Головна » Бухгалтеру » Консультації » Безповоротна фіндомопога працівникам у 2018 році
Консультації

Безповоротна фіндомопога працівникам у 2018 році

Поділіться з друзями - підтримайте проект

Документальне оформлення

Для відображення в обліку будь-якої господарської операції потрібні відповідні первинні документи. Це встановлено ст. 9 Закону про бухоблік. Первинні документи повинні бути складені під час здійснення господарської операції, а якщо це неможливо — безпосередньо після її закінчення. Не є виключенням і матеріальна допомога фізособам.

Підприємство може надавати матеріальну допомогу не тільки працівникам, а й іншим фізособам, які її потребують, але виключно на підставі заяви. Але неоподаткованою згідно із п. 170.7 ПКУ є лише благодійна нецільова матеріальна допомога.   

При наданні благодійної допомоги фізособам потрібні:

 • заява від фізособи,
 • наказ керівника підприємства на підставі даних із заяви фізособи про надання благодійної допомоги,
 • платіжне доручення (якщо допомогу надавали у безготівковій формі) або видатковий касовий ордер (якщо фінансування здійснено готівкою).

 

Зразок заяви на отримання допомоги

Директору ТОВ «ХХХ»
Петрененко А.І.

від
посада ПіПБ

Заява

Прошу надати мені благодійну допомогу в розмірі 2400 грн у зв`язку зі скрутним матеріальним становищем (хвороба, величезні рахунки за комунальні послуги, посилання на документи, довідки, тощо)

 

дата                                                                                                                                                                                                   підпис

Розмір неоподаткованої благодійної допомоги у 2018 році

Нагадаємо, що відповідно до пп. 170.7.3 ПКУ не включається до оподатковуваного доходу сума нецільової благодійної допомоги, у тому числі матеріальної, що надається резидентами — юридичними або фізичними особами на користь платника податку протягом звітного року сукупно у розмірі, що не перевищує суми граничного розміру доходу, визначеного згідно з абз. 1 пп. 169.4.1 ПКУ, встановленого на 1 січня такого року.

У 2018 році розмір такого доходу становить 2 470 грн.

А якщо розмір наданої допомоги перевищує 2470 грн?

Сума перевищення нецільової допомоги над вказаним розміром у 2470 грн включається до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку і підлягає оподаткуванню ПДФО та військовим збором.

Якщо така допомога надається у грошовій формі, то базою утримання ПДФО і військового збору є сума такого перевищення. Ставка ПДФО для оподаткування таких виплат встановлено на рівні 18% незалежно від суми перевищення. Також сума перевищення буде оподатковуватися військовим збором за ставкою 1,5%.

Якщо  така допомога надається у негрошовій формі, то базою утримання ПДФО є сума такого перевищення, збільшена на натуральний коефіцієнт. У 2018 році він становить 1,219512.

Військовий збір в обох випадках утримується з суми перевищення без збільшення на такий коефіцієнт.

Відображення у формі № 1ДФ

Сума нецільової благодійної допомоги, що надається роботодавцями на користь працівника протягом звітного 2018 року сукупно у розмірі, що не перевищує 2470 грн, відображається у формі № 1 ДФ під ознакою доходу «169».

Якщо ж сума нецільової благодійної допомоги протягом 2018 року перевищить 2470 грн, то сума такого перевищення відображається у формі №1ДФ під ознакою доходу «126» як додаткове благо.

Відомості щодо доходів оподаткування військовим збором відображаються у розділі ІІ форми №1ДФ. А саме у рядку «Військовий збір» загальна сума нарахованого доходу, загальна сума виплаченого доходу, загальна сума нарахованого військового збору та загальна сума перерахованого до бюджету військового збору відображаються у грошовій формі, вираженій у національній валюті (у гривнях з копійками). При цьому відомості про фізособу – платника податку, якій нараховані доходи, з яких утримується військовий збір, не зазначаються.

Більш детально про питання, котрі найчастіше виникають при заповненні форми 1 ДФ читайте у статті.

 ЄСВ на суми нецільової благодійної допомоги

Нецільова благодійна допомога не належить до основної або додаткової зарплати та інших заохочувальних, компенсаційних виплат і не є базою для нарахування ЄСВ.

Та слід врахувати думку податківців. Вони говорять, що нецільова благодійна допомога  — різновид матеріальної допомоги разового характеру. Така допомога не входить до фонду оплати праці на підставі пп. 3.31 Інструкції № 5. А отже, з її суми ЄСВ справляти не потрібно.

Разовою нецільова благодійна допомога буде вважатися лише при виконанні таких умов:

 • допомогу виплачують окремому працівнику, наприклад, у зв’язку зі сімейними обставинами;
 • необхідність у її отриманні виникла раптово;
 • рішення про видачу та розмір такої допомоги приймає керівник підприємства на власний розсуд.

Оскільки нецільова благодійна допомога не є базою для нарахування ЄСВ, то вона не відображається у щомісячному звіті з ЄСВ роботодавця (додаток 4).  

 Податок на прибуток

За пп. 140.5.10 ПКУ платникам податку на прибуток у разі застосування податкових різниць слід збільшити фінрезультат до оподаткування на суму наданої безповоротної фіндопомоги (безоплатно наданих товарів, робіт, послуг). Але фізособи є винятком і, якщо їм надавати таку допомогу, ця різниця не застосовується.

Отже, на об’єкт оподаткування податком на прибуток надання допомоги працівникам та іншим фізособам впливає тільки у бік зменшення (і то на етапі визнання витрат в бухгалтерському обліку).

Зверніть увагу: податківці вважають, що на матеріальну допомогу фізособам-платникам єдиного податку це виключення не поширюється.

 Бухгалтерський облік

У бухгалтерському обліку виплати благодійної допомоги призводять до зменшення активів, а отже відповідно до п. 5 П(С)БО 16 відображаються у складі витрат.

Згідно з п. 7 П(С)БО 16 витрати у вигляді перерахованої благодійної допомоги визнаються витратами періоду, в якому вони були понесені. А відповідно до п. 29 цього ж П(С)БО такі витрати відображатимуться в бухгалтерському обліку за дебетом субрахунку 949 «Інші операційні витрати» або 977 «Інші витрати діяльності».

 


з/п

Зміст господарської операції

Бухгалтерський облік

Сума,
грн

Коригування фінрезультату до оподаткування

Д-т

К-т

Збільшення

Зменшення

1.

Перераховано на зарплатну картку працівника нецільову благодійну допомогу

977(949)

663

663

311

2470

2.

Списано на фінансовий результат інші витрати діяльності

791

977 (949)

2470

 

 

Если вы нашли ошибку, пожалуйста, выделите фрагмент текста и нажмите Ctrl+Enter.


Поділіться з друзями - підтримайте проект

1 Comment

Клікніть, щоб прокоментувати

10 − десять =

Этот сайт использует Akismet для борьбы со спамом. Узнайте как обрабатываются ваши данные комментариев.

 • А як що директор одружується та просить матеріальну допомогу. На ім’я кого він повинен писати заяву?

Пошук від Google

Наша розсилка

Мудра думка

Неопределенность и риск — главная трудность и главный шанс бизнеса.

— Дэвид Хертц, американский математик и аналитик

Події

Останні пости на форумі

Ми в Instagram

 • 24
  2 недели ago by buh24comua #Б24 #цитатадня
 • 24
  2 недели ago by buh24comua #Б24
 • 24
  2 недели ago by buh24comua #бухгалтер24

Сообщить об опечатке

Текст, который будет отправлен нашим редакторам: