Головна » Бухгалтеру » Консультації » Блокування реєстрації податкових накладних: відповіді від ДФСУ
Консультації

Блокування реєстрації податкових накладних: відповіді від ДФСУ

Поділіться з друзями - підтримайте проект

29 червня 2017 року у Києві відбувся семінар від ДФСУ, присвячений початку з 1 липня 2017 року зупинення реєстрації податкових накладних у ЄРПН. Наводимо відповіді податківців на десять найактуальнїших запитань.

Участь у семінарі взяли фахівці ДФС, понад 200 платників податків, серед яких були представники Українського союзу промисловців і підприємців, Асоціації платників податків України, Європейської Бізнес Асоціації, Американської торгівельної палати України, Громадської ради при ДФС та Верховної Ради України.

Бажаючих дізнатися про блокування реєстрації ПН/РК було багато, але не менш присутніх цікавили наслідки кібератаки.  

1. Що робити, якщо внаслідок кібератаки не вдалося відправити звітність до ДФС або зареєструвати податкову накладну чи розрахунок коригування до неї? 

За словами М. Продана, ДФС буде виходити з ініціативою до Мінфіну про незастосування будь-якої  відповідальності до платників, які несвоєчасно надіслали звітність або інші документи через кібератаку.

Підтверджує намір захистити бізнес від санкцій від імені Комітету з питань податкової та митної політики і Т.Острякова. За її словами, якщо питання не буде вирішено в листі ДФС чи Мінфіну, то комітет буде пропонувати Раді швидко розглянути відповідні зміни в ПКУ щодо не застосування санкцій.

2. Наслідком кібератаки стало пошкодження оргтехніки не тільки безпосередньо у платників ПДВ, а і у компаній, які надавали послуги з пересилання електронних документів до ДФС (звітності та податкових накладних). В деяких компанії від вірусу постраждали навіть електронні ключі, якими підписуються такі документи. І що робити?  

Якщо щодо санкцій податківці ще можуть щось вирішити,  щодо таких «технічних проблем» – ні. Вони лише можуть дати пораду скористатися можливостями електронного кабінету платників податків. А щодо пошкоджених електронних ключів – провести процедуру їх скасування та створення нових. І зберігати електронні ключі не на комп’ютері, а на флешці або окремому диску.

Але, що зараз важливо для постраждалих – це звернутись з заявою про вчинення злочину в Нацполіцію! 

Щоб зафіксувати факт, що Ваша компанія постраждала від вірусу і Ви не можете подати звітність чи зареєструвати податкову накладну, або не працює Ваш банк, щоб перерахувати податки.

Це потрібно, щоб потім мати докази відсутності Вашої вини в недотриманні строків реєстрації ПН і, відповідно, підстави для незастосування до Вас санкцій.

За словами Т.Острякової, за останні 3 доби в Нацполіцію вже звернулось більше півтори тисячі юридичних осіб, і саме це дає можливість і Кабміну, і ДФС, і ВРУ зрозуміти глибину проблеми. Тож, чим більше буде таких звернень, тим більше гарантій, що штрафні санкції застосовуватися не будуть.

3. Як буде зупинятися реєстрація податкових накладних та розрахунків коригування в ЄРПН? 

Незважаючи на очікування платників ПДВ, зупинка реєстрації ПН/РК все ж запрацює в реальному режимі з 1 липня 2017 року.

Коротко цей механізм виглядає так: спочатку надіслані до ЄРПН податкові накладні та розрахунки коригування, а також особи, які їх склали (в разі наявності достатнього реєстраційного ліміту), перевіряються на відповідність хоча б одній з 4-х ознак.

Якщо відповідність є, і ПН/РК складені без помилок, суми ліміту реєстрації достатньо, ПН/РК реєструються в  ЄРПН.

Якщо відповідності ознакам немає, то ПН/РК та особи, які їх склали, перевіряються на відповідність 2-м критеріям.

І якщо ПН/РК або платник ПДВ, що їх склав, підпадають хоча б під один з цих критеріїв, вони не реєструються, а обом сторонам – продавцю та покупцю – надсилається повідомлення про зупинення реєстрації цих документів.

Платник ПДВ, чиї ПН/РК зупинили, має право надати пояснення та документи, достатні для прийняття рішення про реєстрацію таких ПН/РК. Для цього в нього є 365 к.д. з наступного дня після дати виникнення ПЗ (на яку складається ПН/РК).

Комісія ДФСУ розглядає надані пояснення та  документи і приймає рішення про реєстрацію або відмову у реєстрації  – протягом 5 р.д., що настають за датою надання пояснень та документів.

4. Як впливатиме зупинення реєстрації на розмір реєстраційного ліміту? 

Про це розповіла Н. Калєніченко (директор департаменту обслуговування платників ДФСУ). За її словами, заблоковані ПН/РК на ліміт реєстрації не впливають (адже їх у ЄРПН ще немає). А ось якщо комісією було прийнято рішення про відновлення реєстрації ПН/РК, то відбувається перевірка, чи достатньо ліміту. І тільки якщо ліміту вистачає, ПН/РК реєструється в ЄРПН (а ліміт реєстрації, відповідно, зменшується).

5. Які наслідки такого зупинення реєстрації? 

Відсутність реєстрації ПН/РК означає неможливість для покупця скористатися податковим кредитом, який вони підтверджують. А для продавця відсутність зареєстрованого РК означатиме неможливість зменшення ПЗ з ПДВ (якщо такий РК складено із відємною сумою ПДВ).

Але: штрафи за несвоєчасну реєстрацію ПН/РК протягом строків, коли платник ПДВ має можливість відновити їх реєстрацію в ЄРПН (365 к.д. + 5 р.д. ) не застосовуються. Оскільки ПН/РК реєструються у день, коли комісія прийняла позитивне рішення про реєстрацію, для розрахунку фактичного строку, протягом була зареєстрована ПН/РК, береться період з дати їх складання по дату їх зупинення.

Якщо комісія ДФСУ прийняла рішення про відмову у реєстрації ПН/РК, такий документ залишається без реєстрації в ЄРПН, а розмір штрафу визначається в залежності від дати, коли таку ПН/РК треба було зареєструвати.

За сам факт зупинення ПН/РК для реєстрації штрафних санкцій не передбачено.

Щодо одного з критеріїв, за якими податкові накладні будуть блокуватися, – це відсутність ліцензій та дозволів, потрібних для здійснення господарської діяльності, за якою складено такі податкові накладні, питань майже немає. А ось щодо другого, який передбачає контроль за «вхідними» та «вихідними» податковими накладними питань безліч.

Цей критерій має три складові: 

  • обсяг постачання товару/послуги, зазначений у податковій накладній, у 1,5 раза більший за величину, що дорівнює залишку різниці обсягу постачання такого товару/послуг, зазначеного у податкових накладних / розрахунках коригування, зареєстрованих з 01 січня 2017 року в ЄРПН, та обсягу придбання на митній території України та/або ввезення на митну територію України відповідного товару, зазначеного з 01 січня 2017 року в отриманих податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих в ЄРПН, та митних деклараціях; 
  • переважання в такому залишку товарів з кодами згідно з УКТ ЗЕД, які визначаються ДФС (більше 75% загального такого залишку). До речі, перелік таких товарів ще досі не оприлюднено!; 
  • перевищення суми ПДВ у ПН поточного місяця над середньомісячною сумою ЄСВ та податків і зборів (крім ПДВ, сплаченої при ввезенні товарів на митну територію України), сплачених за останні 12 місяців.

 При одночасному виконанні всіх цих умов ПН/РК підлягає блокуванню.

6. Як визначатиметься обсяг постачання для виконання цього критерію? 

Він визначатиметься за кількістю товарів/послуг, рух яких контролюватиметься ДФСУ через коди у графі 3 податкової накладної та у графі 4 розрахунку коригування – на рівні перших 4 знаків.

Нагадаємо, що з 01 січня 2017 року такі коди (для товарів за УКТЗЕД, для послуг за ДКПП) є обов’язковим реквізитом будь-яких ПН/РК.

7. Як визначатиметься середньомісячна сума ЄСВ та податків і зборів, сплачена за останні 12 місяців? 

До уваги братимуться саме сплачені, а не нараховані суми. Але, на питання, чи буде враховано в обсязі сплачених податків суми ПДВ, сплачені у 2016 році на спецрахунки суб’єктами спецрежиму у сільському господарстві, відповідь була, що такі суми система не враховує.

8. Що робити, якщо ПН/РК заблокували? 

Для цього потрібно подати до органу ДФС, у якому ви перебуваєте на обліку, в електронному вигляді – інформацію (у формі таблиці), яка доводить, що відповідна господарська операція дійсно була, і копії документів, які її підтверджують.

Про це із зразком такої Таблиці від податківців ми писали тут

9. А що буде із товаровиробниками та особами, які надають послуги? 

Проблема полягає в тому, що в них завжди коди товарів/послуг у «вхідних» податкових накладних (на сировину) не співпадатимуть із кодами товарів/послуг, які надаються. То що ж, усі їх вихідні ПН/РК будуть блокуватися?

Податківці говорять, що так, будуть, але не всі.

Щоб реєстрацію ПН/РК було розблоковано, таким виробникам потрібно теж надати Таблицю і копії підтвердних документів (у зразку, посилання на який ми наводимо вище, як раз наводиться приклад, як скласти Таблицю в такій ситуації).

За правилами, така Таблиця і документи надсилаються до органу ДФС вже після  заблокування реєстрації ПН/РК. Але після того, як Комісія ДФСУ розгляне звернення від платника ПДВ і розблокує ПН/РК, інформація щодо товару/послуги, що на постійній основі постачається (виготовляється) таким платником, буде збережена в СЕА ПДВ і наступні ПН/РК із такими товарами/послугами вже не блокуватимуться!

У тих виробників, які вже отримували відповідне повідомлення до 1 липня 2017 року (про «умовне» блокування реєстрації ПН/РК є можливість подати Таблицю та копії документів на розгляд комісії ДФСУ за фактично зареєстрованими ПН/РК. Тобто, вирішити цю проблему до того, як їх ПН/РК почали насправді блокувати!

 10. Як багато ПН/РК блокуватиметься? Чи буде це масовим явищем?

Масового блокування реєстрації ПН/РК не очікується. Але якщо така кількість буде великою, і це спричинить проблеми для роботи бізнесу, критерії блокування реєстрації ПН/РК будуть переглядатися.

Для цього ДФСУ буде щокварталу інформувати Мінфін про проблеми в роботі системи моніторингу ПН/РК для їх усунення.

ДФС у Дніпропетровській області у листі від від 16.08.2017 р. №1616/ІПК/04-36-12-01-16 надала нові відповіді на питання платників податків

Незастосування штрафів за несвоєчасну реєстрацію ПН при її блокуванні

У разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН згідно з п. 201.16 ПКУ штрафні санкції, передбачені п. 120-1.1  ПКУ, не застосовуються на період зупинення такої реєстрації до прийняття рішення щодо відновлення реєстрації таких ПН/РК згідно з пп. 201.16.4 ПКУ. Тобто штрафні санкції не застосовуються на період зупинення до прийняття рішення суду про реєстрацію відповідної податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН, яке набрало законної сили.

Підтвердження реєстрації ПН в ЄРПН

Реєстрація в ЄРПН податкових накладних/розрахунків коригування, за якими комісією прийнято рішення про реєстрацію, підтверджується квитанцією про реєстрацію такої ПН та/або РК, яка надсилається платнику податку разом з відповідним рішенням комісії.

Така квитанція одночасно надсилається постачальнику (продавцю) та отримувачу (покупцю) – платнику податку.

Доля суми ліміту СЕА ПДВ для реєстрації заблокованих ПН

Перебіг строків реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН переривається на період їх зупинення та штрафні санкції, передбачені п. 120-1.1 ПКУ, не застосовуються до дня настання однієї із таких подій:

  • прийнято рішення про реєстрацію ПН/РК в ЄРПН;
  • набрало законної сили рішення суду про реєстрацію відповідної ПН/РК в ЄРПН. При цьому, якщо при одній із вищевказаних подій у платника в системі електронного адміністрування сума, визначена відповідно до п. 200-1.3 ПКУ, є меншою ніж сума податку в податковій накладній/розрахунку коригування, що була зупинена, то платник зобов’язаний перерахувати потрібну суму коштів із свого поточного рахунку на свій рахунок в СЕА ПДВ. Тобто враховуючи, що перебіг строку реєстрації переривається на період зупинення реєстрації ПН/РК в ЄРПН та відновлюється з дня припинення процедури зупинення їх реєстрації, платник повинен забезпечити потрібну суму ліміту в СЕА на момент прийняття будь-якого рішення (комісії ДФСУ, за результатами апеляційного або судового розгляду) про їх реєстрацію для упередження порушення строків такої реєстрації.

 

Відображення ПЗ з ПДВ у декларації та в обліку по заблокованим ПН

Відповідно до ст. 187 ПКУ на дату виникнення податкових зобов’язань платник податку зобов’язаний скласти податкову накладну на кожне повне або часткове постачання товарів/послуг, або на попередню оплату.

Відповідно до п. 44.1 ПКУ для цілей оподаткування платники податків зобов’язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов’язаних з визначенням об’єктів оподаткування та/або податкових зобов’язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов’язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством.

Відсутність факту реєстрації платником податку – продавцем товарів/послуг податкових накладних в ЄРПН не дає права покупцю на включення сум ПДВ до податкового кредиту та не звільняє продавця від обов’язку включення суми ПДВ, вказаної в податковій накладній, до суми податкових зобов’язань за відповідний звітний період.

Отже, факт зупинення реєстрації ПН/РК у ЄРПН не спростовує здійснення платником господарських операцій і відповідно дати виникнення саме першої події (постачання товарів/послуг, або отримання коштів), що підтверджується первинними документами, на підставі яких складається податкова накладна/розрахунок коригування.

Крім того, виявлення розбіжностей даних податкової декларації та даних ЄРПН є підставою для проведення контролюючими органами документальної позапланової виїзної перевірки продавця та у відповідних випадках покупця товарів/послуг.

Потреба коригувати облік у разі відмови податківців у реєстрації заблокованих ПН

Якщо рішенням комісії ДФСУ платнику відмовлено в реєстрації ПН/РК в ЄРПН, таке рішення ним може бути оскаржене в адміністративному порядку, визначеному п. 56.23 ПКУ, або в судовому порядку з урахуванням строків давності, визначених ст. 102 ПКУ у відповідності до п. 56.18  ПКУ.

При цьому коригування податкової та бухгалтерської звітності не проводиться, оскільки факт зупинення реєстрації ПН/РК у ЄРПН не спростовує здійснення платником господарських операцій і дати виникнення першої події, що підтверджується первинними документами, ведення яких передбачено законодавством.

Також у коментованому листі податківці вказали, що на період призупинення реєстрації ПН не застосовуються штрафи за їх несвоєчасну реєстрацію.

Також податківці нагадали, що у постачальника є можливість зареєструвати заблоковані ПН  протягом 365 к.д. з дати подання на реєстрацію.


Поділіться з друзями - підтримайте проект

Наша розсилка

Події

вересень, 2021

X