Головна » Юристу » Юридичні консультації » Недоїмка з ЄСВ та списання для ФОП
Юридичні консультації

Недоїмка з ЄСВ та списання для ФОП

Поділіться з друзями - підтримайте проект

Print Friendly, PDF & Email

Чимала кількість фізичних осіб-підприємців (ФОП) зареєстрованих у Донецькій, Луганській областях з 2014 року, не контрольованій Україною, знаходяться в правовому, податкову анабіозі: бо податкова та пенсійний фонд їх бачить, проте ті, фактично жодної діяльності не здійснюють, не звітують, податків не сплачують, адже так не перереєструвалися в іншій податковій, на підконтрольній території.

Отож складається ситуація, коли  у ФОПа платника єдиного податку третьої групи,  обліковується недоїмка з ЄСВ ще з 2014 року, проте чи то вимога податкову взагалі не надсилає, бо юридичне місцезнаходження ФОПа – Донецьк, Горлівка, тощо, чи то надсилається невідомо куди. При цьому статусу платника єдиного податку не позбавляють, бо єдиний податок сплачується з обороту.

Як тільки ФОП з непідконтрольної території перереєструється на підконтрольну територію, відразу податкова надішле вимогу про недоїмку, тому ФОПу ще треба подувати перед тим, ніж змінити свою податкову адресу. 

  1. Звільнення від ЄСВ не є скасуванням обов’язку

Положення ЗУ «Про ЄСВ» передбачали, що звільняються від виконання платники єдиного внеску (зокрема, ФОПи єдинники) від своїх обов’язків щодо сплати ЄСВ на період з 14.04.2014 до закінчення АТО, військового чи надзвичайного стану (п. 9-3 / п. 9-4 Розділу VIII Прикінцевих та перехідних положень ЗУ «Про ЄСВ»).

Судова практика пішла шляхом: «звільнення від виконання обов’язку» не означає «скасовує обов’язок», тобто сплатити ЄСВ доведеться, починаючи з 2014 року тоді, коли закінчиться  АТО… 

Для прикладу, Постанова ВС  від 12.04.2022 у справі за №  360/286/21: стосовно посилань позивача, що до спірної вимоги увійшов борг (недоїмка), яка утворилася під час дії  пункту 9-4 розділу «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 2464, Суд звертає увагу на те, що абзац третій пункту 9-4 розділу VIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 2464 звільняв платника від відповідальності, штрафних та фінансових санкцій, передбачених цим Законом, але не скасовував повністю обов`язків платника єдиного внеску (висновок Верховного Суду у справі № 812/292/18 від 30 березня 2018 року).

Своєю чергою, ця норма про «звільнення від виконання обов’язку» діяла до лютого 2020 року (тоді її скасували/вилучили), тобто після лютого 2020 року платити доведеться платити на загальних підставах. 

  1. Списати недоїмку можна через строки давності, але не все

Загалом, списати недоїмку з ЄСВ внаслідок спливу строку давності не можна (див. п. 16 ст. 25 ЗУ «ЄСВ» строк давності щодо нарахування, застосування та стягнення сум недоїмки, штрафів та нарахованої пені не застосовується.

ПРОТЕ норма «про звільнення від обов’язку щодо сплати» передбачала також, що недоїмка, що виникла у платників єдиного внеску, які перебувають на обліку в органах доходів і зборів, розташованих на території населених пунктів, визначених переліком, зазначеним у статті 2 Закону України “Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції” де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України “Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року “Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України” від 14 квітня 2014 року № 405/2014, визнається безнадійною та підлягає списанню в порядку, передбаченому Податковим кодексом України для списання безнадійного податкового боргу.

Виходить, що процедура списання недоїмки з ЄСВ була аналогічною списанню податкового боргу і вона діяла з 2014 року по лютий 2020 року, це означає, що списанню підлягає недоїмка з ЄСВ за 2014, 2015, 2016, 2017 рік (частково, бо з березня 2020 року зупинені строки через карантин).

Однак вітчизняна податкова не квапиться списувати навіть недоїмку з ЄСВ з 2014 року по 2017 рік, хоча подібні речі мають відбуватися без будь-якої заяви платника, тому знову-таки доведеться розштовхувати податкову заявами, вимогами, скаргами.

  1. ЄСВ списується через форс-мажор, але якщо недоїмка стосується періоду до лютого 2020 року

Натомість для списання недоїмки з ЄСВ з 2017 р. (або ж 2014, якщо варіант зі строком давності не до вподоби) по лютий 2020 р. ФОПу слід отримати в ТПП України/регіональній ТПП сертифікат про форс-мажор.

Після отримання сертифікату доведеться знову пройти пекельне податкове коло, подавши заяву про списання до податкової.

Після 2020 року списати недоїмку через форс-мажор вже спірно, бо прямої норми положення ЗУ «Про ЄСВ» не містять, а порядок списання як для податків щодо ЄСВ не діє.

Євген ВЛАСОВ

Податковий адвокат АБ «Власова Вектор»


Поділіться з друзями - підтримайте проект