Головна » Бухгалтеру » Податковий облік » Навчання за рахунок підприємства. Оподаткування та відображення в звітності
Авторские Податковий облік

Навчання за рахунок підприємства. Оподаткування та відображення в звітності

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Відразу відмітемо, що курси, семінари та тренінги, які люблять відвідувати бухгалтера і не тільки не є навчанням. Це буде отримання інформаційно-консультаційних послуг.

К професійному навчанню будемо відносити: професійну підготовку, перепідготовку та підвищення кваліфікації.

Професійна підготовка та перепідготовка.

 Визначення:  Професійна підготовка — здобуття кваліфікації за відповідним напрямом підготовки або спеціальністю (бакалавр, спеціаліст тощо) особою, яка до цього не мала такого рівня освіти.

В ході перепідготовки фізособа отримує нову професію або спеціальність.

Будь яке навчання може здійснюватись лише за згодою працівника.

А якщо працівник поступив в навчальний заклад за контрактом. Його навчання може оплатити підприємство уклавши договір з навчальним закладом про навчання. В той же час радимо укласти договір з самим працівником на відпрацювання. Він не тільки збереже ваші інвестиції, але й допоможе вивести вартість навчання зі складу оподатковуваних доходів працівника.

Вартість оплаченого навчання не прийдеться оподатковувати ПДФО  та ВЗ якщо виконуються умови п.п. 165.1.21 ПКУ.

Перерахуємо їх.

  1. Оплата перераховується вітчизняному ВНЗ або ПТНЗ;
  2. З фізособою, яка буде навчатися укладено договір про відпрацювання не менше трьох років;
  3. Сума коштів перерахованих за кожен місяць навчання неперевищує розмір встановленний п.п. 169.4.1 ПКУ (в 2016 р. це 1930,00 грн).

При цьому немає ніякого значення:

  • хто навчався: працівник або непрацівник;
  • форма навчання;
  • пов’язано чи таке навчання з виробничою необхідністю.

Що робити в інших ситуаціях?

  1. Оплатити закордонному НЗ, немає договору про відпрацювання або невиконані всі три умови — вся сума оплати буде оподатковуватися ПДФО та ВЗ;
  2. Виконані дві перші умови, але вартість навчання вище вказаного порогу — оподатковуйте ПДФО та ВЗ лише суму перевищення;
  3. Вчилися і недовчилися (не отримали кваліфікацію) — всю суму оплати оподатковуйте ПДФО та ВЗ;
  4. Фізособа звільнилася і не відпрацювала необхідний термін — вартість навчання стане додатковим благом фізособи. Виключень два: працівник компенсує роботодавцю вартість навчання або працівник звільняється за ініціативою роботодавця
Читати по темі:  НДС-последствия бесплатной передачи товаров

Як оподатковувати ПДФО?

Якщо грошові кошти перераховувалися безпосередньо НЗ, то можна казати, що фізособа отримала благо в негрошовій формі. Отже суму такого доходу збільшуємо на натуральний коефіцієнт (для ставки 18% він становить 1,219512).

ВЗ утримуйте із самої суми оплати без застосування усіляких коефіцієнтів.

ЄСВ

Вартість навчання не входить в базу нарахування ЄСВ, так як не є фондом оплати праці.

Відображення в звітності.

В любому випадку такі витрати підприємства відобразяться у формі 1ДФ з наступними кодами:

  • підготовка (перепідготовка) фізособи, яка не оподатковується ПДФО на основі п.п.165.1.21 ПКУ — ознака доходу «145»;
  • підготовка (перепідготовка) фізособи оподатковуваної ПДФО — ознака дохода «126»;
  • перепідготовка згідно закону (п.п. 165.1.37 ПКУ) — ознака доходу «158».

В звіті по ЄСВ вартість навчання фізособи не відображається.

Підвищення кваліфікації.

Підвищення кваліфікації — навчання працівників, яке дозволяє розширити та поглибити раніше отримані в межах професії чи спеціальності знання та навики.

 

Підвищення кваліфікації може бути обов’язковим та добровільним.

Для обов’язкового підвищення кваліфікації  варто скласти щорічний план-графік такого проходження і працівник повинен з ним ознайомитись та поставити свій автограф.

В разі добровольного навчання працівник може написати заяву, а підприємство видати наказ або підприємство може надати працівнику письмову пропозицію про проходження підвищення кваліфікації і отримати від працівника згоду.

Вартість таких витрат роботодавця не буде обкладатися ні ПДФО ні ВЗ. ЄСВ такі суми також не оподатковуються.

Якщо працівник підвищує кваліфікацію за домовленністю, то такі доходи працівника будуть вважатися додатковим благом і такі суми будуть оподатковуватись ПДФО. Перед цим не забудьте збільшити їх на натуральний коефіцієнт.

Відображення у звітності.

Такі витрати слід відобразити у звіті 1ДФ. Суми витрат у зв’язку з підвищенням кваліфікації згідно закону — відображайте з ознакою дохода «158», а вартість оподатковуваного доходу з ознакою доходу «126».

Читати по темі:  Як покласти функції директора на засновника, не подаючи звітів та не сплачуючи податки. Покрокова інструкція.

В розділ 2 звіту попаде сума яка оподатковується ВЗ та яка не оподатковується.

Семінари та тренінги

Якщо запрошення на семінар отримав роботодавець — то всі витрати на участь в таких заходах не можна вважати доходом працівника, якщо ж запросили самого працівника — то доходу у вигляді додаткового блага бути. ЄСВ нараховувати не потрібно.

В 1ДФ такі витрати не відображають, якщо це не буде доходом працівника, а якщо буде — то ознака доходу «126».

Цільова благодійна допомога.

Тут ми розглянемо більш детально п.п.170.7.4 ПКУ

Основні вимоги для неоподаткування ПДФО та ВЗ:

  • благодійник — резидент України;
  • допомога виплачується навчальному закладу, а не фізособі;
  • така допомога надається певній категорії людей: дітям-інвалідам, дітям у яких один з батьків інвалід; діти сироти, напівсироти, діти із багатодітних та малозабезпечених сімей, діти чиї батьки позбавлені батьківських прав.

Для того, щоб надати таку допомогу роботодавець повинен отримати заяву про надання допомоги та документі які підтверджують належність до однієї із категорії вищезазначених фізосіб та необхідність такої оплати.

Така допомога не обмежена розміру у сумовому вираженні.

Якщо ж така допомога не була використана та не була повернути підприємству, то така сума допомоги повинна бути задкларована фізособою у декларації у про майновий стан та доходи. У формі 1ДФ такі доходи відображаються за кодом «169»

Новації в 2017 р.

З 1 січня 2017 року не оподатковується ПДФО сума, сплачена юрособою або фізособою за здобуття освіти, підготовку чи перепідготовку платника податку при одночасному виконанні двох умов. Перелічимо їх.

Див. п.п. 165.1.21 ПКУ.

Перша — плата за навчання, підготовку, перепідготовку платника податків здійснена вітчизняному вищому або професійно-технічному навчальному закладу.

Читати по темі:  ГРОШОВА ДОПОМОГА ПРАЦІВНИКУ: неоподатковувані і оподатковувані умови

Друга — сума оплати не перевищує трикратний розмір мінзарплати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року (у 2017 році — 9600 грн.), за кожний повний або неповний місяць навчання, підготовки чи перепідготовки платника податків. Зауважимо, що раніше така неоподатковувана межа була «прив’язана» до розміру доходу, що надає право на ПСП (у 2016 році — 1930 грн.).

Важливо! Вимогу щодо обов’язкового укладення договору про трирічне відпрацювання для неоподаткування ПДФО відтепер скасовано 😀

Автор статті: головний редактор сайту БУХГАЛТЕР24 Піскун А.Є

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

Додати коментар

Клікніть, щоб прокоментувати

одиннадцать + 17 =

Наша розсилка

Випадкова цитата

Простое усилие, чтобы уделить немного положительного внимания людям, имеет много общего с производительностью

Навчання за рахунок підприємства. Оподаткування та відображення в звітності

Час читання: 10 min
0

Поділитися з другом