Головна » Бухгалтеру » Консультації » Що робити під час податкової перевірки? Алгоритм дій
Консультації

Що робити під час податкової перевірки? Алгоритм дій

Поділіться з друзями - підтримайте проект

Print Friendly, PDF & Email
  1. Спілкуватись з податківцями зобов’язаний лише керівник підприємства.

Працівники не зобов’язані нікому і нічого пояснювати, відповідати на запитання, отримувати будь-які письмові повідомлення чи документи та розписуватись за них. (ст. 63 Конституції України, ст. 85 Податкового кодексу);

Заздалегідь погодьте, хто має зустрічати «гостей» і спілкуватись з ними. При зверненні податківців особисто до когось із працівників, вони мають право ввічливо відповісти, що ведення переговорів чи отримання документів не входить до їх службових повноважень і вони взагалі  не є службовими особами. У випадку звернення безпосередньо до працівника він може ввічливо попросити зачекати та повідомити керівника  про візитерів та їх вимоги.

  1. Ввічливо з’ясуйте: хто саме та з якою метою прибув на підприємство. Повідомте керівника та адвоката Вашого підприємства.Запропонуйте зачекати керівника та запишіть дані осіб, які завітали до підприємства, попросивши їхні службові посвідчення.

Будь-який державний службовець при здійсненні своїх повноважень зобов’язаний бути ввічливим, представитись та пред’явити службове посвідчення. При спробах незаконного тиску чи погрозах повідомте, що маєте намір викликати поліцію.

  1. Після прибуття керівника, адвоката, або за дорученням керівника перевірте документи, що дають право на проведення перевірки, а саме:
  •           направлення на проведення такої перевірки, в якому зазначаються дата видачі, найменування контролюючого органу, реквізити наказу про проведення відповідної перевірки, найменування та реквізити суб’єкта (прізвище, ім’я, по батькові фізичної особи – платника податку, який перевіряється) або об’єкта, перевірка якого проводиться, мета, вид (документальна планова/позапланова або фактична), підстави, дата початку та тривалість перевірки, посада та прізвище посадової (службової) особи, яка проводитиме перевірку. Направлення на перевірку у такому випадку є дійсним за наявності підпису керівника контролюючого органу або його заступника, що скріплений печаткою контролюючого органу; (ст. 81 ПКУ, ст. 19 Конституції)
  •           копії наказу про проведення перевірки, в якому зазначаються дата видачі, найменування контролюючого органу, найменування та реквізити суб’єкта (прізвище, ім’я, по батькові фізичної особи – платника податку, який перевіряється) та у разі проведення перевірки в іншому місці – адреса об’єкта, перевірка якого проводиться, мета, вид (документальна планова/позапланова або фактична перевірка), підстави для проведення перевірки, визначені цим Кодексом, дата початку і тривалість перевірки, період діяльності, який буде перевірятися. Наказ про проведення перевірки є дійсним за наявності підпису керівника контролюючого органу або його заступника та скріплення печаткою контролюючого органу; (ст. 81 ПКУ, ст. 19 Конституції)
  •           службового посвідчення осіб, які зазначені в направленні на проведення перевірки.  (ст. 81 ПКУ, ст. 19 Конституції)

Пам’ятайте, що згідно ст. 81 Податкового кодексу невиконання або недотримання хоча б однієї з перелічених вимог є законною підставою для недопущення податківців до перевірки.

Пам’ятайте, що Ви вправі оскаржити наказ про проведення перевірки вже в день його отримання, подавши до суду скаргу і клопотання про зупинення його дії.

  1. Виділіть окреме місце (бажано окремий кабінет) для розміщення податківців на час здійснення перевірки.Виділіть працівника (бажано двох), які будуть спілкуватись з контролерами та надавати їм документи і матеріали для перевірки.

Бажано, щоб податківці не мали самостійного, безконтрольного доступу до документів товариства або спілкування з працівниками товариства.

  1. Узгодьте з податківцями чіткий, зрозумілий та зручний для обох сторін порядок і режим проведення перевірки.З’ясуйте які саме документи за які саме періоди ви повинні надати для перевірки. Зі свого боку організуйте облік наданих, перевірених та ще не перевірених папок і документів.

Найкращім для підприємства є режим, при якому податківець просить надати йому папку (наприклад Накладні за травень), після чого уповноважений працівник приносить йому відповідну папку з іншого кабінету і спостерігає за її дослідженням, після чого працівник виносить оглянуту папку з приміщення  та приносить іншу. При цьому, необхідно вести власний облік або скласти реєстр досліджених та запитаних і недосліджених документів. Уникайте безсистемного та  безконтрольного накопичення чи переміщення папок і документів по офісу компанії.

  1. Якщо податківець попросить у вас надати йому посвідчені копії документів, то складіть реєстр таких документів і попросіть розписатись в їх отриманні.

Не поспішайте відповідати на питання, які вам ще не поставили. Пам’ятайте, що обов’язок податківця – бачити господарські операції, а обов’язок платника податків – підтвердити їх дійсність і реальність шляхом надання первинних документів.

  1. Якщо податківець вимагає надати йому документи, які не мають відношення до перевірки і яких у підприємства не повинно бути, або заявляє вимоги, які на вашу думку є незаконними  –  попросіть його письмово оформити і підписати свою вимогу.Отримайте цю вимогу та попросіть розумний час для підготовки обґрунтованої відповіді. Передайте цю вимогу адвокату вашого підприємства.

Пам’ятайте, що відсутність документу на момент перевірки, якщо такий документ реально існує не є підставою для визнання такої операції недійсною. (Судова практика).

  1. Якщо вимоги або дії податківців здаються вам незаконними – одразу на них реагуйте.Повідомте контролерів, що маєте намір оскаржити їх дії до вищестоящих та правоохоронних органів. Підготуйте та подайте відповідні письмові скарги.

Пам’ятайте, що будь-які дії держслужбовців можуть вчинятись виключно у встановленому законом порядку. На кожну подану Вами скаргу держслужбовець зобов’язаний буде писати пояснювальну своєму керівнику з обґрунтуванням підстав та законності своїх дій.

Пам’ятайте, що ви маєте право викликати наряд поліції і повідомити їм про злочин не лише у випадку насильницьких чи хуліганських злочинних дій, а і у випадку протиправного зловживання повноваженнями з боку податківців. Ваш виклик буде офіційно задокументовано і по повідомленим фактам обов’язково буде прийматись відповідне  рішення – і не завжди на користь податківця. В подальшому це може допомогти адвокату при захисті Ваших прав і інтересів.

  1. Контролюйте дотримання строків перевірки. Вимагайте дотримання строків у звичайному режимі роботи підприємства без будь-яких «понадурочних» та «робочих вихідних». З самого початку перевірки починайте готувати письмові заперечення на Акт перевірки.Фіксуйте всі факти порушень, сумнівних дій, вимог і висновків контролерів. Вимагайте прийняття і залучення ваших скарг і заперечень до Акту перевірки.

Пам’ятайте, про необхідність одразу письмово фіксувати для себе всі факти, дії і події що мали місце під час перевірки, оскільки через певний час, через нервову напруженість чи інші обставини ці факти можуть просто забутись. Будь-які факти можуть бути вирішальними при подальшому оскарженні штрафів і донарахувань.

  1. Результати перевірок оформлюються у формі акта або довідки(за відсутності порушень), які підписуються посадовими особами контролюючого органу та платниками податків або їх законними представниками (у разі наявності). Акт (довідка), складений за результатами перевірки та підписаний посадовими особами, які проводили перевірку, у строки визначені цим Кодексом, надається платнику податків або його законному представнику, який зобов’язаний його підписати.

Пам’ятайте, що на практиці майже не існує ситуацій, в яких податкова перевірка закінчується довідкою про відсутність порушень. В той же час, досить поширеною є практика скасування результатів перевірок судами.

Крім того, серед податківців поширеною є практика, коли після дослідження документів податківці залишають підприємство і в подальшому направляють Акт перевірки поштою, або навіть електронною поштою, або вручають разом з Повідомленнями-рішеннями про донарахування і застосування санкцій. Відповідно, досить часто платник податків позбавлений можливості щось заперечити, пояснити або вручити письмові пояснення і заперечення. Тому не слід чекати наслідків, а необхідно одразу письмово реагувати на будь-які вимоги або дії, які здаються вам незаконними.

Джерело: FinLowGroup


Поділіться з друзями - підтримайте проект
Мітки