Головна » Бухгалтеру » Консультації » І знову про колективний договір…
Консультації

І знову про колективний договір…

Поділіться з друзями - підтримайте проект

Сьогодні, перечитуючи запитання та відповіді в одній із «Бухгалтерських» посиденьках в одній із соцмереж, натикнулися на цікаве запитання, котре викликало не аби який інтерес у бухгалтерської громади.

Так ось питання у необхідності обов’язкового укладення колективного договору роботодавця із трудовим колективом, при чому не зважаючи на чисельність останнього. Трудовий колектив теж може бути різним від однієї особи до сотень робітників. 

Так ось «бонзи» бухгалтерії казали, що це є обов’зковою необхідністю, давали ссилки на статті Управлінь держпраці, описуючи власні приклади з життя. ми вирішили розібратися в даному питанні та уважно вивчити юридичну сторону питання.

Колективний договір: буква закону

Ст.2 Закону 3356 говорить:

Колективний договір укладається на підприємствах, в установах, організаціях (далі — підприємства) незалежно від форм власності і господарювання, які використовують найману працю і мають право юридичної особи. 

Колективний договір може укладатися в структурних підрозділах підприємства в межах компетенції цих підрозділів.

Як видно в законі не має ані слова про обов’язок, як, наприклад, публікує Управління Держпраці у Кіровоградській області. Ідемо далі, гортаючи закон.

Звертаємо увагу на ст. 17 КЗпП, згідно з якою, на новоствореному підприємстві, в установі, організації колективний договір укладається за ініціативою однієї із сторін у тримісячний строк після реєстрації підприємства, установи, організації, якщо законодавством передбачено реєстрацію, або після рішення про заснування підприємства, установи, організації, якщо не передбачено їх реєстрацію. Отже, оскільки сторонами колективного договору є роботодавець і трудовий колектив підприємства, а сам колективний договір може бути укладено за ініціативою будь-якої сторони, то за відсутності такої ініціативи з боку трудового колективу підприємства роботодавця не можна притягнути до відповідальності за відсутність колективного договору — адже жоден нормативний акт не покладає на нього обов’язок ініціювати укладення цього договору. Роботодавців чи інших посадових осіб підприємства можна притягнути до відповідальності тільки в разі їх ухилення від участі в переговорах щодо укладення, зміни або доповнення колективного договору (якщо такі переговори були ініційовані) за ст. 411  КУпАП, порушення чи невиконання зобов’язань щодо колективного договору за ст. 422 КУпАП чи ненадання ними інформації, необхідної для ведення колективних переговорів і здійснення контролю за виконанням колективних договорів згідно зі ст. 43КУпАП. 

Зразу зробимо застереження на те, що інспектори з праці вимагають наявність колективних договорів, проте якщо у вас на підприємстві колдоговору не має, а ви вже знаєте про прийдешню перевірку, то кидатися у крайнощі і терміново його укладати не потрібно. Порушень у цьому, на нашу думку, не має.

Більш детальну інформацію про перевірки Держпраці, а також штрафи за порушення законодавста в цій сфері читайте тут і тут. За цим та цим посиланням ви знайдете всю інформацію про укладання трудового договору та його зразок

Если вы нашли ошибку, пожалуйста, выделите фрагмент текста и нажмите Ctrl+Enter.


Поділіться з друзями - підтримайте проект

Додати коментар

Клікніть, щоб прокоментувати

один × один =

Этот сайт использует Akismet для борьбы со спамом. Узнайте как обрабатываются ваши данные комментариев.

Пошук від Google

Наша розсилка

Опрос

Заинтересовали бы вас курсы по управлению финансами в ODOO?

Если вы хотите записаться в ближайшую группу подайте заявку заполнив форму https://forms.gle/atPAScYjWXub1ePx6

Мудра думка

Непрерывная учеба — минимальное требование для достижения успеха в любой области

— Денис Уэйтли

Ми в Instagram

Сообщить об опечатке

Текст, который будет отправлен нашим редакторам: