Головна » Для відпочинку » Це цікаво » Детенізація бізнесу: думки в голос заступника Міністра
Це цікаво

Детенізація бізнесу: думки в голос заступника Міністра

Поділіться з друзями - підтримайте проект

Print Friendly, PDF & Email
Не вдалося мені відійти від теми РРО і ФОПів, доведеться продовжувати. Ну ОК. Сконцентрую свою позицію.
Малюнок – вже був, я його зробив на початку грудня, після числених зустрічей з підприємцями, в тому числі – протестувальниками, ще до того, як Мінекономіки розробило, Президент вніс, а Рада прийняла 1017-ІХ (без всякої скромності в черговий раз напишу, що я пишаюсь цим текстом).
Тож, проблеми детінізації, текстом.
 
1. “Повна тінь”. Я б сказав – “чорна діра”.
 
Ведення господарської діяльності взагалі без реєстрації, без всяких обліків, ну про чеки я просто помовчу.
Інтернет – переповнений цією чорнухою. Механізмів виявляти, чистити, займатись – десятки і сотні варіантів, “контрольована закупівля” – головний.
Не робиться нічого, не розробляється нічого.
Ярко було на антикорупційному комітеті.
Депутати: “Вже спирт продається спокійно в Інтернеті каністрами, чому ви цим не займаєтесь, це ж падакциз, це ж просто явний злочин?”
Податкова: “У нас немає повноважень, у нас 400 касовиків сидять, дайте, дайте нам вийти на перевірки до зареєстрованого білого бізнесу, чеки поперевіряти, журнали і книги всякі, ну дайте поштрафувати! А оце все чорне – ми не бачимо, ми не вміємо, ми нещасні, у нас немає повноважень, це має робити Нацполіція!”
Нацполіція: “А ми що? А ми до чого? Нам якщо хтось заяву напише, і якщо будуть підстави, то може ми тоді поворухнемося”.
Депутати: “Ну так що ж робити?”
Податкова: “Пустіть нас на перевірки до чесного бізнесу, ну дайте нам нарешті познімати данину, ми тут зовсім вже нещасні, нас 400 касовиків-видатних фахівців, ну пустіть нас до підприємців, пощипати їх!”
Вам – подобається підхід? Мені – не подобається.
Я вважаю правильним з цих 400 штатних одиниць (не впевнений, що з цих людей) сформувати спецпідрозділ (і 400 там точно не треба), дати їм в руки всі потрібні повноваження по виявленню і притягненню до відповідальності чорного бізнесу. Незареєстрованого. Такого, що взагалі не платить податки. А не того, що не під тим кутом підклеїв чек.
Можна таке зробити? Якщо депутати дадуть необхідне законодавство, а у контролерів буде воля працювати? Да легко.
 
2. Окрема тема, яка дуже тісно пов’язана з першою. “Кришування”. Дахи.
 
По відгукам підприємців, головні “збирачи ясаку/данини” – дільничні поліцейські, навіть не податківці. Регулярна щомісячна данина, “платиш – і у тебе все буде нормально”.
Я б посилив відповідальність, звільняв і саджав за самі дрібні хабарі. За 100 гривень. За 500. І забезпечив би дієвий захист скаржнику, бо підприємці бояться, “я його здам, а його колеги мене зжеруть”.
Кришування, це – проблема? Так, це проблема, якою накрито все. Можна з цим щось робити? Можна і потрібно. Робиться? Ні, нічого не робиться.
 
3. Подрібнення.
 
Ну ОК, з понеділка чи з нового року, уявімо, квазіФОПи великої мережі почали бити чеки від себе, від ФОПів.
“Смартфон Сяомі, 1 штука, 5900 грн, без ПДВ, ФН123455678, ІНН 9876543210, ФОП Цитрусенко Аллоша Спортлайфович, дата, цифровий підпис”.
І що ся стало? Побороли прямо подрібнення, рррраз – і немає?
Чи для того, щоб побороти це подрібнення, треба не чек, а зміни до законодавства, які б забороняли міняти штатних працівників на ФОПів, і здійснювати таку торговельну діяльність великих магазинів і мереж через ФОПів. Хтось за весь час детінізації (півтора роки) написав хоч ескізно таке законодавство? Ні.
Вся енергія – це “ми наставимо РРО, і будемо перевіряти облік”, плюс “пустіть на с на перевірки, ми давно не перевіряли якою ниткою книга обліку прошнурована, у нас дітки голодні, касовики – теж люди”.
До речі, про облік. В Законі – “у встановленому порядку”. Ніякого “встановленого порядку” для єдинщиків – не існує. Єдинщик НЕ веде облік ніякий. Красиві розказні про “та ведіть в тетрадках” – це було б смішно, але насправді дуже страшно, з огляду на те, як податкова викручує і трактує “під себе” будь яку норму законодавства (тут, щоб два рази не вставати, я ще раз напишу, що вважаю необхідним забрати у податкової право будь якого “тлумачення” і “консультування” – мають виключно виконувати законодавство, а не трактувати).
 
4. Контрабанда.
 
Ну да, я згоден з тезисом, що треба боротися і на кордоні (немає боротьби, є балаканина), і з кількома надпотужними контрабандними майданчиками (нічого, “ми не бачимо”, насправді -під дахами все), і всередині країни.
Так, всередині країни має бути неможливо продати контрабанду. У нас з 2017 року для смартфонів, планшетів, електроніки – вже прийняті всі закони. Має бути чек на все. Фіскальний. Ви багато чеків отримуєте? Я – майже не отримую.
Це когось хвилює, хтось робить щось? Ні.
“Ми приходимо на перевірку, виписуємо перший штраф, а потім приходимо, а там в мережі вже зовсім інший ФОП, ми не можемо нічого зробити, а зараз взагалі складно, пустіть, ну пустіть нас на перевірки, нам треба на перевірки, нас тут 400 сидять, нам треба годуватись, ну пустіть нас до білого бізнесу, який не мутить, ми у них поковиряємось в книгах яких небудь, наштрафуємо-порішаємо”.
І все це – з серьозним таким виглядом. “Ми не можемо нічого зробити з чорним бізнесом, ми не можемо нічого зробити з контрабандистами, ми не можемо нічого зробити з подрібнювачами, але ви нас пустіть на перевірки до тих, хто намагається працювати чесно, давайте ми і їх загнобимо”.
 
PS. За статистикою ДПС, поки касовики не ходили на перевірки – доходи Держбюджету значно зросли. За відгуками підприємців – “мені тепер не треба данину платити касовикам, у мене більше грошей залишається, тому і податки більші”. Прекрасна інформація.
 

 

КП України

Ігор Дядюра


Поділіться з друзями - підтримайте проект
Мітки