Головна » Юристу » Юридичні консультації » Відсутній обов’язок укладати трудовий договір з директором, що є засновником підприємства, нараховувати та сплачувати йому заробітну плату, оскільки ці відносини є корпоративними
Юридичні консультації

Відсутній обов’язок укладати трудовий договір з директором, що є засновником підприємства, нараховувати та сплачувати йому заробітну плату, оскільки ці відносини є корпоративними

Поділіться з друзями - підтримайте проект

Фабула судового акта: Судова справа, що пропонується увазі читачів, є багатоаспектною. При цьому неабиякий інтерес представляє питання, що стосується керівництва підприємством його засновником, укладання трудового договору з директором та нарахування і виплати йому заробітної плати.

Отже, відповідачем (обласне Управління Держпраці) в постанові про накладення штрафу уповноваженими посадовими особами встановлено, що в порушення вимог ч. 3 ст. 3 Закону України «Про оплату праці», ч. 1 ст. 21 КЗпП України, не було дотримано державну соціальну гарантію, обов’язкову на всій території України для підприємств усіх форм власності та господарювання та фізичних осіб, які використовують працю найманих працівників, а саме, – при призначено директором СП «Мехагробуд» (СП, позивач) з 26.05.2015 особу на громадських засадах без нарахування та виплати їй заробітної плати. Предметом адміністративного позову і стала вимога СП про визнання протиправними та скасувати постанови Управління Держпраці.

Рішенням окружного адміністративного суду позов задоволено повністю, з чим погодився і апеляційний адміністративний суд. При цьому суди виходили з наступних суджень, обставин та приписів законодавства.

Згідно з Випискою з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців керівником СП є вказана особа (згідно з статуту).

Наказом СП від 26.05.2015 року на підставі загальних зборів учасників СП від 25.05.2015 року ця особа з 26.05.2015 року приступив до виконання обов’язків директора СП на громадських засадах без нарахування та виплати заробітної плати.

Відповідно до статуту СП засновником та власником підприємства є Рівненська обласна асоціація по сільському будівництву «Рівнеагробуд».

Відповідно до статуту цієї асоціації особа, про яку йдеться, входить до складу учасників даної юридичної особи, а відтак є одним із кінцевих бенефіціарних власників СП. Згідно Протоколу Загальних зборів учасників СП від 25 травня 2015 року, з 26 травня 2015 року директором на громадських засадах без нарахування та виплати заробітної плати призначено зазначену особу, яка є опосередкованим засновником Асоціації «Рівнеагробуд». За виконання вказаним засновником функцій директора при розподілі прибутку та виплаті дивідендів вирішено виплачувати йому дивіденди у підвищеному розмірі на 10% в порівнянні з іншими учасниками Асоціації «Рівнеагробуд».

Читати по темі:  Оформление купли продажи квартиры

Таким чином, останній одночасно є бенефіціарним власником (засновником) СП та здійснює управління підприємством.

Відповідно до ч.1-3 ст. 65 ГК України, управління підприємством здійснюється відповідно до його установчих документів на основі поєднання прав власника щодо господарського використання свого майна і участі в управлінні трудового колективу. Керівник підприємства, головний бухгалтер, члени наглядової ради (у разі її утворення), виконавчого органу та інших органів управління підприємства відповідно до статуту є посадовими особами цього підприємства.

У рішенні Конституційного суду України від 12.01.2010 №1-рп/2010 (справа №1-2/2010) зазначено, реалізація учасниками товариства корпоративних прав на участь у його управлінні шляхом прийняття компетентним органом рішень про обрання (призначення), усунення, відсторонення, відкликання членів виконавчого органу цього об’єднання стосується також наділення або позбавлення їх повноважень на управління товариством. Такі рішення уповноваженого на це органу мають розглядатися не в межах трудових, а корпоративних правовідносин, що виникають між товариством і особами, яким довірено повноваження з управління ним.

Таким чином, суди дійшли висновку, що відносини, які виникають при виконанні засновником функцій директора підприємства без укладання трудового договору є корпоративними, а отже відсутній обов’язок укладати трудовий договір, нараховувати та сплачувати заробітну плату.,

8 ААС, № 857/1476/19, 14.03.19

Протокол


Поділіться з друзями - підтримайте проект

Наша розсилка

Події

червень, 2021

X