно. Раз прийняли рішення про незастосування і воно діє аж до того часу поки дохід не перевищить 20 млн грн.

Та вважаємо, якщо в декларації за 2016 р. підприємство продублює минулорічне рішення (яке зазначило у декларації за 2015 р.) помилкою це не буде.

 

Якщо у минулому 2015 р. дохід був менше 20 млн і підприємство не застосовувало різниць, однак відмітку не проставило, чи можна зараз виправити ситуацію?

Так, можна виправити шляхом подання уточнюючої декларації за 2015 р. Її подають за формою, затвердженою наказом Мінфіну від 20.10.2015 р. № 897. Заповнюють як звичайну декларацію за 2015 р., в шапці проставляють відмітку «Уточнююча» і відповідно в полі «Рішення про незастосування різниць» основної частини декларації ставлять «+» і номер та дату рішення. Можна докласти пояснення до такої декларації в якому зазначити, що різниці з податку на прибуток у 2015 р. не застосовувалися при визначенні об’єкта оподаткування, про що було прийнято рішення, одначе помилково не проставлено відмітку в декларації про наявність такого рішення.

Читати по темі:  Яким чином сповістити податкову про прийняття працівника на умовах цивільно-правового договору?

Не проти виправлення такої помилки і контролери. Так у підкатегорії 102.23.02 системи «ЗІР» на питання «Чи може платник податків після подання Податкової декларації з податку на прибуток підприємств з незаповненою інформацією про наявність прийнятого рішення про незастосування коригувань фінансового результату до оподаткування на усі різниці, визначені відповідно до положень розд. ІІІ Податкового кодексу України, використати право про незастосування коригувань фінансового результату до оподаткування шляхом подання уточнюючого розрахунку?» вони відповіли:

«Платник податку на прибуток може скористатися правом про незастосування коригувань фінансового результату до оподаткування на різниці, визначені розд. ІІІ Податкового кодексу України подавши уточнюючу Податкову декларацію з податку на прибуток підприємств, зазначивши в ній про прийняте рішення про незастосування коригувань фінансового результату до оподаткування».

 

Галина Морозовська, провідний експерт з оподаткування та бухгалтерського обліку компанії «Smile Бухгалтерія» http://nalogi.kiev.ua/blog/nalog-na-pribil/yak-proinformuvati-podatkovu-pro-nezastosuvannya-riznic-z-podatku-na-pributok/

 

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

Додати коментар

Клікніть, щоб прокоментувати

20 − 13 =

Наша розсилка

Випадкова цитата

Если вы тратите слишком много времени на размышления, вы никогда это не сделаете

Як проінформувати податкову про незастосування різниць з податку на прибуток

Час читання: 11 min
0

Поділитися з другом