Головна » Юристу » Аналіз законодавства » ТРУДОВІ ПИТАННЯ МОБІЛІЗОВАНИХ. Гарантія збереження робочого місця і заробітку найманим працівникам
Аналіз законодавства

ТРУДОВІ ПИТАННЯ МОБІЛІЗОВАНИХ. Гарантія збереження робочого місця і заробітку найманим працівникам

Поділіться з друзями - підтримайте проект

Print Friendly, PDF & Email

Про роботу та зарплатню при мобілізації

Не плутати тимчасове звільнення на час проходження військової служби з розірванням трудових відносин, оскільки відповідно до ст. 119 КЗпП за працівниками, призваними на строкову військову службу, військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, але не більше 18 місяців, зберігаються місце роботи, посада і середній заробіток на підприємстві, в установі, організації, в яких вони працювали на час призову (фінансується за рахунок державного бюджету), та, як правило, перераховується на зарплатну картку 2 рази на місяць (аванс і зарплата).
Норма про збереження місця роботи і компенсацію заробітної плати діє з 18.03.2014 р. згідно з п. 2 Прикінцевих положень Закону № 1275. Отже, працівники, які були мобілізовані та у зв’язку з цим звільнені з роботи, мають бути поновлені на роботі.

Про порушення щодо збереження роботи та зарплатні при мобілізації

З метою безумовного виконання законодавства в сфері оборони, мобілізації та захисту прав громадян України, які призвані під час мобілізації, постановою Верховної Ради України від 06.05.2014 р. № 1238-VII «Про додаткові заходи щодо зміцнення обороноздатності та безпеки держави» доручено Генеральному прокурору України перевірити факти звільнення з роботи та відмови у виплаті заробітної плати громадянам, призваним на військову службу у зв’язку з мобілізацією.
Звернення до прокуратури– за місцем розташування підприємства. У заяві, написаній у довільній формі, слід зазначити: прізвище, ім’я та по батькові заявника; назву підприємства; посадових осіб, які допустили порушення законодавства; характер порушення законодавства; відомості про мобілізацію – дату призову, назву військкомату, період перебування на військовій службі.
Подати заявупотрібно у двох примірниках, один з яких має залишитись у мобілізованого з поміткою канцелярії органу прокуратури про прийняття. Також можливо подати заяву поштою замовним листом із описом вкладених документів (заяви).

Якщо працівник отримав повістку. Порядок дій

 1. Працівник повідомляє підприємство про мобілізацію. Пред’являє оригінал повістки з військового комісаріату.
 2. Підприємство видає наказ про звільнення працівника від роботи на час проходження
  мобілізації. Наказ видається на підставі повістки (або окремого повідомлення з військового комісаріату).
  УВАГА: Працівник НЕрозриває трудові відносини, а тимчасово звільняється від роботи на час
  проходження військової служби. За працівниками, призваними на строкову військову службу, військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, але не більше 18 місяців, зберігаються місце роботи, посада.
 3. Якщо керівники підприємства звільняють з роботигромадянина, що призваний на військову службу в зв’язку з мобілізацією, – військовозобов’язаному рекомендується звернутися до органів прокуратури із заявою.
 4. Працівникам, призваним на строкову військову службу, військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, але не більше 18 місяців,компенсується із бюджету середній заробіток.
 5. Працівникам, призваним на строкову військову службу, військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, але не більше 18 місяців,компенсується із бюджету середній заробіток.

ВИТЯГИ з окремих законів про трудові права мобілізованих

Кодекс законів про працю України
Стаття 42, пункт 9. При скороченні чисельності чи штату працівників у зв’язку із змінами в організації вироб-ництва і праці переважне право на залишення на роботі надається, зокрема, працівникам з числа колишніх військовослужбовців строкової служби, військової служби за призовом під час мобілізації, на особливий період, військової служби за призовом осіб офіцерського складу та осіб, які проходили альтернативну (не-військову) службу, – протягом двох років з дня звільнення їх зі служби.
Стаття 119. За працівниками, призваними на строкову військову службу, військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період або прийнятими на військову службу за контрактом … на строк до закінчення особливого періоду або до оголошення рішення про демобілізацію, але не більше 18 місяців, зберігаються місце роботи, посада і компенсується із бюджету середній заробіток на підприємстві, в установі, організації, в яких вони працювали на час призову, незалежно від підпорядкування та форми власності.
За працівниками, які були призвані під час мобілізації, на особливий період та які підлягають звільненню з військової служби у зв’язку з оголошенням демобілізації, але продовжують військову службу у зв’язку з прийняттям на військову службу за контрактом, але не більше ніж на строк укладеного контракту, зберігаються місце роботи, посада і компенсується із бюджету середній заробіток на підприємстві, в установі, організації, в яких вони працю-вали на час призову, незалежно від підпорядкування та форми власності.
Виплата таких компенсацій із бюджету в межах середнього заробітку проводиться за рахунок коштів Державного бюджету України в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Такий порядок визначений постановою КМУ від 04.03.2015 р. № 105. Зазначена вище гарантія зберігається за працівниками, які під час проходження військової служби отримали поранення (інші ушкодження здоров’я) та перебувають на лікуванні у медичних закладах, а також потрапили у полон або визнані безвісно відсутніми, на строк до дня, наступного за днем їх взяття на військовий облік у районних (міських) військових комісаріатах після їх звільнення з військової служби у разі закінчення ними лікування в медичних закладах незалежно від строку лікування, повернення з полону, появи їх після визнання безвісно відсутніми або до дня оголошення судом їх померлими.


Поділіться з друзями - підтримайте проект

Наша розсилка

X