Головна » Бухгалтеру » Бухгалтерський облік » Облік витрат на участь у тендері
Бухгалтерський облік Податковий облік

Облік витрат на участь у тендері

Поділіться з друзями - підтримайте проект

Print Friendly, PDF & Email

Приклад: Підприємство бере участь у тендері на продаж власної продукції — будівельних конструкцій. Для цього були понесені такі витрати:
— сплачено юрфірмі за послуги з отримання довідки про несудимість директора — 400 грн;
— сплачено банку за видачу довідки про наявність відкритих рахунків — 100 грн;
— оплачено банківську гарантію — 6000 грн;
— сплачено за участь у тендері організатору тендера — 7200 грн, у т. ч. ПДВ — 1200 грн.
Задачі: Як обліковувати всі ці витрати? Чи є плата за послуги з отримання довідки про несудимість додатковим благом директора?

Довідка про несудимість директора

Законом №922 визначено поняття тендер (торги), а також чітко прописані процедури подання документів які учасник подає замовнику відповідно до вимог тендерної документації (п. 30 ч. 1 ст. 1 Закону №922).

Замовник тендера зобов’язаний відхилити тендерну пропозицію учасника в разі, якщо службова (посадова) особа учасника, яка підписала тендерну пропозицію, була засуджена за злочин, вчинений з корисливих мотивів, і судимість з неї не знято або не погашено у встановленому законом порядку (п. 6 ч. 1 ст. 17 Закону №922).

В зв’язку із цим, до складу документів, що подаються разом з тендерною пропозицією,включено подання довідки про відсутність судимості. Ця довідка засвідчує, що фізособа не притягувалась до кримінальної відповідальності за злочини, не має непогашеної судимості, не перебуває в розшуку на день отримання довідки. Такі довідки видають Департамент інформаційних технологій МВС та територіальні сервісні центри МВС безоплатно у строк до 30 к. д. з дня надходження запиту про її видачу (п. 18 Порядку №1256).

Крім того, є пропозиції від суб’єктів господарювання, які надають консультації та послуги з отримання довідки про несудимість, але вже за плату. При цьому такі СГ отримують довідки у більш короткі строки, ніж 30 к. д. Чи буде оплата таких послуг додатковим благом директора, якщо є безкоштовна альтернатива — самостійне отримання довідки? – Безумовно, що ні. Пояснимо чому.

  1. ця довідка потрібна не особисто директору, як фізособі в особистих цілях, а підприємству як юридичній особі — для підтвердження повноважень його представника (про що свідчитиме мета запиту, яка зазначається у документах на отримання довідки).
  2. якщо строк подання тендерної пропозиції менший ніж 30 к. д. або з інших, об’єктивних причин підприємство не може чекати 30 к. д., іншого виходу не залишається, як замовляти платну послугу з видачі довідки.

У визначенні додаткового блага в пп. 14.1.47 ПКУ чітко зазначено, що воно не пов’язане з виконанням обов’язків трудового найму. В даному випадку довідка потрібна для виконання безпосередньо трудових функцій директора як представника підприємства.

А під вимоги пп. 164.2.17 ПКУ, отримання довідки про несудимість взагалі підтягнути не можливо. Тому, вартість послуг з видачі довідки не може бути додатковим благом директора, вона не оподатковується ПДФО та військовим збором. I точно не нараховується ЄСВ, адже це не інші заохочувальні та компенсаційні виплати застрахованої особи.

В бухобліку вартість отримання такої довідки списується на рахунок 93 «Витрати на збут».

Довідка від банку про наявність відкритих рахунків

Зазвичай витрати на оплату послуг банку відносяться до складу адміністративних витрат (однойменний рахунок 92). Але в даному випадку, оскільки мета видачі довідки чітко визначена, її вартість доцільніше списати на ту саму статтю витрат на збут на рахунку 93, що й інші витрати на участь у тендері.

Банківська гарантія

Банківська гарантія — це письмове зобов’язання банка виплатити грошове відшкодування в разі настання обставин, прописаних в документі при випуску гарантії. Як правило, для участі у тендері банки надають електронні тендерні гарантії. Отже, витрати на оплату банківської гарантії — це фінансові витрати, і їх обліковують на субрахунку 952 «Iнші фінансові витрати».

Плата за участь у тендері

Плата за участь у тендері, обліковується як послуга сторонньої організації. У цьому випадку витрати на оплату таких послуг відносять до витрат на збут.

ПДВ у складі вартості послуг організатора тендера

У випадку, коли участь підприємства у тендері не є законодавчо встановленим обов’язком, а визначається ним самостійно та на добровільних засадах, то послуги з організації такого тендера не звільняються від ПДВ на підставі пп. 197.1.18 ПКУ. Про оподаткування ПДВ послуг з організації тендера, податківці повідомляли у листі ДФСУ від 06.10.2016 р. №21765/6/99-99-15-03-02-15.

Коли участь у тендері пов’язана з операціями продажу продукції, які не є об’єктом оподаткування або звільнені від ПДВ, то сплачена сума податку буде враховуватись у складі податкового кредиту, але не пізніше останнього дня звітного періоду слід буде нарахувати податкові зобов’язання за п. 198.5 ПКУ.

Витрати на участь у тендері включаються до розрахунку фінрезультату з метою оподаткування податком на прибуток відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності (пп. 134.1.1 ПКУ). Коригувань фінрезультату з метою оподаткування для цих витрат не передбачено.

Облік витрат на участь у тендері за умовами Прикладу показано в таблиці.

Таблиця

Облік витрат на участь у тендері


з/п
Зміст господарської операції Бухгалтерський облік Сума, грн
Д-т К-т
1. Сплачено юридичній фірмі за довідку про несудимість директора, без ПДВ 371 311 400,00
2. Отримано довідку та списано її вартість на витрати 93 631 400,00
3. Взаємозалік заборгованостей 631 371 400,00
4. Оплачено вартість довідки про наявність відкритих рахунків банку 93 311 120,00
5. Оплачено банківську гарантію 952 311 6000,00
6. Сплачено за участь у тендері 371 311 7200,00
7. Податковий кредит з ПДВ (перша подія — оплата) 641/ПДВ 644 1200,00
8. Отримано акт наданих послуг щодо участі у тендері 93 631 6000,00
9. Податковий кредит з ПДВ (друга подія — отримання послуг) 644 631 1200,00
10. Взаємозалік заборгованостей 631 371 7200,00

 


Поділіться з друзями - підтримайте проект

Наша розсилка