Головна » Бухгалтеру » Консультації » Військовий облік працівників у Юрособи та ФОП: позиція Генштабу
Консультації

Військовий облік працівників у Юрособи та ФОП: позиція Генштабу

Поділіться з друзями - підтримайте проект

Ми вже писали про ведення військового обліку на піприємствах, але періодично виходять нові роз’яснення з цього приводу

Персональний облік військовозобов’язаних

Передбачає облік відомостей про них за місцем їхньої роботи і покладається на керівників підприємств, установ, організацій та навчальних закладів незалежно від підпорядкування і форм власності (ч. 5 ст. 34 Закону про військовий обов’язок).

Документи, на підставі яких на підприємствах ведеться персональний облік військовозобов’язаних та призовників

Згідно з п. 3.5 Iнструкції №660, це:

— для військовозобов’язаних — військовий квиток або тимчасове посвідчення (замість військового квитка);

— для призовників — посвідчення про приписку до призовної дільниці.

З військового обліку на підприємствах, в установах, організаціях знімаються військовозобов’язані та призовники, які згідно з ч. 5 та 6 ст. 37 Закону про військовий обов’язок зняті або виключені з військового обліку у військових комісаріатах. Це означає, що стосовно таких працівниках військовий облік уже не ведеться, а в їхніх особистих картках проставляється відмітка про зняття з військового обліку.

Листом від 07.02.2015 р. №322/2/964 Міністерство оборони нагадує, що роботодавець має заповнювати, вести та надавати до відповідних військових комісаріатів три списки військовозобов’язаних, а саме на:

 • військовозобов’язаних рядового, сержантського та старшинського складу;
 • офіцерів запасу;
 • призовників.

У листі від 24.05.2016 р. №322/2/2836 Міноборони пояснює, що списки необхідно подавати на вимогу військових комісаріатів за їх запитами. Неподання на прохання військкомату таких списків може бути кваліфіковано як невиконання вимог абз. 14 ч. 1 ст. 21 Закону про мобілізаційну підготовку. Крім того, додатково пояснюється, що у разі, коли на підприємстві осіб для окремого списку немає, підприємство може повідомити військовий комісаріат про їх відсутність (повідомленням у довільній формі). Але водночас жодної обов’язковості такого повідомлення чинним законодавством не передбачено.

Нагадуємо, на період проходження військової служби за працівниками зберігається місце роботи, посада і середній заробіток.

Як бути роботодавцю, якщо робітника визнано безвісно відсутнім або він потрапив у полон?

Адже жодного повідомлення про звільнення із військової служби роботодавець не отримує. Міністерство оборони у листі від 24.06.2016 р. №116/9/5/78-16 пояснює, що всю інформацію про конкретного військовослужбовця роботодавці можуть отримати, надіславши запит до військового комісаріату. Тобто, якщо є такі дані, то роботодавець сам має подбати про отримання інформації.

Чи ведуть ФОПи військовий облік?

Генштаб стоїть на позиції:  «Ведення військового обліку призовників і військовозобов’язаних за місцем роботи визначено на усіх підприємствах, незалежно від їх підпорядкування та форми власності». 

Однак, зауважує:  «Згідно з пунктом 5 статті 34 Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу», ведення персонального обліку призовників і військовозобов’язаних за місцем їх роботи або навчання покладається на керівників підприємств, установ, організацій і навчальних закладів незалежно від підпорядкування і форм власності — у тому числі на громадян-підприємців та інших самозайнятих осіб». 

Звертаємо увагу на законодавство: в поточній редакції ст. 34 цього Закону не має окремого пункту чи просто згадування про роботодавців — підприємців  та самозайнятих осіб. Наразі в чинній редакції мова йде лише про юросіб.

Висновок: ФОПи військовий облік вести не зобов’язані! Оскільки  вони не зазначені в ч. 7 ст. 1 Закону №2232 і в п. 1 Порядку №921. 

За власним бажанням ФОП може вести військовий облік, це не заборонено чинним законодавством. У такому випадку ФОП має дотримуватися норм та правил визначених у Порядку №921.

Чи ведеться військовий облік фізосібами, з якими укладено договір ЦПХ?

Генштаб однозначний: ні. Військовий облік громадян, з якими укладено договір цивільно-правового характеру, не ведеться. Це обов’язок роботодавців, яким сторона договору ЦПХ не є (бо договір ЦПХ не регулюється КЗпП). 

Особи з якими укладено договори ЦПХ не є найманими працівниками, а п. 5 ст.3 4 Закону про військовий облік, а також у п. 15 Порядку №921 зазначається, що на всіх підприємствах, незалежно від форми власності ведеться персональний військовий облік призовників і військовозобов’язаних, що в них працюють.

Відповідальність керівника у веденні військового обліку

Генштаб зауважує: ведення персонального обліку призовників і військовозобов’язаних за місцем їх роботи або навчання покладається на керівників підприємств незалежно від підпорядкування і форм власності. 

Інформування військових комісаріатів (надання їм інформації, передбаченої законом) здійснюється теж за підписом керівника. Так, у ч. 5 ст. 14 Закону «Про військовий обов’язок і військову службу» зазначається, що  керівники підприємств, установ, організацій, навчальних закладів незалежно від підпорядкування і форм власності щороку в строки, встановлені КМУ, зобов’язані подавати до відповідних районних (міських) військових комісаріатів списки громадян України (до 01 грудня), які підлягають приписці до призовних дільниць за формою додатку 3 до Порядку №921.  

Делегувати іншій особі право підпису в цих документах керівник не може.

Що ж тоді робить інша посадова особа (не керівник), на яку покладено ведення військового обліку?

Все, що передбачено її посадовою інструкцією. 

Правила покладення обов’язків щодо ведення військового обліку в державних органах та у інших юросіб на певну посадову особу визначено п. 1012 Порядку №921. Зокрема, саме в них визначається, скільки має бути таких посадових осіб і в яких випадках це має бути окрема посадова особа, а в яких припустиме виконання обов’язків з такого обліку за доплату.  

Фактично це обов’язок отримання від працівників документів про їх військовий обов’язок при прийманні на роботу (обов’язкова наявність у особовій справі копії військового квитка для військовозобов’язаних та призовників)та складання на їх підставі особистих карток і зведення такої інформації (за потреби) в звітність, що подається до військових комісаріатів. Підписувати ж таку звітність, незалежно від її фактичного виконавця, має керівник юрособи, що її надає. Саме він відповідатиме за порушення такого обліку. 

Детальніше ознайомитися із всіма нюансами можна у Листі Генштабу

Если вы нашли ошибку, пожалуйста, выделите фрагмент текста и нажмите Ctrl+Enter.


Поділіться з друзями - підтримайте проект

Додати коментар

Клікніть, щоб прокоментувати

4 × 2 =

Этот сайт использует Akismet для борьбы со спамом. Узнайте как обрабатываются ваши данные комментариев.

Пошук від Google

Наша розсилка

Мудра думка

Багатьом не подобаються зміни, але ми повинні навчитися приймати їх. Особливо якщо альтернатива змінам — це катастрофа

— Ілон Маск

Події

Останні пости на форумі

Ми в Instagram

 • 24
  3 недели ago by buh24comua #бухгалтер24 #настроение
 • 24
  1 неделя ago by buh24comua #бухгалтер24 #заробітнаплата
 • 24
  3 недели ago by buh24comua #бухгалтер24 #новыйгод

Сообщить об опечатке

Текст, который будет отправлен нашим редакторам: