Головна » Бухгалтеру » Податковий облік » Податкова накладна на роботи/послуги. Практичні поради
Податковий облік

Податкова накладна на роботи/послуги. Практичні поради

Поділіться з друзями - підтримайте проект

Print Friendly, PDF & Email

Правильно скласти податкову накладну (далі – ПН) ціле мистецтво. Особливо виникають питання при складанні ПН на виконані роботи або надані послуг.

Номенклатура послуг (графа 2 ПН)

Коли при виконанні робіт потрібно виокремлювати перелік використаних при цьому матеріалів? Адже при виконанні робіт, як правило використовуються різні матеріали. Для того щоб це з’ясувати слід звернутися до умов договору.

З’ясуйте ЧИ

— укладено договір тільки на виконання робіт чи він передбачає постачання матеріалів/обладнання + виконання робіт з їх установки/заміни/монтажу;

— чи передбачається окрема оплата матеріалів замовником або вони включені до вартості виконуваних робіт.

Умови договору

Що зазначати в номенклатурі податкової накладної

Виконання робіт(виготовлення, обробка, переробка, ремонт речі)

Вартість матеріалів уключено до вартості робіт

Перелічувати номенклатуру використаних для виконання робіт матеріалів/запчастин у податковій накладній не потрібно. Адже в цьому випадку поставляються саме результати робіт. З юридичної точки зору виконання робіт є самостійною операцією, а не сукупністю операцій з продажу сировини та робіт з її переробки. Тому матеріали, використані для ремонту, не є самостійним об’єктом постачання. Вони складові однієї операції — постачання послуг. Підтверджував цей висновок і ВАСУ (ухвала від 10.04.2014 р. у справі № 2а-9653/10/0570)

Вартість матеріалів оплачується окремо

У цьому випадку договір, по суті, передбачає два окремі предмети договору — роботи/послуги і купівельні матеріали. Має місце постачання як товарів, так і послуг. Тому в податковій накладній, крім переліку виконуваних робіт, доведеться навести і номенклатуру використаних матеріалів (якщо використовувалися імпортні матеріали — із зазначенням їх коду УКТ ЗЕД у гр. 3 податкової накладної)

Постачання матеріалів/обладнання + виконання робіт з їх установки/монтажу

Чи наводити в податковій накладній повний перелік виконуваних робіт і витрат, зазначений у типовій формі КБ-2в?

Ні, не потрібно. Адже найменуванням (номенклатурою, асортиментом) робіт (послуг) у договорі будівельного підряду є зведення капітальних будівель, виконання будівельних робіт тощо (детальний перелік може бути викладено як в самому договорі, так і в проектно-кошторисній документації, що є його невід’ємною частиною).

Для виробничих, технологічних і кошторисних потреб будівництва такі роботи (послуги) підлягають деталізації, залишаючись при цьому все одно будівельними роботами (послугами).

Тому вважаємо, що як номенклатуру податкової накладної можна:

— або просто зазначати «ремонтно-будівельні роботи у приміщенні за адресою…»;

— або деталізувати суми за етапами виконання підрядних робіт. Наприклад, «Будівельні роботи із заміни вентиляції згідно з Актом за формою КБ-2в № 1-16 від 10.09.2016 р.»

Одиниця виміру (гр. 4 і 5 ПН)

Основне правило. При заповненні одиниці виміру потрібно орієнтуватися на умови договору і «первинку» за операцією. Якщо згідно з договором і первинними документами робота має кількісне вираження, використовуємо «кількісну» одиницю виміру.

Виходячи із запитання, підрядник виконує роботи, що не мають кількісного вираження, або виконуються будівельно-монтажні роботи, кожна складова яких може мати різну одиницю виміру. Оскільки йдеться про роботи, то, дійсно, використовувати одиницю виміру «послуга» на перший погляд здається не зовсім логічно. Адже ЦКУ відрізняє роботи та послуги.

Характерною особливістю послуги є те, що результатом її надання є вчинені дії або здійснена діяльність, що не мають матеріалізованого результату.

Водночас для цілей ПДВ п.п. 14.1.185 ПКУ не робить відмінностей між постачанням послуг і постачанням робіт . Навпаки, роботи в цьому підпункті об’єднані в загальне визначення «постачання послуг». Тому використовувати на роботи одиницю виміру «послуга» цілком допустимо. Більше того, оскільки йдеться про складання податкової накладної на часткову передоплату (0,5), то тут доцільно наводити одиницю виміру «послуга», адже одиниця виміру «грн» навряд чи може мати дробове значення.

Резюмуємо. Якщо роботи не мають кількісного вираження, то як одиницю виміру в податковій накладній на роботи доцільно зазначати у гр. 4 — «грн», у гр. 5 — код «2454». Допустимо також використовувати одиницю виміру «послуга». Якщо йдеться про складання податкової накладної на часткову передоплату, то у гр. 4 слід зазначати одиницю виміру «послуга» (гр. 5 у цьому випадку залишається порожньою).

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

Податкова накладна на роботи у вартісному вираженні (загальна вартість з ПДВ — 60000 грн.)

1

Ремонтні роботи

грн

2454

1

50000,00

20

50000,00

Податкова накладна на роботи у вартісному вираженні (аванс — 30 %)

1

Ремонтні роботи

послуга

0,3

50000,00

20

15000,00

Дата складання

Безпечніше датувати податкову накладну місяцем фактичного виконання робіт. Адже якщо надання послуг / виконання робіт є першою подією, п. 187.1 ПКУ наказує нараховувати податкові зобов’язання на дату оформлення документа, що підтверджує надання послуги / виконання робіт. Немає жодної прив’язки до того, що акт має бути підписано обома сторонами. Тут можна, звичайно, сперечатися з тим, що вважати датою оформлення акта: дату, коли акт складено виконавцем, або ту, коли він підписаний обома сторонами. Але податківці схильні вважати датою оформлення акта дату, коли він складений виконавцем. Тому безпечніше нараховувати податкові зобов’язання, не чекаючи підпису замовника на акті. Детальніше це питання розглянуто в статті «Якщо акт на послуги не хочуть закривати… Чи нараховувати ПДВ?» сьогоднішнього номера.

Постачання послуг з оплатою за рахунок бюджетних коштів

Підприємство надає послуги бюджетній установі. На яку дату нараховувати податкові зобов’язання і складати податкову накладну?

ПКУ встановлює спецправило для нарахування податкових зобов’язань, якщо товари/послуги оплачуються за рахунок бюджетних коштів. Датою виникнення податкових зобов’язань у цьому випадку є дата надходження грошових коштів від бюджетної установи (п. 187.7 ПКУ). Саме на цю дату потрібно нараховувати податкові зобов’язання і складати податкову накладну.

Важливо! Це правило працює тільки в тому випадку, якщо оплата здійснюється саме за рахунок бюджетних коштів. Підтвердженням того, що товари/послуги оплачуються за рахунок бюджетних коштів, є наявність у договорі на постачання товарів/послуг умови, що оплата за поставлені товари/послуги здійснюється з відповідного рахунка Державного казначейства України (лист Міндоходів від 29.07.2013 р. № 13292/7/99-99-19-04-02-17).

23 Переглядів

Поділіться з друзями - підтримайте проект

Наша розсилка

Реклама

X