Головна » Для відпочинку » Це цікаво » Онлайн перепис, прописка, пенсія, голосування – амбітні плани! А чи здійсняться?
Це цікаво

Онлайн перепис, прописка, пенсія, голосування – амбітні плани! А чи здійсняться?

Поділіться з друзями - підтримайте проект

Print Friendly, PDF & Email

Велике інтерв’ю ВВС Міністра цифрової трансформації Михайла Федорова. 
Багато та змістовно, але новинки вражають: перепис онлайн та голосування – це дуже інноваційно!

ВВС: Щодо перепису населення. Ви анонсували співробітництво з Apple. Як саме це будуть реалізувати? Будуть люди ходити по будинках з планшетами і збирати інформацію?

Михайло Федоров: Ми зараз працюємо, робимо аудит попередньої стратегії, робимо аудит Служби статистики, як вона працює та функціонує, щоб дані збиралися в режимі реального часу, максимально об’єктивні. До кінця року в нас буде чітка стратегія щодо перепису і трансформації Служби статистики.

Початковий етап – верифікація даних в усіх базових реєстрах для того, щоб отримати якісні дані, і для того, щоб прибрати дублі з реєстрів, а реєстри між собою якісно обмінювалися інформацією, а демографічний реєстр був базовим реєстром для всіх інших. Це дасть змогу зрозуміти реальну ситуацію – скільки людей в країні.

Другий етап – це онлайн-раунд, у вас (кожного громадянина. – Ред.) буде змога зареєструватися на порталі. Та інформація, яка може підтягнутися з реєстрів, вона вже буде підтягнута, щоб ви її наново не заповнювали. Та інформація, якої буде не вистачати, – ви зможете її додати.

Третій етап – переписники офлайн комунікують і ходять по домівках. Але це для тих, хто не переписався онлайн. Зараз не буду деталізувати, тому що ми над цим ще працюємо. Кількість переписників буде набагато меншою за рахунок активного онлайн-раунду.

ВВС: Тобто тих, кого не порахують онлайн, порахують офлайн?

Михайло Федоров: Так.

ВВС: Скільки це коштуватиме?

Михайло Федоров: Подивимося, але в рази менше, ніж до цього планувалося. А планувалося 5-6 млрд грн. Буде набагато дешевше. Ми вже зекономили за рахунок здешевшання технологій, з якими будуть ходити переписники – планшети, смартфони. Ми бачимо, як зекономити на розробці інформаційної системи – в 3-4 рази. І якщо буде великий онлайн-раунд, буде економія на переписниках, які будуть ходити офлайн.

Моє завдання – зробити перепис в рази дешевшим і більш технологічним.

Перепис буде за всіма нормами Євростату, ООН, Світового банку, для того, щоб результати були максимально якісними і їх визнали.

Я не бачу причин, чому у 2023 році не провести якісний перепис населення, який буде визнаний у світі.

ВВС: А за скільки часу це все можна зробити?

Михайло Федоров: Це до пів року максимум.

ВВС: То яка роль в цьому процесі компанії Apple? Як вони можуть допомагати рахувати українців?

Михайло Федоров: Ми тільки підписали меморандум про наміри про співпрацю. У них є досвід участі в перепису у США. І у них є спеціалісти, які допомагали прораховувати логістику, спеціалісти з кібербезпеки. Перепис – це тільки один із напрямків, про який ми з ними говоримо.

Також працюємо над розвитком інших проєктів – наприклад, українізацією Apple Music в Україні, боротьбою з контрабандою нелегальної техніки в Україну.

ВВС: Ви говорили, що питання онлайн виборів мають вирішувати ЦВК і парламент. Але якщо буде безпосереднє побажання від президента чи голови Офісу президента, що треба це запускати, ви підете на цей процес?

Михайло Федоров: Для виборів онлайн потрібно, щоб парламент проголосував зміни до Закону про вибори, щоб ЦВК прийняла багато нормативки, попрацювала над реєстром виборців.

Ми не адмініструємо реєстр виборців, який є базою для проведення виборів, тому…

ВВС: Якщо ухвалять закон і буде рішення ЦВК, ви почнете це?

Михайло Федоров: Ми жоден проєкт не реалізовуємо без прийнятої нормативки, без того, щоб був відповідний закон чи постанова Кабміну. Тому що це фінансування проєкту, тому що це реалізація за планом.

Тому потрібен чіткий алгоритм – іншого варіанту немає: ЦВК, закони. І якщо потрібна буде наша технічна допомога, наша експертиза, будемо допомагати.

ВВС: За вашими оцінками, технічно можливо підготувати цей процес, щоб наступні вибори президента в 2024 році були онлайн?

Михайло Федоров: Щоб відповісти на це питання, потрібно провести разом із ЦВК і міжнародними партнерами неймовірну роботу щодо аудиту, а з парламентом – щодо законодавчого поля. Тут питання навіть не технологічне, а законодавче. Тому я не можу так легко відповісти на це питання.

ВВС: А якщо все ж буде дзвінок і скажуть, що немає часу на всі ці процеси, що ви скажете?

Михайло Федоров: Давайте не уявляти собі… можемо багато нафантазувати. У нас є єдиний алгоритм.

Онлайн прописка і онлайн пенсії

ВВС: Скільки людей вже змінили прописку онлайн, як бути людям, які мають нерухомість в непідконтрольному Донбасі і в Криму? Вони можуть змінити прописку?

Михайло Федоров: На сьогодні ми зібрали 5 тис. охочих брати участь у бета-тестуванні прописки онлайн. Вже велика частина з них змінила місце реєстрації.

Це унікальний проєкт. Ви не уявляєте, яку ми роботу зробили для зміни місця реєстрації. В нас були тисячі реєстрів, які належать громадам, які між собою не взаємодіють. Ми ввели певні правила, як повинні ці реєстри функціонувати.

Попрацювали з кожною громадою, щоб вони змогли вести електронні реєстри.

Скористатися послугою зможуть в принципі всі. Але, наприклад, у нас в реєстрі нерухомості є тільки 30% нерухомості. Тобто багато нерухомості зареєстровано тільки на папері.

Тому буде виникати ситуація, коли людина авторизується, але її нерухомість не буде підтягуватися, тому що вона просто не внесена до реєстру.

ВВС: А як щодо непідконтрольних територій?

Михайло Федоров: Вся нерухомість підтягується з єдиного реєстру. Ми намагаємося цей сервіс запустити для того, щоб всі українці могли ним користувалися. Ми запустили Є-малятко, щоб люди, які проживають на тимчасово окупованих територіях, могли його використовувати.

Вони також зможуть змінювати місце реєстрації. Але ж є моменти, коли чоловіки пов’язані з військкоматами, потрібно, щоб вони стояли на обліку на підконтрольній території.

Якщо нерухомість є в реєстрі й всі інші критерії виконані, то чому ні?

ВВС: Скільки людей вже оформили чи перерахували пенсії онлайн? І як пенсіонерів навчають користуватися цими послугами?

Михайло Федоров: Всіма пенсійними послугами, які ми запустили два тижні тому, скористалися близько 30 тис людей.

Це і субсидії, і пенсії, і довідки. У нас триває компанія офлайн, тому що так краще розповісти про це людям старшого віку.

Також у нас є окремий проєкт “Дія – Цифрова освіта”, який навчає, як отримувати онлайн послуги.

ВВС: Ви вже запустили багато послуг онлайн і ще плануєте. Чи є у вас розрахунки, як це допоможе державі зекономити на чиновниках, на папері?

Михайло Федоров: Після того, як ми запустили 18 послуг, зараз їх вже понад 80, була економія близько 575 млн грн антикорупційна і 800 млн – економія часу в рік.

А зараз набагато більше послуг, тому, можливо, вже мільярдна економія.

Ми взагалі намагаємося запускати автоматичні послуги без чиновників. Це наша ідеальна картина – щоб всі послуги запускалися максимально без участі чиновників.

ВВС


Поділіться з друзями - підтримайте проект