Головна » Бухгалтеру » Бухгалтерський облік » Бухгалтерський облік операцій з імпорту товарів
Бухгалтерський облік

Бухгалтерський облік операцій з імпорту товарів

Поділіться з друзями - підтримайте проект

Print Friendly, PDF & Email

Імпорт товарів в Україні має свої особливості в бухгалтерському обліку. Додаються облік міжнародних розрахунків, облік митних платежів, облік курсових різниць. Основні правила бухгалтерського обліку таких операцій та приклади проводок при імпорті товарів з урахуванням змін з Закону № 466 у травні 2020 – у консультації.

Імпорт товарів: які нюанси треба знати бухгалтеру

Бухгалтер, якому доля випала вести ЗЕД, щодо імпорту товарів має орієнтуватися в наступному:

ДАТА ГОСПОДАРСЬКОЇ ОПЕРАЦІЇ

(оприбуткування, митного оформлення, платежі брокеру, дати ПДВ, оплата товару)

+

БУХГАЛТЕРСЬКА ОЦІНКА

(валютні курси на дату кожної операції, розрахунок вартості імпортованих товарів)

+

ДОКУМЕНТАЛЬНЕ ОФОРМЛЕННЯ ІМПОРТУ

(інвойс, митна декларація, договір купівлі-продажу)

+

ВІДОБРАЖЕННЯ ІМПОРТУ ТОВАРІВ В ОБЛІКУ

(проводки)

Коротко кожну з цих цеглинок бухгалтерських знань щодо імпорту товарів ми представили у вигляді компактної таблиці-шпаргалки.

Імпорт товарів: шпаргалка для бухгалтера

 

 

Ключові елементи процесу імпорту товарів

Що знати, на що звернути увагу

ДАТА ГОСПОДАРСЬКОЇ ОПЕРАЦІЇ

Дата оприбуткування товару

Дата, на яку до підприємства переходять ризики та вигоди, які пов’язані з правом власності на даний товар (лист Мінфіну від 18.11.2016 р. № 31-11410-07-27/32754). Такою датою може вважатися:

 • дата за правилами Інкотермс. Це дата, на яку припадає момент переходу ризиків та відповідальності по товару від продавця до покупця. Визначається умовами договору поставки. Наприклад, за умовою EXW нею буде дата, на яку товар передається покупцю на складі продавця;
 • дата отримання повного фізичного контролю над товаром – це завезення товару на склад покупця. Це може бути і митний склад, так як товар фізично до покупця може не завозитися взагалі.

Бухгалтеру слід обрати один з цих підходів. Зверніть увагу, що дата передачі ризиків і вигод – це не одне й те саме, що дата переходу права власності й дата митного оформлення. Чому так і поради щодо обрання дати оприбуткування товару – див. нижче.

Дата митного оформлення

Дата оформлення митної декларації. Використовується дата тимчасової або додаткової митної декларації*. Тобто остаточна декларація, по якій розраховуються й сплачуються митні платежі. Ця дата впливає на суму мита, ПДВ, акцизного збору, які рахуються за курсом валют на дату оформлення митної декларації.

Дата платежу брокеру

Платежі брокеру:

 • усі податки й збори, які брокер має сплатити на митниці йому слід перерахувати ДО, а не після митного оформлення (роз’яснення ДПС 101.13 ЗІР). Це пов’язано з визнанням податкового кредиту з ПДВ – ПДВ має бути не тільки задекларований, але й сплачений;
 • оплата послуг самого брокера може бути як до, так і після митного оформлення.

Дати ПДВ

Податкове зобов’язання з ПДВ

Дата подання митної декларації (п. 187.8, п. 206.1 ПКУ). Сплатити ПДВ треба до або в день подання митної декларації (п. 206.1 ПКУ). По факту ПДВ від імені імпортера сплачує митний брокер. Це той випадок, коли ПДВ платиться не зі спецрахунку в СЕА платника податку, а з поточного рахунку на рахунок брокера, а потім у бюджет.

Податковий кредит

з ПДВ

Дата сплати податкових зобов’язань (п. 187.8, п. 198.2 ПКУ), а не дата платежу брокеру (!). У період, на який припадає дана дата, імпортний ПДВ включається до податкової декларації. Тобто дата підтверджуючого документа – митної декларації (додаткової, тимчасової або іншої), яка посвідчує сплату ПДВ. Таким чином, мають бути дотримані дві умови визнання: оформлена митна декларація та сплачений ПДВ.

Дата оплати товару

За договором. Може бути як до, так і після отримання товару. Це впливає на розрахунок курсових різниць:

 • попередня оплата – дебіторська заборгованість постачальника є немонетарною статтею балансу, тому при отриманні товару курсових різниць не виникає;
 • оплата після отримання товару – кредиторська заборгованість імпортера є монетарною статтею, тому по ній виникають курсові різниці.

БУХГАЛТЕРСЬКА ОЦІНКА

Валютні курси на дату кожної операції й дату балансу

Курс валюти при розрахунку вартості оприбуткованого товару

При визначенні вартості оприбуткованого товару курс береться в залежності від ситуації:

 • якщо купівля на основі попередньої оплати – стаття немонетарна, тому курс НБУ при розрахунку вартості товару береться на дату перерахування авансу за товар;
 • якщо купівля на основі післяплати – стаття монетарна, тому курс НБУ при розрахунку вартості товару береться на дату його оприбуткування.

Розрахунок доходів і витрат від курсової різниці

Визначення курсових різниць по курсу НБУ здійснюється по монетарним статтям на:

 • дату балансу;
 • дату погашення заборгованості.

Курс валют для розрахунку митних платежів

Курс НБУ на дату оформлення митної декларації (п. 391.1 ПКУ).

Вартість як основа для розрахунку митних платежів**

Мито

Договірна вартість, але не нижче митної вартості товару. Визначається за базою даних митників

Акциз

Обкладаються тільки підакцизні товари. Розрахунок залежить від виду товару. По автомобілям, наприклад, митна вартість взагалі на суму акцизу не впливає.

ПДВ

Розрахунок ПДВ наступний: (Договірна вартість, але не нижче митної + мито + акциз)×20%. Також може бути ставка ПДВ 7% – якщо це імпорт ліків, медзасобів.

Без сплати ПДВ ввозяться тільки пільгові товари, наприклад, зі ст. 197 ПКУ, підрозд. 2 Перехідних положень ПКУ.

Сума податкового кредиту з ПДВ рівна сумі сплаченого ПДВ при імпорті.

Розрахунок вартості імпортованих товарів

Первісна вартість товару включає:

 • суму, яка була сплачена продавцю з урахуванням правил використання курсу валюти при розрахунку вартості оприбуткованого товару (див. вище);
 • мито та оплата різних митних формальностей, яку здійснив імпортер (сам чи через брокера);
 • вартість послуг митного брокера (лист Мінфіну від 29.11.2013 р. № 31-08410-07-27/34996);
 • витрати на зберігання товарів на митних складах;
 • страхування товару;
 • суми сплаченого ПДВ, якщо вони не відшкодовуються. Наприклад, у імпортера, який неплатник ПДВ. Якщо товар не використовується у господарській діяльності – сума нарахованого компенсуючого податкового зобов’язання з ПДВ на основі п. 198.5 ПКУ;
 • транспортно-заготівельні витрати (ТЗВ). Їх облік можна вести на окремому субрахунку 289 “ТЗВ по товарам” або одразу розподіляти між вартістю імпортованих товарів;
 • витрати на сертифікацію конкретної партії товарів.

Не входять до первісної вартості:

 • курсові різниці по розрахункам;
 • комісійні посередникам (окрім митного брокера);
 • витрати на придбання та обмін валюти;
 • суми ПДВ, якщо вони відшкодовуються імпортеру та були включені до податкового кредиту з ПДВ.

ДОКУМЕНТАЛЬНЕ ОФОРМЛЕННЯ ІМПОРТУ

Митна декларація

Підтверджує сплату мита, митних платежів, “імпортного” ПДВ та є підставою для включення ПДВ до складу податкового кредиту. При цьому визнається не тільки додаткова, але й тимчасова митна декларація (п. 198.6 ПКУ, роз’яснення від Офісу великих платників податків ДПС*).

Митна декларація належить до документів замінників податкової накладної при складанні податкової декларації з ПДВ. Вона підтверджує податковий кредит з ПДВ.

Інвойс

(рахунок-фактура)

На сьогодні вважається первинним документом за умови, що він сплачений (лист ДФС від 31.03.2017 № 6964/10/26-15-14-05-04-22). У такому разі інвойс може бути використаний як підстава для оприбуткування товару.

Договір купівлі-продажу товару

(ЗЕД-контракт)

Визначає момент переходу ризиків, обов’язків та вигод по товару від продавця до покупця, зокрема в базових умовах поставки Інкотермс.

* з 23.05.2020 р. після змін з Закону № 466;

**для поштових відправлень сплачуються, якщо митна вартість перевищує еквівалент 100 євро (пп. 196.1.16 ПКУ, ст. 373 МКУ ).

Митна декларація для ПДВ: додаткова чи тимчасова?

Звертаємо увагу, що з 23.05.2020 р. остаточно роз’яснилося питання щодо виду митної декларації, яка має використовуватися для отримання права на податковий кредит з ПДВ. До цієї дати ситуація була наступна:

 • податківці наголошували на тому, що податковий кредит формується лише на основі додаткової митної декларації, а не тимчасової. Про це були роз’яснення ДФС в ІПК від 05.07.2017 р. № 1006/6/99-99-15-03-02-15/ІПК, постанова ВСУ від 23.06.2015 р. у справі № К/9991/67637/12, роз’яснення ДПС 101.13 ЗІР;
 • через суди були спроби відстояти право на податковий кредит на основі тимчасової митної декларації, так як п. 201.12 ПКУ не встановлює вимоги щодо типу митної декларації – вона лише має бути оформлена відповідно до вимог чинного законодавства.

Остаточно розв’язало цю проблему внесення змін Законом № 466 до п. 198.6 ПКУ. Відтепер він став визначати це питання конкретно: митні декларації для підтвердження права на податковий кредит можуть бути тимчасовими, додатковими та інших видів. Однак, є умова – за нею мав бути сплачений ПДВ при ввезенні товарів на митну територію України. Все це підтвердили й податківці – див. роз’яснення Офісу великих платників податків.

Тимчасова митна декларація складається, коли декларант не має точних відомостей про характеристики товарів, які треба для заповнення митної декларації (ст. 260 МКУ). Протягом 45 днів з дати оформлення такої декларації необхідно подати додаткову митну декларацію з точними відомостями (ст. 261 МКУ).

Увага: з 23.05.2020 р. податковий кредит можна отримувати й за тимчасовими митними деклараціями – дана проблема розв’язана

Однак, у згаданому роз’ясненні податківці чомусь говорять ще й про складання податкової накладної та розрахунку коригування до неї після зміни декларацій. Це суперечить п. 201.12 ПКУ та 198.6 ПКУ, де вказано чітко документи на податковий кредит з ПДВ: податкова накладна чи митна декларація. Крім того, існує ще й формула для ліміту реєстрації податкових накладних з п. 200-1.3 ПКУ. За нею одночасна реєстрація й податкової накладної й митної декларації призведе до того, що сума ліміту не збільшиться, хоча ПДВ був сплачений.

Імпорт товарів: проблема дати оприбуткування

Проблема визначення дати оприбуткування товару пов’язана з ототожненням її з датою переходу права власності та датою митного оформлення. Насправді, це різні дати, хоча можуть і співпасти:

 • дата переходу права власності. У внутрішніх поставках дата оприбуткування та дата переходу права власності найчастіше співпадають (лист Мінфіну від 03.03.2007 р. № 31-34000-20-10/4345), але в ситуації з імпортом треба, в першу чергу, орієнтуватися на момент передачі ризиків за правилами Інкотермс або і отримання фізичного контролю над товаром (див. вище шпаргалку-таблицю);
 • дата митного оформлення. Ця дата використовується виключно для розрахунку платежів з митного розмитнення товару й ніяк не пов’язана з контролем над товаром. Хіба що момент передачі ризиків або отримання фізичного контролю над товаром співпали з датою митного оформлення. Таке теж часто буває.

Увага: Дата переходу ризиків, дата фізичного контролю, дата переходу права власності, дата митного оформлення – вони можуть як співпасти, так і бути різними

Яку дату обрати – дату по Інкотермс чи дату фізичного контролю за товаром – вирішувати самому бухгалтеру в залежності від конкретної ситуації з договором та уже існуючої практики обліку. Справа в тому, що однієї дати недостатньо – треба ще й знати достовірну вартість товару (п. 5 НП(С)БО 9 “Запаси”). Однак, первісна вартість товару, який ще не пройшов розмитнення, невідома. Виходить, що до дати митного оформлення первісна вартість товару невідома (!). Звідси й з’являється той підхід, який використовують деякі бухгалтери – оприбуткування за датою митного оформлення, хоча це й не зовсім правильно з точки зору НП(С)БО, адже ризики уже могли й бути передані або передаються після перетину кордону й митного оформлення.

Аби не порушувати НП(С)БО вищеописану проблему можна розв’язати за допомогою рахунку 287 “Товари у дорозі”, по якому оприбутковувати товари, які ще не пройшли митне оформлення, але всі ризики по ним уже несе покупець. Такий рахунок відсутній у стандартному Плані рахунків, але його можна ввести в обліку самостійно, затвердивши зміни до робочого плану рахунків або через наказ про облікову політику.

Нижче наведено 2 можливих варіанти обліку товару:

Імпорт товарів бухгалтерський та податковий облік

 

Господарські операції

Варіанти обліку оприбуткування товару при імпорті

Варіант 1 –

за датою передачі ризиків за Інкотермс*

Варіант 2

за датою митного оформлення

Дт

Кт

Сума

Дт

Кт

Сума

1

На основі правил Інкотермс у порту до покупця перейшли усі ризики й вигоди від користування товаром

287

632

50000

2

Постачальнику перераховано грошові кошти за товар, грн. Для спрощення прикладу – у той же день, тому курсові різниці відсутні

632

312

50000

371

312

50000

3

Зроблений платіж митному брокеру (його послуги – 2000 грн, мито – 5000 грн, ПДВ – 11000 грн)

377

311

18000

377

311

18000

4

Віднесено сплачений брокером ПДВ на податковий кредит (=(50000+5000)×0,2)

641

377

11000

641

377

11000

5

Товар фізично надійшов на склад імпортера. Відображено формування первісної вартості товару

281

287

50000

281

632

50000

6

У первісну вартість включено мито

281

377

5000

281

377

5000

7

У первісну вартість включено послуги брокера

281

377

2000

281

377

2000

8

Включено до первісної вартості товару витрати з доставки (ТЗВ)

289

685

6000

289

685

6000

9

Сплачено перевізнику

685

311

6000

685

311

6000

10

Взаємозалік заборгованостей**

632

371

50000

* варіант 1 застосовується якщо дата переходу ризиків відстає від дати проходження митного контролю. Аналогічний підхід можна використати й при оприбуткуванні за датою отримання фізичного контролю над товаром, якщо він теж відбувся раніше митного оформлення

** у варіанті 2 вийшла оплата ще до оприбуткування товару, тому необхідні проведення, як при попередній оплаті за товар, чого немає у варіанті 1, до оприбуткування уже відбулося на рахунку 287.

Використання рахунку 287 “Товари у дорозі” дає можливість оприбуткувати товар ще до його розмитнення, не знаючи його повну первісну вартість. Вона стає відомою пізніше й тоді уже повноцінно все відображається на субрахунку 281 “Товари на складі” (або 282 “Товари в торгівлі” ).

Увага: Для оприбуткування товару, який ще не пройшов митного оформлення, можна ввести в облік рахунок 287 “Товари в дорозі”

Імпорт товарів проводки: шпаргалка для бухгалтера

Нижче наведемо як довідник стандартні проведення, які можливі при імпорті товарів. Числовий приклад використання цих проведень наведено нижче.

Імпорт товарів проводки: шпаргалка для бухгалтера

 

Господарські операції

Дт

Кт

Придбання валюти

Списання коштів банком для придбання іноземної валюти

333

311

Визнання витрат по різниці курсів НБУ та комерційного банку при придбанні валюти

942

333

Визнання доходів по різниці курсів НБУ та комерційного банку при придбанні валюти

333

711

Зарахування коштів на валютний рахунок

312

333

Банківські комісії

Комісія банку при придбанні валюти і платежах, яка утримана з поточного рахунку

92

311

Комісія банку при придбанні валюти і платежах, яка утримана з суми грошей, які були перераховані підприємством для придбання валюти

92

333

Розрахунки з постачальником

Попередня оплата постачальнику (аванс). Операція відображається за курсом НБУ.

371

312

Оплата постачальнику після оприбуткування товару

632

312

Курсові різниці

Додатна курсова різниця по кредиторській заборгованості перед продавцем

632

714

Від’ємна курсова різниця по кредиторській заборгованості перед продавцем

945

632

Додатна курсова різниця по поточному рахунку або грошах в дорозі в іноземній валюті

312,

334

714

Від’ємна курсова різниця по поточному рахунку або грошах в дорозі в іноземній валюті

945

312, 334

Оприбуткування імпортованого товару

Оприбуткування товару

281

632

Оприбуткування товару до його митного оформлення з використанням рахунку 287 “Товари в дорозі”

287

632

Прибуття на склад імпортера раніше оприбуткованого “товару в дорозі”

281

287

Митні платежі і ПДВ

Сплата брокеру мита та митних платежів, ПДВ при імпорті товарів

377

311

Включення сплаченого ПДВ до складу податкового кредиту

641

377

Формування первісної вартості імпортованого товару

Включення сплачених митних платежів до первісної вартості товару

281

377

Включення послуг брокера до первісної вартості товару

281

685

(377)

Включення ТЗВ до первісної вартості товару з використанням окремого рахунку обліку ТЗВ

289

631

(685)

Розподіл ТЗВ на вартість придбаних товарів (без використання окремого субрахунку обліку ТЗВ)

281

631

(685)

Банківські комісії

Комісія банку при придбанні валюти і платежах, яка утримана з поточного рахунку

92

311

Комісія банку при придбанні валюти і платежах, яка утримана з суми грошей, які були перераховані підприємством для придбання валюти

92

333

Розглянемо тепер типовий приклад імпорту товарів у бухгалтерських проводках.

Бухгалтерські проводки імпорту товарів

Сплата митних платежів

Дт

Кт

Сума

Первинний документ

Перша подія – попередня оплата, рахунок 287 “Товари в дорозі” не використовується

Перерахована попередня оплата постачальнику-нерезиденту (10000$ по курсу 26.7947)

371

312

267947,00 (10000$)

Виписка банку

Перераховані кошти брокеру на сплату митних платежів:

     

Митна декларація

 • мита

377

311

10000,00

 • “імпортного” ПДВ (на момент визначення митної вартості курс НБУ 26.8000: (268000+10000)×0,2). Митна вартість співпадає з договірною і становить 10000$, але розрахунок суми у гривнях здійснюється на дату розмитнення

377

311

55600,00

Оплачено послуги митного брокера

377

311

1500,00

Виписка банку

Оплачено міжнародні перевезення

377

311

2000,00

Включено суму “імпортного ПДВ” до складу податкового кредиту

641

377

55600,00

Митна декларація

Оприбуткування товару (надходження на склад імпортера)

281

632

267947,00

Інвойс, ЗЕД контракт

Взаємозалік заборгованостей по постачальнику

632

371

267947,00 (10000$)

Бухгалтерська довідка

Включення супровідних платежів до складу первісної вартості імпортованого товару:

     

Бухгалтерська довідка

 • мито

281

377

10000,00

 • послуги митного брокера

281

377

1500,00

 • послуги перевізника

281

377

2000,00

Перша подія – оприбуткування товару, рахунок 287 “Товари в дорозі” не використовується

Перераховані кошти митниці на сплату митних платежів:

     

Митна декларація

 • мита

377

311

10000,00

 • “імпортного” ПДВ (на момент визначення митної вартості курс НБУ 26.8000: (268000+10000)×0,2). Митна вартість співпадає з договірною.

377

311

55600,00

Оплачено послуги митного брокера

377

311

1500,00

Виписка банку

Оплачено міжнародні перевезення

377

311

2000,00

Включено суму “імпортного ПДВ” до складу податкового кредиту

641

377

55600,00

Митна декларація

Оприбуткування товару (10000$, курс НБУ 26.7947)

281

632

267947,00 (10000$)

Інвойс, ЗЕД контракт

Включення супровідних платежів до складу первісної вартості імпортованого товару:

     

Бухгалтерська довідка

 • мито

281

377

10000,00

 • послуги митного брокера

281

377

1500,00

 • послуги перевізника

281

377

2000,00

Оплата постачальнику (10000$, курс НБУ 26,7085)

632

312

267085,00 (10000$)

Виписка банку

Відображено позитивну курсову різницю (=(26.7947– 26,7085)×10000).

632

714

862,00

Бухгалтерська довідка

 

41 Переглядів

Поділіться з друзями - підтримайте проект
Мітки

Наша розсилка

Реклама

X