Головна » Кадровику » Управління персоналом » Як перевірити реальні навички кандидата?
Управління персоналом

Як перевірити реальні навички кандидата?

Поділіться з друзями - підтримайте проект

Print Friendly, PDF & Email

Через те, що на співбесіді здобувач хоче сподобатись роботодавцю й отримати бажане запрошення на роботу, він перебільшує із вихвалянням власних умінь та здібностей. Часто так трапляється, що на випробувальному терміні певний відсоток здобувачів показують середній результат власної ефективності. Так трапляється тому, що деякі здобувачі й справді ретельно готуються до співбесід: готують розповідь про себе, шукають в мережі найпопулярніші запитання від рекрутера, читають статті, як опанувати власні емоції та триматися впевнено на зустрічі. Кандидат може фактично не мати потрібних знань у професії, але мати високі комунікативні здібності та вміння підлаштовуватись під ситуацію. Саме тому для рекрутера великим випробуванням стає перевірка кандидата, його справжніх знань та умінь, виявлення слабкостей та прогалин, а головне: відповідність запиту роботодавця.

Ні в якому разі рекрутер не має нічого особистого, перевіряючи на чесність слова чи дані кандидата. Для рекрутера чи менеджера з персоналу це серйозне відповідальне завдання: отримати повну інформацію про пошуківця та спрогнозувати поведінку потенційного кандидата в певних ситуаціях та обставинах. До того ж здобувач не обов’язково може брехати, він може недоговорювати, замовчувати чи спотворювати інформацію, як він забажає собі на користь.

Яку інформацію здобувач може замовчувати?

Щоб розуміти, де зробити пастки для здобувача при перевірці його чесності на співбесіді, необхідно зрозуміти, яка інформація важлива для роботодавця в резюме кожного пошуківця та, яку інформацію про себе пошуковці бажають скрити.

 • Справжні причини звільнення з минулого місця роботи

Безумовно, здобувач може приховувати реальну причину конфлікту, що міг виникнути на минулому місці роботи між вами та керівником, вами та колегами тощо. Справжню причину приховують найчастіше, коли саме здобувач був тим, хто спровокував цей конфлікт, а це завжди вирок.

 • Досягнення та успіхи з минулого місця роботи

В наш час постійної конкуренції ефективність спеціаліста вимірюється успіхами та успішними проектами. Безрезультатність або низька успішність не завжди на 100% — провина спеціаліста. Не всі роботодавці можуть запропонувати кар’єрні сходинки та цікаві проекти на розкриття потенціалу спеціаліста. Однак навіть цю інформацію необхідно перевіряти окремо.

 • Розмір заробітної плати на минулій роботі

З метою отримати більший оклад на новій роботі роботодавець може замовчувати інформацію про заробітну плату. Разом з цим здобувач може приховувати й інформацію про власні наміри та мотиви працювати в цій компанії, обираючи найбільш оплачуване місце роботи, нічого не розуміючи про сферу діяльності компанії тощо.

 • Інформація про освіту

Безумовно, доволі складно скрити фактичну інформацію про освіту, адже підтвердженням є певний документ. Натомість не завжди можна перевірити інформацію про проходження курсів, тренінгів, відвідування лекцій. Саме цим і користуються часто здобувачі, щоб збільшити собі вартість перед роботодавцем.

 • Навички та обов’язки на минулій посаді

Перехвалюючи себе, здобувачі можуть привласнювати собі зайві обов’язки, яких вони по факту не виконували, але які так потрібні на новій поточні посади. Тому без оцінки знань та умінь не обійдеться в цьому випадку.

Висновок один: слова здобувача потребують хоча б мінімальних перевірок на чесність та правдивість, особливо якщо роботодавець бажає закрити терміново вакансію та шукає на швидку спеціаліста в команду.

Як перевірити кандидата на чесність?

Перевірка на чесність здобувача повинна стати для HR-а невід’ємним етапом при працевлаштуванні нового співробітника за вакансією.

 • В особистісному інтерв’ю

Під час особистого інтерв’ю зверніть увагу на невербальні сигнали: міміку, жести, поведінку кандидата, реакцію на ваші запитання. Дуже часто для цього запрошують ще декількох учасників інтерв’ю, яким навіть не обов’язково ставити питання. Їх внутрішня функція може бути саме спостереження. Залучіть різних спеціалістів для інтерв’ю: керівника команди, менеджера з персоналу, психолога тощо. Хай кожен поставить свої декілька питань, які допоможуть розкрити спеціаліста з різних сторін. До того ж такий маневр допоможе спеціалісту направити зусилля на пристосування до різних психологічних станів людей і втратити пильність щодо деяких питань, які б хотілось обійти.

 • Перевірка рекомендацій в резюме

Більшість роботодавців вимагають від здобувачів наявність рекомендаційних листів, або просто приділяють кандидатам з таким документом більше власного часу та уваги, адже довіряють більше. Але це зовсім не значить, що рекрутер не повинен перевірити інформацію, що міститься в рекомендаційному листі. Навіть, якщо документ завірений печаткою та підписом фізичної особи. До того ж зробити це не так важко. Найчастіше рекомендаційний лист містить інформацію про особу, що надавала її. Тому достатньо або зв’язатися з мобільного або за допомогою електронної пошти. Поставити питання, що вас турбують.

 • Перевірка служби безпеки кандидата

Перевірити кандидата на роботу за допомогою відповідної служби слід тому, що це допоможе виявити його причетність до минулого професійної діяльності до сумнівних операцій, шахрайства, зв’язків з конкурентами тощо. Також ви зможете дізнатися, чи мав кандидат судимості, чи проходив з яких-небудь кримінальних справ як співучасник. Це обов’язкова частина при прийнятті нового співробітника в штат, не нехтуйте цим.

 • Перевірка даних по документах: посвідченням, портфоліо, резюме

Інформацію про професійний досвід доволі легко перевірити по трудовій книжці чи санітарній книжці, якщо така є. За наявності портфоліо ви можете перевірити кількість та ефективність реальних проектів. Його можна порівняти з даними в резюме, коли і який проект був реалізований, на якій посаді та в якій компанії.

 • Проведення тестового завдання

Спеціально розроблений перелік завдань від керівника команди, допоможе переконатися в рівні знань спеціаліста, практичних умінь та заявленої інформації в резюме. Найчастіше роботодавець при цьому попереджає, що на співбесіді буде тестове завдання, тим самим спростувавши та підготувавши кандидата морально до цього. Це чесно й це правильно.

 • Психологічне інтерв’ю

Психологічне інтерв’ю — це особливий тип співбесіди, де здобувача перевіряють на витримку. Заздалегідь роботодавець також повинен попереджати про такий тип зустрічі, щоб уникнути стресових ситуацій для людини. Таке інтерв’ю дає змогу зрозуміти поведінкові особливості здобувача в різних обставинах, ще раз підтверджуючи його спроможність заступити на відповідну вакансію з певними обов’язками.

Миттєві поради для роботодавця при перевірці здобувача на чесність

Скористайтесь наступними порадами, щоб перевірити слова та знання здобувача на відповідність резюме:

 • Зверніть увагу на паузи та розриви в трудовій діяльності. Якщо виявили справді їх наявність, обов’язково запитайте здобувача про це на співбесіді та слідкуйте за його реакцією.
 • Перевірте всі посилання в резюме, якщо такі є: посилання на портфоліо, документи, посилання на сторінки соцмереж. Частина з них може вести на нереальні ресурси, а частина допоможе віднайти невідповідності.
 • Перегляньте кількість змінених місць роботи за певний проміжок часу. Подивіться, як часто взагалі здобувач змінює місце роботи. Чи є певна тенденція в цьому.
 • Перевірте резюме на наявність води або зайвої інформації, яка часто відвертає увагу, або не містить ніякої корисної інформації для рекрутерів.
 • Перевірте компанії, в яких працював кандидат, чи справжні вони, чи досі працюють та ведуть власну діяльність.

Поділіться з друзями - підтримайте проект

Наша розсилка