Головна » Для відпочинку » Книги » Мета. Процес безперервного вдосконалення. Еліягу Голдратт
Книги

Мета. Процес безперервного вдосконалення. Еліягу Голдратт

Поділіться з друзями - підтримайте проект

Print Friendly, PDF & Email

Еліяху Моше Голдратт відомий у всьому світі, як засновник теорії обмеження систем (TOC — Theory of Constraints). Е. Голдратт опублікував ряд книг в сфері бізнесу і теорії обмежень, як правило, в формі бізнес-роману. Найбільш популярною книгою «Ціль» (Goal) була вперше видана в 1984 році і потім перекладена на багато мов. Саме вона створила автору світову славу і допомогла утвердитись Теорії обмежень. В 2018 році вона вийшла нарешті і українською у видавництві “Наш формат”.

Російською мовою видані його наступні книги:

 • «Цель» (в співавторстві з Джеффом Коксом)
 • «Цель-2. Дело не в везении»
 • «Цель-3. Необходимо, но не достаточно»
 • «Критическая Цепь» — (ТОС для управления проектами)
 • «Синдром стога сена» — ТОС и внедрение ERP
 • «Я так и знал! Теория ограничений для розничной торговли» (в співавторстві з Айланом Ешколі і Джо Браунлір).

Книга дуже легко читається і має певну сюжетну лінію. Директора заводу Алекса ставлять перед умовою, якщо він не зробить свій завод прибутковим за три місяці, то керівництво буде вимушене закрити завод. В цей момент Алекс згадує про одну зустріч зі своїм знайомим, який спитав у нього просту річ: “Яка мета твоєї виробничої організації?” і він не зміг дати на неї конкретної відповіді.

Після наради, де йому повідомили неприємну новину, він знаходить свого знайомого, щоб у нього все розпитати, але він дає лише натяк з чого потрібно почати. В той же час від Алекса уходить дружина і починаються проблеми у особистому житті.

Алекс повідомляє неприємну новину своїм довіренним працівникам і вони починають розгадувати загадки які їм час від часу підкидує Іона (знайомий Алекса).

На думку Іони, кінцева мета будь-якого виробництва одна – робити гроші. Тому все, що заважає мети, має бути усунуто, будь то перевиробництво деталей, застарілі інструкції або заповнення простоїв безглуздою роботою.

Іона пропонує Алексу власний набір показників, що відповідають меті «робити гроші». Вони ж є правилами управління заводом. Це прохід, запаси і операційні витрати.

Прохід, на думку Іони (і Голдратта), являє собою «швидкість, з якою система генерує доходи за допомогою продажу». Останнє слово дуже важливо, оскільки те, що виробляється, але не продається, не може бути виробленням. Простіше кажучи, прохід – це надходження грошей.

Запаси – це гроші усередині системи. Запаси можуть бути надмірними через перевиробництво, яке веде в бік від мети.

Операційні витрати – це гроші, які потрібно платити, щоб перетворити запаси в вироблення: оплата робочого часу, транспортні витрати, оплата складування.

Для успішної роботи будь-якого виробництва (тобто досягнення мети «робити гроші») потрібно, щоб ріс прохід і одночасно знижувалися запаси і операційні витрати.

В результаті їм вдається налагодити своє виробництво і зробити його ефективним, а Алекса роблять керівником підрозділу. В особистому житті теж все налагоджується, до Алекса повертається дружина.

В кінці книги Алекс зі своїми колегами ввиводить п’ять кроків процесу вдосконалення:

 1. Визначити обмеження системи;
 2. Вирішити як максимально використати це обмеження;
 3. Підпорядкувати решту ухваленому рішенню;
 4. Розширити пропускну здатність обмеження;
 5. Якщо обмеження було зняте на попередніх етапах, повернутися до кроку 1. Не дозволяти інерції викликати появу нових обмежень.

Поділіться з друзями - підтримайте проект

Наша розсилка