Головна » Юристу » Юридичні консультації » Як правильно скласти боргову розписку?
Юридичні консультації

Як правильно скласти боргову розписку?

Поділіться з друзями - підтримайте проект

Print Friendly, PDF & Email

Боргову розписку пише власноруч особа, якій позичають кошти.

У ній зазначається прізвище, ім’я, по батькові, дата народження, паспортні дані, адреса та місце проживання кредитора та боржника. Якщо ви даєте суму під певний відсоток, то він повинен вказуватися в розписці. Також необхідно зазначити у якій валюті позичаються гроші (гривня, долар США, євро) і за яким курсом треба їх повернути.

У відповідності до ст. 1048 ЦК України, “Позикодавець має право на одержання від позичальника процентів від суми позики, якщо інше не встановлено договором або законом. Розмір і порядок одержання процентів встановлюються договором. Якщо договором не встановлений розмір процентів, їх розмір визначається на рівні облікової ставки Національного банку України. У разі відсутності іншої домовленості сторін проценти виплачуються щомісяця до дня повернення позики“. Тобто, якщо у розписці вказано розмір відсотків, то вони мають сплачуватися відповідно до цих умов. Але, навіть якщо у розписці нічого не зазначено про відсотки і не вказано, що позика безвідсоткова, то позикодавець автоматично має право на відсоткову винагороду на рівні облікової ставки Національного банку України. Цю обставину слід враховувати як позикодавцям так і позичальникам.

Крім того, у відповідності до ч. 2 ст. 625 ЦК України, “Боржник, який прострочив виконання грошового зобов’язання, на вимогу кредитора зобов’язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший процент не встановлений договором або законом“.

Щодо дати повернення суми боргу: якщо так сталося, що у розписці вона з будь яких причин зазначена не була, то це не кінець. Згідно з частиною 2 статті 530 ЦК України, “якщо строк виконання боржником обов’язку не встановлений…, кредитор має право вимагати його виконання у будь-який час. Боржник повинен виконати такий обов’язок у семиденний строк від дня пред’явлення вимоги…“. Згідно з частиною 1 статті 1049 ЦК України, позичальник зобов’язаний повернути позикодавцеві позику у встановлений строк, а якщо строк не встановлений, протягом 30-ти днів з дня пред’явлення позикодавцем вимоги про це. Тут є деяка колізія закону, але враховуючи, що для договору позики встановлена спеціальна норма, слід керуватися вимогами ст. 1049 ЦК, тобто – 30-денний строк з дня пред’явлення вимоги.

В такому випадку слід надіслати поштою або вручити особисто позичальнику письмову претензію про повернення боргу протягом 30-ти діб. Якщо надсилаєте поштою, то надсилайте листом з описом вкладення та з повідомленням про вручення. Якщо вручаєте особисто, то обов’язково з розписом отримувача-позичальника і зазначенням ним дати отримання на копії претензії. Тридцятиденний термін слід відраховувати від дати отримання позичальником Вашої претензії. Відразу потому можна подавати позов до суду.

Якщо Ви впевнені, що претензія не дасть результату сама по собі, то поки вона ходить поштою, можете готувати необхідні документи для судового позову.

Боргова розписка повинна вказувати (обов’язково) дату повернення грошей. З цього дня почне обчислюватися позовна давність при зверненні в органи суду. Позовна давність складає 3 роки. Якщо в розписці дату не буде вказано, то позика буде вважатися безстроковою.

            Не зайвим буде запросити двох осіб у якості свідків. Для цього у кінці розписки вказуються паспортні дані, адреси та  підписи осіб, які були присутні при передачі грошей. Ці особи зможуть потім підтвердити у суді факт передачі грошей.

Але слід пам’ятати: навіть якщо боргова розписка складена правильно, вона не може стати гарантом повернення грошей. В першу чергу це – сумлінність боржника.

Однак, наявність усіх необхідних реквізитів збільшить шанс повернення грошей, якщо ви змушені будете звертатися до суду!

Враховуючи те, що документ цей ніби-то і найпростіший, але у кожному другому випадку він оформляється чомусь не правильно. Тому друкую зразок боргової розписки. В оригіналі слід писати власноруч. Також рекомендую позичальнику залишати собі один екземпляр боргової розписки аж до часу повного розрахунку. І лише впевнившись, що всі кошти повернуті, знищити обидва оригінали розписки в присутності другої сторони. А також слід отримати розписку про те, що борг від такого-то числа повернуто в такій-то сумі.

                                                                                                               Р О З П И С К А

Я, Степанов Степан Степанович, 1972 року народження, що мешкаю в с. Степанці Степанівського району Степкінської області (паспорт СЕ № 785953, виданий Кіровським РВ УМВС Кіровоградської області 12.11.1988 р., ідентифікаційний код 26756926), даю цю розписку громадянину США Бараку Джорджу Обамі (Barack George Obama), 1960 року народження, мешканцю м. Мідланд штату Техас США, в тому що я Степанов С.С. отримав від Барака Д. Обами у борг гроші в сумі 10000 (десять тисяч) доларів США.

Позика є безвідсотковою.

Зобов’язуюся повернути позику в строк до 26 грудня 2015 р.

Написано власноруч

1 квітня 2015 року                                            підпис                          Степанов С.С.

Присутні:

1) Федченко Тамара Григорівна, що мешкає в м. Кіровограді, вул. Пляжева, 12;

1 квітня 2015 року                                            підпис

2) Васюнчиков Семен Гнатович, що мешкає в смт. Компаніївка, вул. Леніна, 14;

1 квітня 2015 року                                             підпис


Источник материала, интернет ресурс “Протокол”:http://protokol.com.ua/ua/borgova_rozpiska_yak_pravilno_dati_groshi_v_borg/


Поділіться з друзями - підтримайте проект