Головна » Бухгалтеру » Новини законодавства » Ініціативи законотворців » Життя без копійок: НБУ повідомив, що з 1 липня 2018 року застосовуватимуться правила заокруглення загальних сум готівкових розрахунків
Ініціативи законотворців

Життя без копійок: НБУ повідомив, що з 1 липня 2018 року застосовуватимуться правила заокруглення загальних сум готівкових розрахунків

Поділіться з друзями - підтримайте проект

Print Friendly, PDF & Email

Сьогодні, 14 березня, Нацбанк презентував нові обігові монети номінальною вартістю 1, 2, 5 та 10 гривень. 

Ці монети з часом замінять банкноти відповідних номіналів, що зараз перебувають в обігу.

Українці зможуть розраховуватися одночасно і новими монетами, і банкнотами відповідних номіналів, доки монети природно та поступово не замістять банкноти в обігу.

Під час презентації нових монет в Нацбанку повідомили, що вводитися в обіг нові обігові монети будуть поетапно:

  • перший етап – 27 квітня 2018 року будуть введені в обіг монети номінальною вартістю 1 і 2 гривні.
  • другий етап відбудеться пізніше, монети номінальною вартістю 5 і 10 гривні вводитимуться в обіг у 2019 – 2020 роках (точну дату Національний банк повідомить додатково).

Під час презентації в. о. Голови НБУ Яків Смолій також оголосив, що у рамках продовження політики оптимізації готівкового обігу з 1 липня 2018 року в Україні застосовуватимуться правила заокруглення загальних сум готівкових розрахунків.

Відповідні норми містяться у постанові НБУ “Про оптимізацію обігу монет дрібних номіналів”*, якою передбачається:

1)   Нацбанк припиняє карбувати монети номіналами 1, 2, 5 та 25 копійок. Водночас усі ці номінали розмінних монет і надалі залишатимуться в обігу. Проте у подальшому готівковий обіг не буде поповнюватися новими монетами зазначених номіналів.

2) Монети номіналами 1, 2, 5 та 25 копійок продовжуватимуть виконувати функцію засобу платежу (грошова одиниця України – гривня − і надалі дорівнюватиме 100 копійкам).

3) Для спрощення розрахунків встановлюватимуться правила заокруглення загальної суми покупки:

  • сума, що закінчується від 1 до 4 копійок, заокруглюється в сторону зменшення до найближчої суми, яка закінчується на 0 копійок;
  • сума, що закінчується від 5 до 9 копійок, заокруглюється в сторону збільшення до найближчої суми, яка закінчується на 0 копійок.

4) У разі наявності у покупця монет дрібних номіналів він і надалі може ними розраховуватися, а у разі наявності таких монет у продавця, він може видати покупцеві решту цими номіналами.

5) Під час безготівкових розрахунків заокруглення не здійснюватиметься.

6) Населення і надалі зможе використовувати розмінні монети дрібних номіналів, а торговельна мережа – встановлювати маркетингові ціни, які закінчуються на 99 коп.

Ціни від запровадження заокруглення не зміняться, а отже реалізація цієї ініціативи, на думку НБУ, не призведе до подорожчання товарів та послуг. Також запровадження правил заокруглення не матиме впливу на інфляцію як прямо, так і опосередковано, оскільки йдеться про правила заокруглення всіх товарів у чеку, а не про ціни на окремі товари.

Підсумовуючи ефект від оголошених рішень НБУ, в. о. Голови Нацбанку Яків Смолій зазначив: “Якщо екстраполювати ці рішення на сьогоднішню структуру готівки в обігу, з нього зникне майже 47% від загальної кількості монет в обігу – це понад вісім мільярдів монет дрібних номіналів. Водночас, більш ніж один мільярд банкнот буде замінено монетами. Тож середня кількість монет, що припадають на одного українця, скоротиться вдвічі, а банкнот в обігу стане на 40% менше. І цей ефект ми побачимо вже через два-три роки”.

*Текст постанови поки що не оприлюднений.


Поділіться з друзями - підтримайте проект
Мітки

Наша розсилка