Головна » Бухгалтеру » Бухгалтерський облік » Відступлення права вимоги. Облікові аспекти
Бухгалтерський облік Податковий облік

Відступлення права вимоги. Облікові аспекти

Поділіться з друзями - підтримайте проект

Print Friendly, PDF & Email

Стаття 512 Цивільного кодексу України дає можливість у випадку необхідності зробити заміну кредитора за зобов’язаннями. Це трапляється тоді, коли одна сторона не може виконати свої зобов’язання або інша не може домогтися сплати боргу.

Так як нас цікавить відображення таких операцій в обліку тож заглянемо в ПКУ, де в ст.14.1.255 дано визначення:

відступлення права вимоги — це операція з переуступки кредитором прав вимоги боргу третьої особи новому кредитору з попередньою або наступною компенсацією вартості такого боргу кредитору або без такої компенсації.

Передача права вимоги боргу оформлюється договором. При цьому майте на увазі:

  1. Передача прав вимоги зобов’язання іншому кредитору не вимагає згоди боржника;
  2. Заміна боржника (переуступка боргу) вимагає згоди кредитора.

Зверніть увагу! Договором може бути встановлена заборона на заміну кредитора в зобов’язанні (ч. 3 ст. 512 ЦКУ) або обов’язок узгодження такої заміни з боржником (ч. 1 ст. 516 ЦКУ).

Зрозуміло, що необхідно повідомити боржника про те, що він тепер буде нести зобов’язання перед іншою особою. Крім того первісний кредитор повинен передати новому кредитору докази того, що боржник йому дійсно винний. Інакше боржник має право не погашати борг.

Бухгалтерський облік.

У підприємства боржника виникне менше всього питань. Йому слід просто перевести борг з одного кредитора на іншого, якому він буде погашати борг.

А ось у кредиторів буде не все так гарно. Для початку слід визначити яка заборгованість передається: монетарна (товар відвантажений, а оплата не отримана) чи немонетарна (здійснена передоплата, але відвантаження товару ще не було).

Грошовий борг.

Передача прав вимоги грошового боргу прирівнюється до продажу фінансового активу. Оскільки після передачі заборгованості новому кредитору, первісному кредитору боржник перестає бути винним, то така заборгованість підлягає списанню.

Балансову вартість заборгованності первісний кредитор списує в Дт 949 субрахунку у кореспонденції з рахунком на якому вівся облік заборгованності.

Якщо передбачено попередню або подальшу компенсацію вартості такого боргу новим кредитором, то на суму такої компенсації додатково виконується проведення: К-т субрахунку 746 «Інші доходи» в кореспонденції з Д-т субрахунку 377 «Розрахунки з іншими дебіторами». Момент переходу права вимоги від первісного кредитора до нового, а отже, і момент визнання доходу, як правило, зазначається в договорі. При цьому для підтвердження та фіксації такого права рекомендуємо оформляти первинний документ — наприклад, акт приймання-передачі вимоги боргу.

А що у нового кредитора?

Новий кредитор у своєму обліку відображає отриманий фінансовий актив як дебіторську заборгованість за Д-т субрахунку 377 у кореспонденції з субрахунком 685 «Розрахунки з іншими кредиторами» на суму, що підлягає компенсації, і в кореспонденції з субрахунком 745 «Дохід від безоплатно отриманих активів» на суму, що не підлягає компенсації.

Якщо розміри права грошової вимоги, що відступається, більші від розміру компенсації сплачуваних коштів, то різниця відображається в інших доходах за К-т субрахунку 746 у кореспонденції з рахунком 685. Якщо розміри права грошової вимоги, що відступається, менші від розміру компенсації сплачуваних коштів, то різниця відображається в інших витратах операційної діяльності за Д-т субрахунку 949 у кореспонденції з субрахунком 685.

Товарний борг

Ця ситуація трапляється значно рідше ніж попередня. Як і в першому випадку, заборгованість у первісного кредитора підлягає списанню в Д-т 949 субрахунку, а реалізація, якщо компенсація від нового кредитора передбачена, аналогічно відображатиметься проведенням: Д-т 377 К-т 746.

Балансова вартість отриманих згодом від боржника товарних активів відображатиметься у витратах нового кредитора у момент отримання доходу від продажу такого отриманого товару.

Податковий облік

ПДВ

Згідно з пп. 196.1.5 ПКУ, не є об’єктом оподаткування ПДВ операції з торгівлі за кошти або цінні папери борговими зобов’язаннями. Ми вже зазначали, що відступлення прав вимоги для грошового боргу розглядається, в тому числі, як торгівля фінансовими активами (борговими зобов’язаннями). Отже, така операція не є об’єктом оподаткування ПДВ.

У боржника, який перевів заборгованість за товари (роботи, послуги), раніше отримані від первісного кредитора, новому кредитору, зберігається право на податковий кредит за податковою накладною, виписаною первісним кредитором.

При цьому якщо потім новий кредитор отримає товари від боржника (негрошова заборгованість) в разі реалізації таких товарів у нього не буде податкового кредиту і податкові зобов’язання при продажу таких товарів прийдеться сплатити в повному обсязі.

Єдиний податок

Особливий інтерес викликає ситуація коли новим кредитором стає платник Єдиного податку. Адже ми знаємо, що діяльність таких платників податків має обмеження, якщо такий платник податку хоче перебувати на спрощенній системі. А саме всі розрахунки у платника ЄП повинні бути в грошовій формі.

Підприємству-«єдиннику» не слід відступати право вимоги боргу за відвантажені ним товари (роботи, послуги) (у разі якщо він — первісний кредитор) або набувати права вимоги боргу (у разі якщо він — новий кредитор) тільки в тому разі, якщо розрахунок між учасниками правочину за таке відступлення відбуватиметься у формі, відмінній від грошової (втім, це не заборонено законом, а радше небажано, адже в цьому разі «єдинник» порушує умови перебування на ЄП і повинен буде перейти на загальну систему оподаткування).


Поділіться з друзями - підтримайте проект