Головна » Бухгалтеру » Бухгалтерський облік » Відшкодування моральної шкоди не працівнику підприємства: особливості обліку
Бухгалтерський облік Податковий облік

Відшкодування моральної шкоди не працівнику підприємства: особливості обліку

Поділіться з друзями - підтримайте проект

Print Friendly, PDF & Email

Відшкодування моральної шкоди постраждалій фізособі, яка не є працівником підприємства, передбачено ст. 23 ЦКУ. Згідно із цією статтею, моральна шкода відшкодовується грішми, іншим майном або в інший спосіб. І відшкодовується моральна шкода одноразово, якщо інше не встановлено договором або законом.

Розмір грошового відшкодування моральної шкоди визначається судом залежно від характеру правопорушення, глибини фізичних та душевних страждань, погіршення здібностей потерпілого або позбавлення його можливості їх реалізації, ступеня вини особи, яка завдала моральної шкоди, якщо вина є підставою для відшкодування, а також з урахуванням інших обставин, які мають істотне значення. При визначенні розміру відшкодування враховуються вимоги розумності і справедливості.

Крім можливості винесення рішення у справі судом, ст. 175 ЦПКУ передбачено можливість укладання сторонами мирової угоди. Сторони можуть укласти мирову угоду і повідомити про це суд, зробивши спільну заяву. Якщо мирову угоду або повідомлення про неї викладено в адресованій суду письмовій заяві сторін, ця заява приєднується до справи. У разі укладення сторонами мирової угоди суд постановляє ухвалу про закриття провадження у справі. Таким чином, мирова угода заміняє судове рішення, і на підставі її виплачується відшкодування моральної шкоди, у розмірі, встановленому в такій мировій угоді.

Щодо оподаткування ПДФО та військовим збором. Згідно з пп. 164.2.14 ПКУ до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу включається, зокрема, дохід у вигляді неустойки (штрафів, пені), сум відшкодування матеріальної або немайнової (моральної) шкоди, крім сум, що за рішенням суду спрямовуються на відшкодування збитків, завданих платнику податку внаслідок заподіяння йому матеріальної шкоди, а також шкоди життю та здоров’ю. Крім того, суми відшкодування моральної шкоди, які відшкодовуються громадянину внаслідок заподіяння шкоди його здоров’ю чи майну, не включаються до переліку доходів, які звільняються від оподаткування податком на доходи фізичних осіб, передбаченого ст. 165 ПКУ. Таким чином, зазначені суми є доходом громадянина і підлягають оподаткуванню на загальних підставах за ставкою, визначеними п. 167.1 ПКУ (18%). Відповідно з цієї суми утримується військовий збір за ставкою 1,5%.

Щодо нарахування ЄСВ. Оскільки ця виплата не включена до бази нарахування ЄСВ за ст. 7 Закону про ЄСВ, на суму компенсації моральної шкоди не нараховується єдиний соціальний внесок.

Оскільки відшкодування моральної шкоди здійснюється за рахунок коштів підприємства, суми такого відшкодування мають бути списані в Дт рахунку  948 «Визнані штрафи, пені, неустойки» або 949 «Інші витрати операційної діяльності» чи 977 «Інші витрати діяльності» (в залежності від облікової політики підприємства).


Поділіться з друзями - підтримайте проект

Наша розсилка

X