Головна » Бухгалтеру » Бухгалтерський облік » Облік «роздрібного» акцизу
Бухгалтерський облік

Облік «роздрібного» акцизу

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.
Print Friendly, PDF & Email
Роздрібний акциз зобов'язані сплачувати суб'єкти господарювання, які здійснюють роздрібну торгівлю підакцизними товарами, названими в абз. 2 п.п. 14.1.212 ПКУ. Під роздрібним продажем підакцизних товарів розуміють їх продаж безпосередньо громадянам та іншим кінцевим споживачам для їх особистого некомерційного використання, в тому числі на розлив у ресторанах, барах та інших об'єктах громадського харчування (абз. 2 п.п. 14.1.212 ПКУ). Базою оподаткування «роздрібним» акцизом є вартість підакцизних товарів (разом з ПДВ), реалізованих суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі (п.п. 214.1.4 Податкового кодексу України від 02.12.2010 р № 2755-VI; далі - ПКУ). Перелік тих товарів, які потрапляють під оподаткування «роздрібним» акцизом, дивіться в  абзаці другому п.п. 14.1.212 ПКУ. Головне, що потрібно розуміти: акцизний податок є непрямим податком (п.п. 14.1.4 ПКУ). Тобто його сума збільшує ціну реалізації підакцизних товарів (див. Консультацію в БЗ, категорія 116.04).
Після включення «роздрібного» акцизу ціна реалізації не повинна перевищувати раніше (до 1 січня) встановлену максимальну роздрібну ціну більш ніж на 5%
Максимальну роздрібну ціну встановлюють виробники та імпортери підакцизних товарів (п.п. 14.1.106 ПКУ). Саме вони декларують такі ціни в порядку, встановленому ПКУ (див. Також консультацію з БЗ, категорія 116.04). Кого вважати кінцевим споживачем для цілей сплати цього податку? В першу чергу «звичайних» фізосіб, які купують товари (роботи, послуги) для власних непідприємницьких потреб. Але ви можете запитати: а як же ФОП і Підзвітна особа - чи потрібно при продажу їм «накручувати» акциз? Якщо ви продаєте їм за готівку, що підтверджується розрахунковим документом (зокрема, фіскальним чеком), то за загальним правилом - так. Про це говорять і податківці (див. Підкатегорію 116.02 ЗІР). По крайній мірі механізмів «відходу» від акцизу для таких випадківне передбачено (хіба що проводити такі продажі через окремий РРО.
Читати по темі:  ПОРЯДОК заповнення акцизної накладної, розрахунку коригування акцизної накладної, заявки на поповнення (коригування) залишку пального

Облік «роздрібного» акцизу у продавця

Рекомендації з розрахунку «роздрібного» акцизу податківці приводили в листі від 20.01.2015 р № 1519/7 / 99-99-19-03-03-17 . Як показати «роздрібний» акциз в чеку РРО, податківці розповідали в листі від 31.01.2015 р № 1848/6 / 99-99-22-07-03-15. У продавця сума «роздрібного» акцизу включається до складу ціни реалізації. Відповідно, отримавши виручку, продавець отримає в її складі також і суму «роздрібного» акцизу (п. 7 Положення (стандарту) бухгалтерського обліку 15 «Дохід», затвердженого наказом Мінфіну України від 29.11.99 р № 290; далі - П (С ) БО 15). Але акциз не включається в «бухобліковий» дохід, як і інші непрямі податки, що підлягають перерахуванню до бюджету (п. 6.1 П (С) БО 15). Саме тому при визначенні чистого доходу його сума, як і сума ПДВ, віднімається з виручки (п. 7 П (С) БО 15). І не забувайте, що в діючій на сьогоднішній день формі Звіту про фінансові результати ми теж суму «Роздрібного» акцизу не побачимо. Тому що перший рядок цього Звіту - рядок 2000 - вже буде містити чистий дохід за вирахуванням, зокрема, суми ПДВ та акцизу. Тобто принцип бухобліку «роздрібного» акцизу такий же, як і для інших непрямих податків.
Відповідно, в витрати в бухобліку сума «роздрібного» акцизу не потрапить
«Звичайне» підприємство. Якщо продавець - «звичайне» підприємство на загальній системі, то все досить просто. У дохід такого підприємства акцизний податок, отриманий в складі виручки від реалізації, не включається. Цей висновок прямо випливає з п. 6.1 П (С) БО 15. Правда, у проводках цей механізм реалізований за допомогою вирахування цієї суми з доходу. Таким чином, облік «роздрібного» акцизу у юросіб-загальносистемників буде самим звичайним:
№ п/п Зміст господарської операції Сума, грн. Бухгалтерський облік
дебет кредит
1 Одержано виручку від реалізації підакцизних товарів 126,00 301 702
2 Відображено податкові зобов'язання з ПДВ 20,00 702 641/ПДВ
3 Відображено податкові зобов'язання по «роздрібного» акцизу 6,00 702 641/акциз
Читати по темі:  Особливості бухгалтерського обліку відходів виробництва
При цьому важливо відзначити: «роздрібний» акциз в базу ПДВ потрапляє (лист ДФСУ від 20.01.2015 р № 1519/7 / 99-99-19-03-03-17). Крім того, на думку даного відомства, в ПН такий акциз НЕ вказується (див. Підкатегорію 101.19 ЗІР). Тому таблична частина підсумкової ПН для зазначеного вище прикладу буде заповнена так:  
1 2 3 4 5.1 5.2 6 7 8 9 10 11 12 13
I 12032015 Пиво   в асортименті 2203000100 грн 2454 1 100,00 100,00 100,00
Усього за розділом I Х Х Х Х Х 100,00
II Зворотна (заставна) тара Х Х Х Х Х Х Х Х Х Х
III Податок на додану вартість Х Х Х Х Х 20,00 20,00
IV Загальна сума з ПДВ Х Х Х Х Х 120,00 120,00
Ви, мабуть, пам'ятаєте, що підсумкова ПН заповнюється на підставі Z-звіту. А такий підхід означає, що для заповнення ПН з суми денного виторгу (згідно Z-звіту) суму акцизу потрібно прибрати. Єдиноподатник-юрособа (незалежно від ставки). На жаль, але є пряма норма: в дохід юрособи на ЄП потрапляє будь-який дохід в грошовій формі (п.п. 2 п. 292.1 ПКУ). Він виникає за датою надходження коштів (п. 292.6 ПКУ). Що стосується сум, які не включаються до ЕН-дохід, то акциз в їх переліку наразі не зафіксували (п. 292.11 ПКУ). Так що формальні підстави для включення «Роздрібного» акцизу в ЄП-дохід є. Інша справа, що за логікою (але тільки по ній), акциз в дохід потрапляти все-таки не повинен - ​​за аналогією з тим, як це передбачено для ПДВ (п.п. 1 п. 292.11 ПКУ). Адже акциз - це податок, який сплачується за рахунок кінцевого споживача, і обкладати його ще й ЄП (якщо включити його суму в дохід) було б абсурдно.
Читати по темі:  Вимірювання обсягу пального з 01.03.2016 р.: що нового?

Облік «роздрібного» акцизу у покупця

Питання про відображення «роздрібного» акцизу може виникнути, якщо товари будуть купуватися в пункті роздрібного продажу підзвітною особою або підприємцем (виняток - покупка ПММ на АЗС за попередньо укладеним договором поставки). Адже в цьому випадку особа, яка купує товар, для продавця є звичайною фізособою. Продаж йому здійснюється на загальних для всіх покупців умовах. Тобто на обличчя публічний договір роздрібної купівлі-продажу (ст. 698 і633 ЦКУ). І у продавця виникає обов'язок нарахувати «роздрібний» акциз (про це ви могли прочитати вище). В даному випадку виникає питання: чи можна включити такий акциз до витрат? Підприємства на загальній системі. Не секрет, що з 2015 року підприємства-загальносистемники в обліку  податку на прибуток орієнтуються на правила бухгалтерського обліку. При цьому вважаємо, що «Роздрібний» акциз повинен осісти в первісною вартістю покупного товару (п. 9 П (С) БО 9). Підприємці-загальносистемники. Податківці в ЗІР (див. Підкатегорію 104.05) відзначили, що «hоздрібний» акциз, сплачений при купівлі товарів, до витрат підприємця не включається. При цьому, на жаль, формальні підстави для цього є. Справа в тому, що суми податків / зборів відсутні в переліку витрат ФОП (п. 177.4 ПКУ).
Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

Наша розсилка

Події

Випадкова цитата

Простое усилие, чтобы уделить немного положительного внимания людям, имеет много общего с производительностью

Облік «роздрібного» акцизу

Час читання: 8 min
0

Поділитися з другом