Головна » Бухгалтеру » Консультації » Як зареєструватися в ЄСІТС (електронному суді)?
Консультації

Як зареєструватися в ЄСІТС (електронному суді)?

Поділіться з друзями - підтримайте проект

Print Friendly, PDF & Email

Нагадуємо, що для участі у господарському процесі (йдеться про судові спори з контрагентами, у т.ч. щодо укладення та виконання договорів, стягнення збитків у разі нереєстрації ПН/РК в ЄРПН, штрафних санкцій за порушення строків виконання грошових та інших зобов’язань тощо), треба зареєструватися в ЄСІТС. І граничний строк, коли це треба було зробити, визначено у Законі №3200 – до 18.10.2023 включно. 

Щодо спорів з контролюючими органами та оскарження їхніх рішень в адміністративних судах, то цей строк для юросіб приватної форми власності встановлено на трохи довший  проміжок часу – до 20.02.2024 включно.

При цьому ФОПи та фізособи реєструються в ЄСІТС добровільно, але у позовній заяві вони обов’язково повинні вказувати про наявність чи відсутність електронного кабінету в ЄСІТС.

Крок 1. Реєстрація в електронному кабінеті.

Загалом порядок реєстрації в електронному кабінеті доволі простий.

 1. Зайти на сторінку ЄСІС id.court.gov.ua.
 2. Скористатися файловим ключем у форматі: .jks, .pfx, .pk8, .zs2, .dat або авторизуватися з ID.gov.ua. Система дозволяє авторизуватися за допомогою токена, хмарного сховища, файлового носія або Дія.Підпис.
 3. Зайти в систему та виконати всі необідні дії для реєстрації – фізособа та ФОПи реєструються за допомогою ІПН, юрособа – за ЄДРПОУ.
 4. У процесі реєстрації ви можете зазначити, чи ви є фізособою, чи ФОПом. Надалі, якщо через електронний кабінет подаватиметься заява від фізособи або ФОПа, потрібно буде ставити про це відповідну позначку.

Крок 2. Створити заяву та подати її в електронному кабінеті.

Варто пам’ятати, що:

 • в електронному кабінеті є відповідні типи заяв, якими ви можете скористатися. Відповідно до обраного типу заяви система надає перелік лише тих судів, до яких таку заяву можна подати. Якщо в переліку судів немає потрібного вам суду, ймовірно, що ви обрали неправильний шаблон заяви або не той суд;
 • вам потрібно обрати суд (регіон суду), до якого ви плануєте звернутися, та спосіб подання заяви: «Особисто» або «Як представник (захисник)»;
 • далі ви можете скористатися кнопкою «Наступний крок» або за потреби повернутися до попереднього кроку, натиснувши кнопку «Повернутись»;
 • в електронному кабінеті ви можете внести відомості про свого представника (адвоката тощо) та надати йому доступ до вашого кабінету;
 • у більшості розділів електронного кабінету є відеоінструкції для полегшення розуміння всіх дій та правильного створення документів, їх надсилання та видалення.

Крок 3. Уважно вивчити всі розділи електронного кабінету і скористатися підказками та відеоінструкціями.

Пройдімося розділами, що є на сьогодні в електронному кабінеті системи ЄСІС.

 • У розділі «Повідомлення» ви будете бачити всі повідомлення, що надсилатимуться судами.
 • У розділі «Мої справи» відображатимуться ваші судові справи та справи, до яких вам надано доступ.
 • У розділі «Заяви» ви будете бачити створені вами заяви, а також можете створити власні заяви та скористатися переліком доступних в ЄСІС заяв.
 • У розділі «Документи сторін» буде відображено документи (позовні заяви), надіслані іншими сторонами судового процесу перед відправленням до суду – фактично ви отримаєте документи від ваших контрагентів та знатимете про подання проти вас позову.
 • У розділі «Довіреності» ви можете створювати, додавати та анульовувати довіреності.
 • У розділі «Відезв’язок» ви матимете можливість участі в судовому засіданні в режимі відеоконференції.
 • У розділі «Наявність кабінету» ви також можете з’ясувати наявність електронного кабінету у вашого контрагента/відповідача та надсилати йому копії документів, якщо цього вимагає процесуальний кодекс.
 • У розділі «Профіль користувача» ви можете через підрозділ «Мобільні пристрої» за допомогою QR-коду встановити мобільний застосунок «єСуд» на свій телефон та вчасно отримувати  повідомлення на своєму ґаджеті.

 

Що буде за нереєстрацію в Е-суді?

Штрафів за це не передбачено. Але негативні наслідки можуть бути. Про це субʼєктам господарювання постійно нагадують.

«До уваги учасників судового процесу! З 21 лютого 2024 року наявність електронного кабінету в ЄСІТС стане обов’язковою для всіх юридичних осіб приватної форми власності, які беруть участь у цивільних та адміністративних справах. Це передбачено перехідними положеннями Закону України №3200-IX.

За невиконання такого обов’язку суди зможуть застосовувати до відповідних юридичних осіб негативні процесуальні наслідки у вигляді залишення процесуального документа без руху, без розгляду або повернення. Тож закликаю всіх, хто буде зобов’язаний мати електронний кабінет в ЄСІТС, своєчасно його зареєструвати», – наголосив голова Комітету ВР з питань правової політики Денис Маслов.


Поділіться з друзями - підтримайте проект

Наша розсилка