Головна » Бухгалтеру » Консультації » Єдиний рахунок 2021
Консультації

Єдиний рахунок 2021

Поділіться з друзями - підтримайте проект

Print Friendly, PDF & Email

Коли стартує єдиний рахунок

Єдиний рахунок для сплати податків і зборів (ЄР) почне діяти з 1 січня 2021 року. Можна сказати, що в нашому огляді мова йде про єдиний рахунок 2021. Це нововведення супроводжують:

Останні два нормативних документи набирають чинності з 1 січня 2021 року. Окрім них Мінфіном заготовлений проєкт Порядку ведення обліку податків, зборів та інших платежів, єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, внесених на єдиний рахунок. З ним можете ознайомитися нижче (також він є на сайті Мінфіну тут).

Увага: з 1 січня 2021 року стартує єдиний рахунок.

Як працюватиме єдиний рахунок 2021

Зараз кожен з податків сплачується нарізно. Окремі платіжки, комісії банкам за послуги. З січня ДПС пропонує як альтернативу іншу схему:

  • відкриваємо Єдиний рахунок через Електронний кабінет. Рахунок обслуговується казначейством і належить ДПС;
  • поповнюємо цей рахунок через банк. День отримання банком платіжки вважається днем виконання податкового зобов’язання;
  • далі все відбудеться без нас: система самостійно розподіляє зараховані кошти по податкам, зборам та іншим обов’язковим платежам у певній послідовності (детальніше – див. нижче);
  • нерозподілений надлишок коштів залишаться на подальшу сплату податків. Заповнити ж платіжку стає максимально легко: достатньо ввести вид платежу та суму. Далі система заповнить усе автоматично;
  • усі витрати на здійснення платежів лягають на ДПС та Казначейство. Залишається тільки сплатити комісію банку тільки за платіж на поповнення Єдиного рахунку.

День отримання банком платіжки на поповнення єдиного рахунку вважається днем виконання податкового зобов’язання.

Навіщо єдиний рахунок

Система спрямована на три ключових завдання:

  1. Зменшити кількість помилок

Це стає особливо актуальним після запровадження міжнародної кодифікації банківських рахунків IBAN (у нових рахунках 34 знаки). Також за згаданим вище Порядком від Мінфіну система буде через Електронний кабінет повідомляти про виявлені помилки чи розбіжності в реквізиті поля “Призначення платежу” розрахункового документу. Це має зекономити бухгалтеру час на формування різних платіжок.

  1. Забезпечити надходження до держбюджету

Кошти з рахунку списуються у певній послідовності: якщо є податковий борг, то спершу списуватимуть його і тільки потім податки та збори. Щоб податковий борг не виникав, вчасно поповнюйте рахунок і подавайте декларації. У тім тут майже нічого нового, так як і раніше спочатку погашався податковий борг. Новизна в тому, що якщо є борг по одному податку, а хотіли сплатити інший, то не вийде – гроші система зарахує на погашення цього боргу;

  1. Скоротити час на адміністрування платежів платниками податків та ДПС

Платіжки формуються швидше, а кошти надходитимуть на рахунки державного і місцевого бюджету з одного джерела — єдиного рахунку. Виходить, що платник робить всього один платіж замість декількох.

Послідовність сплати податків і зборів за єдиного рахунку

Списання грошей з рахунку має відбуватися у наступній послідовності:

  1. борг по ЄСВ (у законодавстві називають недоїмкою);
  2. податковий борг у тій послідовності як він виникав (окрім боргів з ПДВ та акцизу по реалізації пального й етилового спирту, так як вони залишаються поза єдиним рахунком);
  3. зобов’язання, які нарахувала ДПС на основі ППР (податкових повідомлень-рішень), теж у послідовності виникнення. Наприклад, штраф і пеня, донарахування податкового зобов’язання;
  4. ті податки і збори, ЄСВ які вказав сам платник податків при зарахуванні коштів на Єдиний рахунок (має бути призначення платежу та одержувач). Списання по 4-й черзі буде у хронологічному порядку надходження грошей. Але такі платежі не проводитимуть, якщо існують вищеперераховані борги. Тільки після списання коштів на погашення ЄСВ-недоїмки, податкового боргу та ППР-платежів (черга 1-3) платник податку зможе керувати своїми коштами на рахунку (черга 4). Сплатити податки та збори можна лише за кошти, що залишаться після сплати боргів. Якщо платник не вказав призначення грошей, то вони списуються автоматично по черзі 5-7;
  5. якщо залишилися кошти, то автоматично сплачують ті загальнодержавні податки та збори, по яким надходять декларації у послідовності їх подачі (перелік таких податків – див. ст. 9 ПКУ). Або коли настають дати сплати до подачі декларації: деякі податки, наприклад єдиний податок 1-2 група, сплачуються авансом, тому декларації по ним чекати система не буде. Сума платежу відповідає податковому зобов’язанню за відповідний період;
  6. місцеві податки і збори (перелік – див. у ст. 10 ПКУ). Теж у хорологічному порядку подачі відповідних декларацій;
  7. за залишковим принципом інші платежі, адміністрування яких покладено на ДПС. Це штрафи за порушення використання РРО тощо. Мабуть, і ЄСВ, так як він не належить до загальнодержавних і місцевих податків і зборів, це соціальне страхування. Розподіляти ці платежі буде автоматично система єдиного рахунку.

Увага: Платник може вплинути на переміщення платежу з черги 5-7 на чергу 4. Цей платіж буде проведений першим, якщо немає податкових боргів і ППР (черги 1-3)

Які податки залишаються поза єдиним рахунком

Єдиний рахунок все ж таки стає не таким єдиним. Залишиться рахунок щодо сплати ПДВ в Системі електронного адміністрування (СЕА) ПДВ та рахунок щодо сплати акцизного податку Системи електронного адміністрування реалізації палива та спирту етилового (СЕАРПСЕ).

Поза єдиним рахунком залишаються і сплата чистого прибутку державними і комунальними підприємствами (так звані держдивіденди).

Чи обов’язково використовувати єдиний рахунок

Ні, не обов’язково. Обіцяють, що платники зможуть добровільно використовувати єдиний рахунок. Для цього необхідно подати заявку, користуватися системою мінімум до кінця року, а потім знову перейти на звичайну сплату податків і зборів, якщо система не сподобається. Якщо у платника залишаться невикористані кошти, він зможе вивести їх назад на свої банківські рахунки.

Однак, посеред року відмовитися від єдиного рахунку не можна – треба буде чекати кінця року. Наприклад, якщо підприємство почне користуватися єдиним рахунком з січня 2021 року, щось не сподобається, надішле повідомлення про відмову у червні 2021 року, але повернутися з нього зможе тільки з січня 2022 року.

Чи можна використовувати одночасно і єдиний рахунок і сплачувати по-старому

Ні. Якщо платник обрав єдиний рахунок, то сплатити податок колишнім способом не вийде. Усі кошти будуть вважатися помилково сплаченими.

Увага: Єдиний рахунок – це альтернатива звичайній системі, яка обирається добровільно

Як списуються кошти з єдиного рахунку

Для роботи системи ДПС щодня окрім, вихідних і святкових днів буде надсилати спецреєстр по кожному платнику податків.

Увага: 7 ЧЕРГ СПИСАННЯ КОШТІВ ПО ЄР: борг ЄСВ → борг по податкам → ППР → рішення платника → загальнодержавні податки → місцеві подати → інше

Арешт єдиного рахунку

Арешт коштів на Єдиному рахунку заборонений. Це перевага системи, адже так платежі по податкам і зборам для підприємства будуть завжди захищені.

Недоліки єдиного рахунку

Головний недолік системи — необхідність поповнювати рахунок. Для того щоб повною мірою користуватися перевагами платежів, платнику доведеться поповнювати рахунок, по-суті, авансом.

Згодом можуть виникнути “цікаві” нюанси. Кошти автоматично списуються з рахунку на певні податкові платежів і штрафи, а це може не влаштовувати платника податку, який звик усе контролювати.

Також поки що незрозумілим є питання сплати з Єдиного рахунку ПДФО, ВЗ та ЄСВ при виплаті зарплати. Адже вони платяться в момент перерахування зарплати працівникам, а не після подачі до ДПС звітності по ним.

Система ще не працювала, тому про певні недоліки та нюанси її роботи говорити ще рано.

Як у бухобліку показати платіж через єдиний рахунок

Мабуть, як Дт 315 Кт 311. Якщо читати текст Інструкції до Плану рахунків підприємств, то там по субрахунку 315 є, що він призначений для обліку коштів на спеціальних рахунках, відкритих у банку та/або органі Казначейства відповідно до законодавства…”. Показати одразу оплату податку Дт 641 Кт 311 не можна, так як платник податку остаточно не знає, як саме будуть списані кошти, в які податки. Однак, операції в обліку слід показувати за фактом здійснення, а не “наперед”. Тому до того, як система спише гроші зі спецрахунку, вони мають бути на субрахунку 315. Використовувати субрахунок 313 “Інші рахунки в банку в національній валюті” теж не рекомендуємо, так як коштами платник податку по ЄР ніяк не розпоряджається – все відбувається автоматично. Єдине, що платникам ПДВ і акцизу варто виділити в обліку такі аналітичні рахунки:

  • 315.1 – спецрахунок СЕА ПДВ у Казначействі;
  • 315.2 – спецрахунок СЕАРПСЕ у Казначействі;
  • 315.3 – єдиний рахунок для сплати податків і зборів, ЄСВ у Казначействі.

Поділіться з друзями - підтримайте проект