Головна » Для завантаження » Нормативка » Нормативна база бухгалтера » Лист ДФС від 25.01.2016 № 803/К/99-99-17-03-03-14
Нормативна база бухгалтера

Лист ДФС від 25.01.2016 № 803/К/99-99-17-03-03-14

Поділіться з друзями - підтримайте проект

Print Friendly, PDF & Email

Державна фіскальна служба Україна, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України  (далі – Кодекс), розглянула звернення …. щодо оподаткування доходів, отриманих фізичною особою від продажу нерухомості, та в межах компетенції повідомляє таке.

Відносини, які виникають у сфері справляння податків і зборів в Україні регулюються  Кодексом.

Порядок оподаткування доходів фізичних осіб регламентується розділом IV Кодексу.

Відповідно до п.п. 163.1.2 п. 163.2 ст. 163 Кодексу платниками податку на доходи фізичних осіб є, зокрема, фізична особа – резидент, яка отримує доходи  з джерела їх походження в Україні.

При цьому відповідно до п.п. 164.2.4 п. 164.2 ст. 164 Кодексу до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку включається частина доходів від операцій з майном, розмір якої визначається згідно з положеннями ст. 172 Кодексу.

Відповідно до п. 172.1 ст. 172 Кодексу дохід, отриманий платником податку від продажу (обміну) не частіше одного разу протягом звітного податкового року житлового будинку, квартири або їх частини, кімнати, садового (дачного) будинку (включаючи земельну ділянку, на якій розташовані такі об’єкти, а також господарсько-побутові споруди та будівлі, розташовані на такій земельній ділянці), а також земельної ділянки, що не перевищує норми безоплатної передачі, визначеної ст. 121 Земельного кодексу України залежно від її призначення, та за умови перебування такого майна у власності платника податку понад три роки, не оподатковується.

Умова щодо перебування такого майна у власності платника податку понад три роки не розповсюджується на майно, отримане таким платником у спадщину.

Згідно із ст. 121 Земельного кодексу України громадяни України мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності в таких розмірах, зокрема

     для ведення особистого селянського господарства – не більше 2,0 га;

     для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) у селах – не більше 0,25 га,  в селищах – не більше 0,15 га, в містах – не більше 0,10 гектара.

Згідно з п. 172.2 ст. 172 Кодексу дохід, отриманий платником податку від продажу протягом звітного податкового року більш як одного з об’єктів нерухомості, зазначених у п. 172.1 цієї статті, або від продажу об’єкта нерухомості, не зазначеного в цьому пункті, підлягає оподаткуванню за ставкою 5 відс., визначеною п. 167.2 ст. 167 Кодексу.

Дохід від продажу об’єкта нерухомості визначається виходячи з ціни, зазначеної в договорі купівлі-продажу, але не нижче оціночної вартості такого об’єкта, розрахованої органом, уповноваженим здійснювати таку оцінку відповідно до закону (п. 172.3 ст. 172 Кодексу).

      Крім того, п. 16¹ підрозділу 10 розділу ХХ Перехідних положень Кодексу передбачено, що тимчасово, до набрання чинності рішенням Верховної Ради України про завершення реформи Збройних Сил України, встановлюється військовий збір (далі – збір).

       Відповідно до п.п. 1.1 п. 16¹ підрозділу 10 розділу XX Кодексу платниками збору є особи, визначені п. 162.1 ст. 162 Кодексу, зокрема фізична особа – резидент.

Об’єктом оподаткування збором є доходи, визначені ст. 163 Кодексу (п.п. 1.2 п. 161 підрозділу 10 розділу ХХ Кодексу), зокрема, загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід.

       Згідно з п. 163.1 ст. 163 Кодексу об’єктом оподаткування резидента є загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід, до якого відповідно до п.п. 164.2.4 п. 164.2 ст. 164 Кодексу включається частина доходу від операцій з нерухомим майном, розмір якого визначається згідно з положеннями  ст. 172 Кодексу.

       Разом з п.п. 1.7 п. 161 підрозділу 10 розділу ХХ Кодексу звільняються від оподаткування збором доходи, що згідно з розділом IV Кодексу не включаються до загального оподатковуваного доходу фізичних осіб (не підлягають оподаткуванню, оподатковуються за нульовою ставкою).

       Ставка збору становить 1,5 відс. об’єкта оподаткування, визначеного п.п. 1.2 п. 16¹ підрозділу 10 розділу XX Кодексу (п.п. 1.3 п. 16¹ підрозділу 10 розділу XX Кодексу).

Нарахування, утримання та сплата (перерахування) збору до бюджету здійснюються у порядку, встановленому ст. 168 Кодексу (п.п. 1.4 п. 16¹ підрозділу 10 розділу XX Кодексу).

Враховуючи зазначене, дохід, отриманий Вами від продажу протягом звітного податкового року одного з об’єктів нерухомості (частини будинку або  частини земельної ділянки), одержаних у спадщину, не оподатковується податком на доходи фізичних осіб та збором. При цьому розмір земельної ділянки не повинен перевищувати норми безоплатної передачі, визначеної ст.121 Земельного кодексу України залежно від її призначення.

       Продаж у цьому ж звітному податковому році інших із зазначених Вами об’єктів слід розглядати як другий та наступний із застосуванням ставок податку на доходи фізичних осіб 5 відс. та збору 1,5 відсотки.

Фізична особа, яка продає такі об’єкти, самостійно визначає їх черговість.

З повагою

Голова                                                                                                   Р.М. Насіров

1 Переглядів

Поділіться з друзями - підтримайте проект

Наша розсилка

X