Головна » Бухгалтеру » Консультації » Воєнний стан та податкові консультації: чи можливо отримати ІПК від податківців?
Консультації

Воєнний стан та податкові консультації: чи можливо отримати ІПК від податківців?

Поділіться з друзями - підтримайте проект

Print Friendly, PDF & Email

Якщо коротко, то зараз податківці можуть надавати письмові індивідуальні податкові консультації (ІПК), але через «воєнне» призупинення податкових строків вони можуть не поспішати. ПКУ не обмежує на час воєнного стану (ВС) право платника звернутися до податківців за ІПК. Однак, існує проблема з зупиненням деяких податкових строків, як під час карантину, так і під час ВС. Тому, платники можуть отримати ІПК, але відсутність строків може призвести до затримки у відповіді від податківців.

У підрозділі 10 розділу XX Податкового кодексу (ПКУ), що стосується воєнного стану, були внесені зміни та винятки, проте строки надання індивідуальних податкових консультацій (ІПК) залишаються незмінними. Це не означає, що не можна отримати ІПК зараз, але податковці можуть не вкладатися у встановлений стандартний строк надання ІПК, та продовжувати надавати його до скасування воєнного стану.

Однак, у повідомленні від 15.03.2022 податківці повідомляли, що надання ІПК тимчасово призупинено до кінця воєнного стану і радили платникам звертатися на “гарячі лінії” органів ДПС. Незважаючи на це, Реєстр ІПК свідчив про те, що податківці продовжували надавати ІПК.

В наступному роз’ясненні податківці не згадують про те, що надання ІПК призупинено під час воєнного стану, а лише нагадують про продовження дії “воєнного” призупинення строків для надання ІПК.

А це потрібно розуміти так, що надання платникам ІПК зараз податківцями здійснюється. Тобто

платник може звертатися за ІПК до податківців і, як підтверджує Реєстр ІПК, податківці їх надають. Але ІПК може бути надана податківцями і пізніше ніж у відведений п. 52.1 ПКУ 25-денний строк

Отже, якщо ви зараз (під час ВС) бажаєте звернутися до податківців за роз’ясненням щодо практичного застосування норм законодавства, то можна не тягнути зі зверненням за ІПК. Скоріш за все, суттєвих затримок в отримані ІПК не буде.

Наостанок наголосимо на наступному:

  1. Отримання письмової ІПК (у паперовій або електронній формі) звільняє платника від відповідальності за порушення, вчинене на підставі цієї консультації. Це передбачено в пункті 112.8.2 ПКУ.

  2. Платник має право звернутися за отриманням ІПК через Електронний кабінет, починаючи з 01.07.2020 року. Інструкції щодо формування запиту на отримання ІПК через Електронний кабінет надані в розділі 135.03 БЗ.

  3. У запиті на отримання ІПК не слід ставити загальних питань про тлумачення законодавства. Натомість, необхідно максимально детально описати конкретну фактичну ситуацію та запитати роз’яснення щодо виконання вимог законодавства саме в такій ситуації. Запит на отримання ІПК має містити обов’язковий елемент – «зазначення, у чому полягає практична необхідність отримання податкової консультації (наведення фактичних обставин)».

  4. Пункт 52.1 ПКУ встановлює обов’язкові атрибути запиту на отримання ІПК.

  5. Платник податків має право оскаржити надану йому ІПК (у паперовій або електронній формі) до суду як правовий акт індивідуальної дії, який, на його думку, суперечить нормам або змісту відповідного податку або збору. Скасування ІПК судом є підставою для надання нової податкової консультації з урахуванням висновків суду, як це передбачено в пункті 53.2 ПКУ.


Поділіться з друзями - підтримайте проект
Мітки