Авторские Податковий облік

Оподаткування доходів юридичних осіб нерезидентів

Друк
Для початку давайте визначимо коло тих про кого ми будемо говорити. Особливо видумувати тут не треба, а необхідно лише почитати п. 133.2 Податкового кодексу України в якому перераховані категорії платників податків.
133.2. Платниками податку – нерезидентами є:
133.2.1. юридичні особи, які утворені в будь-якій організаційно-правовій формі та отримують доходи з джерелом походження з України, за винятком установ та організацій, що мають дипломатичні привілеї або імунітет згідно з міжнародними договорами України;
133.2.2. постійні представництва нерезидентів, які отримують доходи із джерелом походження з України або виконують агентські (представницькі) та інші функції стосовно таких нерезидентів чи їх засновників.
Пам’ятаємо також про те, що п. 3.2 ПКУ передбачено, що якщо міжнародним договором (на який вказала ВРУ) передбачені інші правила оподаткування, ніж ті які вказані ПКУ, то застосовують правила міжнародного договору.
Перелік країн з якими укладені такі договори про уникнення подвійного оподаткування, містить лист ДФСУ від 28.01.16 р № 2815/7/99-99-12-01-03-17.
Отже які доходи слід оподатковувати? Ті які перераховані в пп. 141.4.1. ПКУ.
Окрім того є ще доходи які не підлягають оподаткуванню, які саме визначає п. 141.4.10 ПКУ.
Для того, щоб звільнити нерезидента від оподаткування йому слід надати довідку (оригінал або нотаріально засвідчена копія) податковому агенту, яка буде
підтверджувати те, що нерезидент – резидент країни, з якою укладено міжнародний договір. Таку довідку можна отримати в компетентному органі відповідної картини, який визначено конретним міжнародним договором. До того ж ця довідка має бути легалізована і перекладена відповідно до законодавства (п.103.4 та 103.5 ПКУ).

Ставки податку

Загальна ставка податку на доходи нерезидента становить 15%, окрім доходів визначених пп.141.4.3-141.4.6 ПКУ.
Сума фрахту, що сплачується резидентом нерезиденту за договорами фрахту, оподатковується за ставкою 6 відсотків у джерела виплати таких доходів за рахунок цих доходів.
При цьому:
базою для оподаткування є базова ставка такого фрахту;
особами, уповноваженими справляти податок та вносити його до бюджету, є резидент, який виплачує такі доходи, незалежно від того, чи є він платником податку, а також суб’єктом спрощеного оподаткування.

Прибутки нерезидентів отриманих у вигляді доходів від безпроцентних  (дисконтних) облігацій чи казначейських зобов’язань, оподатковуються за ставкою, встановленою пунктом 136.1 статті 136 ПКУ(а саме 18%), з урахуванням того, що:

базою оподаткування є прибуток, який розраховується як різниця між номінальною вартістю безпроцентних (дисконтних) цінних паперів, сплаченою або нарахованою їх емітентом, та ціною їх придбання на первинному чи вторинному фондовому ринку.
Зверніть увагу: Резиденти, які оплачують нерезидентам виробництво та/або розповсюдження реклами, сплачують податок за ставкою 20% від суми виплати під час такої виплати, але за власний рахунок (пп. 141.4.6 ПКУ).

Хто сплачує податок

Відповідь на це питання нам дає пп.141.4.2 ПКУ в якому передбачено: що утримати податок із доходів нерезидента за їх рахунок повинні резидент або постійне представництво нерезидента, що здійснюють на користь нерезидента такі виплати. Податок сплачують до бюджету під час виплати такого доходу.

Звітність

Особа яка виплачує доходи нерезиденту, зобов’язана в разі здійснення в звітному періоді виплат нерезидентам доходів із джерелом їх походження з України подавати до контролюючого органу за своїм місцезнаходження Звіт про виплачені доходи, утримані та перераховані до бюджету податки на доходи нерезидентів (додаток ПН до декларації з податку на прибуток).

Оподаткування представництв нерезидента

Якщо нерезидент провадить свою діяльність через постійне представництво, то прибутки таких представництв будуть оподатковуватися в загальному порядку.
Резиденти, які надають агентські, довірчі, комісійні та інші подібні послуги з продажу чи придбання товарів, робіт, послуг за рахунок і на користь тільки певного нерезидента (в тому числі проведення переговорів щодо суттєвих умов та/або укладення договорів з іншими резидентами від імені і на його користь), під час виплати такому нерезиденту утримують і перераховують до відповідного бюджету податок із доходу, отриманого таким нерезидентом із джерел в Україні, визначений у порядку, передбаченому для оподаткування прибутків нерезидентів, що провадять діяльність на території України через постійне представництво. При цьому такі резиденти не підлягають додатковій реєстрації в контролюючих органах як платники податку.
Положення цього пункту не поширюються на випадки надання резидентами агентських, довірчих, комісійних та інших подібних посередницьких послуг з продажу чи придбання товарів, робіт, послуг за рахунок і на користь нерезидентів у випадку, якщо вони надають зазначені послуги в рамках своєї основної (звичайної) діяльності.

Відповідальність за несплату податків

Якщо податковий агент не перерахував до бюджету належну суму податку під час сплати доходу нерезиденту, то до нього будуть застосовуватись штрафи передбачені п.127.1 ПКУ. Вся відповідальність за несплату податку покладається на податкового агента. Отримувач доходу звільняється від обов’язку погашення таких податкових зобов’язань або податкового боргу.

Як звільнити від оподаткування доходи нерезидента: інструкція

  1. Дивимось чи є країна нерезидента в переліку країн з якими укладені відповідні договори – ці країни перераховані в листі ДФСУ від 28.01.16 р № 2815/7/99-99-12-01-03-17.
  2. Аналізуємо чи попадають доходи нерезидента до таких шо оподатковуються або звільнені від оподаткування
  3. Визначаємо чи є нерезидент бенефіціаром (кінцевим отримувачем доходу) – якщо так, то тоді все добре.
  4. Отримуємо довідку – без неї не можна ніяк. Вона повинна бути оформлена за формою згідно законодавства країни нерезидента

 

Додати коментар

Click here to post a comment

двенадцать + 11 =

Наша розсилка

Опрос

Нужен ли на нашем сайте форум?

Цікаве відео

Випадкова цитата

Когда секретари бездельничают и занимаются болтовней – это явный признак того, что учреждение находится в состоянии загнивания

— Ли Якокка

PUSH-повідомлення

Підпишись на оперативні сповіщення про оновлення на нашому сайті. Натисни дзвіночок в правому нижньому кутку і натисни ОК. Підтримується браузер Chrome та Firefox

Оподаткування доходів юридичних осіб нерезидентів

Час читання: 8 min
0