Головна » Юристу » Юридичні консультації » За та проти реєстрації IT компанії в Естонії у 2022 році
Юридичні консультації

За та проти реєстрації IT компанії в Естонії у 2022 році

Поділіться з друзями - підтримайте проект

Print Friendly, PDF & Email

У першому кварталі 2021 року в Естонії діяло 1144 стартапи з оборотом 255 млн €. За цей період вони залучили 194 млн € інвестиції, що свідчить про високі темпи відновлення після Covid-19. У статті іт юристи Stalirov&Co розповіли чому власники бізнесу обирають Естонію і з якими питаннями звертаються під час фінансового консалтингу.

Скільки податків доведеться платити?

Розберемося з кожним податком окремо.

Податок на прибуток

Компанія сплатить 0% з прибутку, якщо використає його на розвиток бізнесу та подальші інвестиції. У разі розподілення прибутку у вигляді дивідендів, купівлі компанією власних акцій для підтримки їхньої ринкової ціни, зменшення капіталу, податок складатиме 20%. Наприклад, чистий прибуток компанії за рік склав 100 000 €. З них 50 000 € бізнес витратив на придбання техніки, серверів та оренду офісу. Тобто, компанія не вивела гроші з рахунків як дивіденди, а інвестувала у розвиток та інфраструктуру. Тому з цієї суми податок сплачувати не потрібно. Ще 50 000 € компанія вирішила розподілити як дивіденди між фаундерами. З цієї суми доведеться сплатити 20% податку.

Податок на роялті

Фізичній особі нерезиденту Естонії доведеться сплатити 10% з роялті платежу, що сплачується за користування інтелектуальною власністю. Наприклад, за ліцензіями на ПО.
До речі до нерезидентів відносять осіб, які:
• не мають місця проживання в Естонії;
• перебувають у державі менше 183 днів за останні 12 послідовних календарних місяців.
Якщо роялті отримує компанія, то податкове навантаження складатиме 20% у разі наступного розподілення такого прибутку.

Податок на дивіденди

Платником є компанія за ставкою 20%. Наведемо приклад. Компанія сплачує на користь фаундера 10 000 € дивідендів. Тоді податок складатиме 2 000 €. Дивіденди, що виплачуються на регулярній основі (довше 3-х років), обкладаються нижчою податковою ставкою – 14%. 

Утримання команди

Від суми винагороди IT-спеціаліста необхідно сплатити:
• 20% податку на доходи;
• 30% соціального податку;
• 0,8% внеску зі страхування від безробіття з роботодавця та 1,6% з працівника;
• 2% накопичувальної пенсії.
Здійснити підрахунки можна за допомогою калькулятора заробітної плати.

Податок на додану вартість (VAT)

Компанія зобов’язана отримати статус платника VAT, якщо оборот перевищує 40 000 € на початок календарного року. Однак платником VAT можна стати і добровільно. Ставка податку складатиме 0%, якщо IT-компанія надає послуги юридичним особам з ЄС з VAT номером, або юридичним та фізичним особам поза межами ЕС.

Які вимоги до засновників бізнесу та статутного капіталу?

Громадянин України може створити компанію в Естонії через e-резидентство з використанням онлайн-сервісу. Процес реєстрації відбувається повність віддалено без необхідності відвідувати державу. Після створення, компанія набуває статус резидента Естонії. 

Мінімальний розмір статутного капіталу — 2500 €. Директором може бути й громадянин України. 
Однак доведеться отримати юридичну адресу. Крім того, за тим, чи ведеться фактичний бізнес в Естонії, слідкуватимуть бухгалтери. Саме вони несуть відповідальність за виконання компанією вимог законодавства. У Естонської влади виникнуть сумніви, якщо:

• прибутковість або оборот бізнесу непропорційні порівняно з іншими компаніями-конкурентами, що працюють у тій же галузі (розробка ПО, маркетинг, реклама та інші);
• компанія часто змінює постачальників бухгалтерських послуг за нез’ясованих обставин;
• кількість співробітників компанії явно невиправдана з економічної точки зору та з урахуванням виду діяльності;
• компанія оплачує економічно необґрунтовані послуги особам, зареєстрованим на території з низькими податками або без податків;
• за результатами перевірки звітності виявлено ознаки незаконного присвоєння активів.

Які ще переваги відкриття компанії у Естонії?

Естонія надає можливість відкрити практично безподаткову компанію на території ЄС. Це держава із міцною репутацією, зручними умовами і прозорим законодавством. У Естонії відсутній чорний список офшорів, що нівелює ризики додаткового податкового навантаження. Крім того, IT-компанія може придбати нерухомість без додаткових податків. А також уникнути подвійного оподаткування, через існування більш ніж 50 договорів Естонії з іншими державами.

Реєстрація компаній за кордоном — це розповсюджена юридична послуга для IT бізнесу. Вже 6-й рік команда IT-юристів Stalirov&Co супроводжує IT-бізнес у Естонії і  відзначає мінімальний рівень бюрократії та швидкість реєстраційних дій. Одна з головних переваг — цифрова інфраструктура. Зареєструвати компанію, подати звітність, направляти запити і отримувати відповіді можна через Інтернет. До речі у рейтинзі держав за критерієм легкості ведення бізнесу Естонія займає 18 місце з 190 можливих.

У період економічної нестабільності та ризику военного конфлікту українські компанії змушені шукати нові юрисдикції, щоб співпрацювати із новими партнерами та інвесторами, підписувати контракти із замовниками з ЄС та США. Індекс S&P 500 втратив 10% за перші три тижні січня 2022 року, а Nasdaq понад 15%. Інвестори діляться думками, що навесні чи влітку 2022 року відбудеться економічна рецесія і багато стартапів її не переживуть. Тож правильним рішенням буде перечекати кризу у стабільній юрисдикції з помірним податковим навантаженням. Саме такою є Естонія. Якщо плануєте структурувати бізнес, час приймати рішення.

Автор:  Валерій Сталіров, CEO компанії IT-юристів Stalirov&Co


Поділіться з друзями - підтримайте проект
X